reklama

Ekonomik rozwija pasje i zdolności

Opublikowano: 13 czerwiec 2012, 15:38 Kategoria Edukacja
ekonomikgarwolin
Ten artykuł przeczytasz w 3 - 6 min.

Zespół Szkól Ponadgimnazjalnych nr 1 w Garwolinie - popularnie zwany ?Ekonomikiem?- to szkoła, w której dużo się dzieje. Nauka - oczywiście na pierwszym miejscu, ale oprócz tego jest pasja, rozwój osobowości, rozbudzanie ciekawości świata, rozwijanie zainteresowań.

Szkoła stwarza nam możliwość uczestnictwa w wielu działaniach, które nie tylko kształtują spojrzenie na świat, na drugiego człowieka, ale także pokazują nowe kierunki rozwoju i pozwalają śmiało planować przyszłość. W tym roku szkolnym mieliśmy szansę uczestnictwa w wielu ciekawych wydarzeniach edukacyjnych, projektach, kołach zainteresowań.

 

reklama


Swoje ambicje związane z czynnym udziałem w życiu szkolnym możemy realizować działając aktywnie w Samorządzie Uczniowskim. Możemy tam nie tylko zaangażować się w organizacje uroczystości szkolnych (Mikołajki, Walentynki, Dzień Kobiet, Dzień Dziecka), czy akademii upamiętniających ważne wydarzenia (Święto Odzyskania Niepodległości, 3 Maja), ale również mamy możliwość zaistnienia w środowisku lokalnym (Rajd Kościuszkowski, paczki świąteczne dla dzieci z ubogich rodzin, akcje wspierająca dzieła misyjne, zbiórka makulatury). To dzięki Samorządowi Szkolnemu bierzemy udział w bezpłatnych wycieczkach krajoznawczych i często wychodzimy do kina.

?Eureka?- to nasza szkolna gazeta, która wydawana jest od 2003 roku. My, przyszli dziennikarze, próbujemy w niej swoich sił, stawiamy pierwsze kroki, publikując na łamach gazetki. Nie unikamy trudnych tematów, staramy się wychodzić naprzeciw zainteresowaniom czytelniczym naszej szkolnej społeczności. Z powodzeniem uczestniczymy w konkursach gazetek szkolnych (nawet teraz czekamy na werdykt konkursu ogłoszonego przez Radio Podlasie). Właśnie niedawno wróciliśmy z wycieczki do Brukseli, gdzie gościliśmy na zaproszenie jednego z europosłów. Nasza ?Eureka? to dobre pismo, na pewno warto zaangażować się w pracę dziennikarską, pisać i mówić o tym, co dla nas najważniejsze.

W naszej szkole tworzone są klasy artystyczne (muzyczno-plastyczne), a także działa kółko teatralne. Mamy okazję rozwijać swoje artystyczne uzdolnienia- można grać w zespole muzycznym, śpiewać w chórze, recytować albo występować na scenie. Nasze kółko teatralne ma autorski charakter- sami piszemy scenariusze albo dokonujemy adaptacji, reżyserujemy i opracowujemy spektakle plastycznie i muzycznie.

Wyjazdy połączone z doskonaleniem umiejętności językowych to ważny element nauczania w naszej szkole. Braliśmy udział w obozie szkoleniowo-językowym EUROWEEK w Bystrzycy Kłodzkiej. Zajęcia prowadzone były w języku angielskim przez studentów- wolontariuszy z takich krajów jak np. Argentyna, Turcja , Nepal, Wietnam, Francja Włochy, Niemcy, Litwa, Tunezja. Mieliśmy okazję poznać kulturę i specyfikę wielu krajów z całego świata. Dzięki formie zajęć przez zabawę, gry i prezentacje łatwo było pokonać bariery językowe, tak że nawet najbardziej oporni językowo włączali się w dyskusje.

Dzięki zbliżonemu wiekowi naszej młodzieży i wolontariuszy w ciągu tygodniowego pobytu z grupy ludzi całkowicie sobie obcych stworzył się zespół dobrych kolegów a nawet przyjaciół, pomimo różnicy kultur, poglądów, religii i pochodzenia.

To, czego nauczyliśmy się na obozie językowym, zaowocowało na maturze ustnej z języka angielskiego, którą zdaliśmy dobrze i bezstresowo.

Wyjeżdżamy również do teatru na przedstawienia grane w języku angielskim, które zbliżają nas do tak zwanej ?kultury wysokiej?. W tym roku szkolnym obejrzeliśmy spektakle pt. ?David Copperfield? i ?Canterville Ghost?.

Nieobce są nam przedmioty ścisłe, a uczenie się choćby fizyki, bywa ciekawe i inspirujące. Niedawno wzięliśmy udział w wykładzie pt. ?Mechanika kwantowa dla początkujących?, który odbył się na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Zajęcia stanowiły wykład z mechaniki kwantowej bogato ilustrowany pokazami. Temat okazał się dość trudny, ale ciekawy.

Dowiedzieliśmy się, że dzięki mechanice kwantowej nie tylko lepiej rozumiemy zjawiska zachodzące w mikroświecie, ale także umiemy skonstruować urządzenia, które mogą działać tylko dzięki zjawiskom kwantowym: diody, lasery półprzewodnikowe, magnesy nadprzewodzące, tranzystory, twarde dyski, pamięci USB; umiemy projektować lekarstwa, badać molekuły biologiczne.

