reklama

Eco Studio ELECTRO - SYSTEM w Garwolinie

Opublikowano: 21 maj 2024, 08:05 Kategoria Edukacja
ekologiagarwolin
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

To było wyjątkowe wydarzenie zorganizowane w ramach jubileuszowego, piątego sezonu projektu edukacji ekologicznej Eco Studio ELECTRO - SYSTEM! Garwolin odwiedzili eksperci od recyklingu oraz gwiazdy: Saszan, Kuba Adamiak i Włodek Troszyn. Przywieźli ze sobą dużo dobrej energii i przeprowadzili ciekawą lekcję przyrody z zakresu prawidłowego postępowania z elektroodpadami. Lekcja połączona była z zabawą, treningiem fitness i koncertem.

Ósme wydarzenie piątego sezonu Eco Studio ELECTRO - SYSTEM odbyło się 20 maja br. w Centrum Sportu i Kultury przy ul. Nadwodnej w Garwolinie. Garwolin na czele z Panią Burmistrz - Marzeną Świeczak udowodnił wielokrotnie, że jest miastem zaangażowanym ekologicznie.

W roku 2024 odbędzie się łącznie 10 eventów ekologiczno – edukacyjnych w wielu regionach Polski. Jest to doskonały sposób, aby zwrócić uwagę młodego pokolenia na problematykę ochrony środowiska, zwłaszcza w kontekście zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Podczas każdego wydarzenia odbywa się lekcja przyrody prowadzona przez ambasadorów, recital muzyczny gwiazdy - Saszan, eko quizy z nagrodami przy trójkącie recyklingowym i ekologiczny trening fitness z hantelkami w postaci elektroodpadów prowadzony przez Włodka Troszyn. 

reklama


Na wydarzenie w Centrum Sportu i Kultury przybyło ok. 220 osób - dzieci i młodzież z trzech szkół podstawowych wraz z kadrą nauczycielską. Po spotkaniu uczniowie placówek przystąpią do programu eko-PROFIT – REcycling to się opłaca! Jego celem jest zbiórka elektroodpadów. Do 19 czerwca br. uczniowie przeprowadzą zbiórkę elektroodpadów, a w zamian za zebrany sprzęt otrzymają dofinansowanie dla szkoły. Klasa, która zbierze największą masę elektrośmieci w nagrodę pojedzie na Wielki Finał na Sprzątanie świata, który odbędzie się we wrześniu 2024 r. w Warszawie. Zwycięska szkoła, wyłoniona spośród drużyn z całej Polski, która zbierze najwięcej elektroodpadów otrzyma również nagrodę rzeczową! Szczegóły programu dostępne są na stronie https://eko-profit.pl .

- Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za stan środowiska naturalnego. Dlatego tak ważna jest edukacja w tym zakresie. Przekazywanie wiedzy o prawidłowym postępowaniu z elektroodpadami to jedno z zadań Organizacji Odzysku ELECTRO - SYSTEM. Z elektrośmieci w prawidłowym procesie recyklingu można odzyskać cenne surowce, ale z drugiej strony stanowią one źródło potencjalnie niebezpiecznych dla ludzi i środowiska substancji. Elektroodpady powinny trafiać do legalnego systemu zbierania, a potem do zakładów przetwarzania zużytego sprzętu, gdzie zostaną poddane procesom odzysku i recyklingu. Nie wystawiajmy elektroodpadów do altanek śmietnikowych lub przed dom. Nie mamy pewności co się z takim urządzeniem stanie, gdzie i w jaki sposób zostanie rozmontowane. Sprzęt powinien trafić do systemu zbierania, a dzięki ELECTRO - SYSTEM mamy z roku na rok coraz więcej możliwości legalnego pozbycia się elektrośmieci - mówi Agata Wiśniewska, specjalista ds. edukacji ekologicznej ELECTRO - SYSTEM.

Gwiazdy internetu edukują

Podczas wydarzenia w Garwolinie wszyscy razem z dziećmi i młodzieżą świetnie bawili się podczas show muzyczno - tanecznego Saszan. Eko quiz przy trójkącie recyklingowym z super nagrodami cieszył się tak samo dużym zainteresowaniem jak strefa z treningiem fitness czy ta, w której ambasadorzy projektu rozdawali autografy, robili zdjęcia i nagrywali TikToki. W kolejnych miesiącach gwiazdy i organizatorzy odwiedzą inne miejscowości z terenu Polski. Przez cały rok na kanale YouTube projektu www.youtube.com/EcoStudio dostępne są też materiały edukacyjne dla nauczycieli, którzy mogą je wykorzystać podczas lekcji przyrody i godzin wychowawczych.

Cieszę się bardzo, że kolejny sezon mogę być ambasadorką tak potrzebnego projektu! Wraz z organizacją odzysku ELECTRO - SYSTEM, Kubą Klym i Kubą Adamiakiem opowiadamy o tym jak dbać o nasz Dom - Ziemię! Jest jedna prosta zasada, którą powtarzamy zarówno podczas spotkań „w realu”, jak i w naszych social mediach: „Nie wyrzucaj elektrośmieci do zwykłego kosza na śmieci! Przekaż je do recyklingu!” . Jestem przekonana, że te wyjątkowe lekcje przyrody nie tylko zwracają uwagę na problem właściwego postępowania z elektroodpadami, ale są też świetną zabawą za sprawą moich koncertów - mówiła Saszan.

mat. pras.


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama

TOP