Wykład bardzo nam się podobał, ponieważ mogliśmy zobaczyć wiele ciekawych doświadczeń, które wykraczały poza program nauczania.

W naszej szkole odbyły się prelekcje popularnonaukowe połączone z pokazami zdjęć niezwykłych zjawisk astronomicznych, które poprowadzili członkowie Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Obejrzeliśmy prezentację o tym, jak próbować znaleźć planety na niebie. Dowiedzieliśmy się o cyklach aktywności słonecznej oraz technikach obserwacji Słońca i bezpiecznych metodach ich prowadzenia. Poznaliśmy budowę teleskopu oraz mieliśmy okazję obserwacji przez teleskop.

Byliśmy na wykładzie pt. ?Od Leonardo da Vinci po promy kosmiczne?. Wykład poprowadził dr inż. Łukasz Kaczmarek z Wydziału Mechanicznego Politechniki Łódzkiej. Dzięki temu wykładowi poszerzyliśmy swoją wiedzę techniczną. Dowiedzieliśmy się o technologii nawęglania wyrobów stalowych, która jest szeroko stosowana w takich dziedzinach przemysłu jak: lotnictwo, motoryzacja, energetyka i przemysł narzędziowy.

Dzięki zaawansowanym materiałom możemy korzystać z komputerów, telefonów komórkowych, uprawiać nasze ulubione sporty.

Od listopada 2009 r. nasza szkoła jest Regionalnym Ośrodkiem Projektu Informatyka+ w województwie mazowieckim. Dzięki temu projektowi bierzemy udział w wielu ciekawych informatycznych zajęciach ? wykładach, warsztatach, kursach (w czasie ferii i wakacji) oraz wielu konkursach zarówno u nas w szkole jak i poza nią.

Już nie możemy doczekać się sierpnia, kiedy to po raz drugi pojedziemy na letni obóz naukowy. Na obozie będziemy się uczyć i bawić zarówno przy komputerze, jak i na wycieczkach. Korzystamy również z ciekawych informacji i dodatkowych materiałów dydaktycznych, zamieszczonych na stronie projektu oraz na platformie edukacyjnej.

Uczestniczymy w projekcie Szkoła Nowych Technologii firmowanym przez Microsoft oraz WSIP. Zgłosiliśmy się do projektu i zostaliśmy wytypowani jako jedna z 500 szkół w Polsce.

Warsztaty odbywające się w naszej szkole, prowadzone przez ekspertów Microsoftu, umożliwiły nam zdobycie najnowszej wiedzy informatycznej oraz zyskaliśmy dostęp do legalnego oprogramowania. Wysłuchaliśmy wykładów m.in. na temat: programowania Windows Phone, HTML 5, Usługi Live oraz wspólnie bawiliśmy się przy programowaniu Microsoft Kinect.

Angażujemy się w akcje i działania mające na celu pomoc innym np. Ogólnopolską akcję ?Ratuj konie przed rzezią?. Klub Gaja wykupuje zwierzęta przeznaczone na rzeź, chore lub te, których właściciele nie mogą dłużej utrzymywać. Członkowie klubu znajdują dla nich nowe domy, wspierają ich utrzymanie i leczenie, opiekę weterynaryjną, monitorują stan adoptowanych zwierząt. Konie trafiają m.in. do organizacji, które prowadzą hipoterapię chorych, do małych gospodarstw lub do agroturystyki. My, wspierając akcje, zebraliśmy 400 złotych.

Święto Drzewa jest programem edukacji ekologicznej. Jest to ogólnopolska i międzynarodowa akcja sadzenia drzew co roku 10 października. Sadzenie drzew jest uniwersalnym przesłaniem dla każdego człowieka, który docenia znaczenie zieleni w codziennym życiu. W roku szkolnym 2011/2012 posadziliśmy 70 sztuk drzew na terenie szkoły.

?Nadzieja Matką Silnych - Akcja Korek?. Ta akcja ma na celu otworzyć nam oczy oraz pokazać, że można zrobić coś z niczego. Zdajmy sobie sprawę z tego, że nie należy być obojętnym wobec ludzi doświadczonych niepełnosprawnością. To naprawdę nic nie kosztuje - po prostu zbieramy plastikowe korki, a nie wyrzucamy ich bezmyślnie do kosza. W naszej szkole ZSP nr 1 w Garwolinie można oddawać zebrane korki do odpowiednich pojemników na korytarzach szkoły czy worków w świetlicy. W tym roku szkolnym zebraliśmy 13 worków z korkami. ? Pomogliśmy w ten sposób niepełnosprawnemu chłopcu.

To oczywiście tylko niektóre nasze działania- krótka prezentacja form aktywności w naszej szkole. Wszyscy gimnazjaliści, którzy do nas przyjdą, na pewno nie pożałują. U nas każdy znajdzie swoje miejsce i coś fajnego dla siebie. Bo nasza szkoła to nie tylko zeszyty, tablica i kreda.

Uczniowie Ekonomika

Tekst promocyjny

{jcomments lock}


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama