reklama

Młodzież z KLO zapytała seniorów o ich lata młodzieńcze [wideo]

Opublikowano: 14 kwiecień 2024, 18:56 Kategoria Edukacja
klozwolnieni z teoriiseniorzygarwolin
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

„Co to za życie bywa w młodości?” to tytuł projektu, którego realizacji podjęły się uczennice Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Garwolinie w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Zwolnieni z Teorii. Alicja Ciara, Gabriela Tudek, Wiktoria Jura, Alicja Mikulska i Wiktoria Szlasa w ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Emerytów i Rencistów Powiatu Garwolin "Przyjaciele" przeprowadziły rozmowy z jego członkami. Wywiady mają odbudować poczucie więzi między ludźmi dopiero co wkraczającymi w dorosłość, a tymi doświadczonymi trudami życia. 

Współczesność biegnie bardzo szybkim tempem. Ze względu na rozwój technologii, młodzi ludzie i starsze pokolenia oddalają się od siebie. Skupiamy się na naszych różnicach, odrzucając przy tym współpracę międzypokoleniową.

Przekazując młodzieży doświadczenia i nauczki naszych dziadków czy pradziadków istnieje możliwość wyciągnięcia wniosków na ich podstawie. W dobie prędko postępującej globalizacji ważne jest zachowanie poczucia przynależności do miejsca, z którego się wywodzimy. Zapewnia to młodym ludziom poczucie stabilizacji. 

reklama


Poznając lokalną historię możemy odnajdować w niej swoją dumę, dlatego część filmu to historyczne podsumowanie zmian w wyglądzie Garwolina i sposobie funkcjonowania jego mieszkańców przez Krzysztofa Kota, współtwórcę strony internetowej Dawny Powiat Garwolin i Okolice.

- Naszym celem jest zapobieganie traceniu pamięci o przeszłości i trudach, z jakimi musieli mierzyć się jej świadkowie. Chociaż realia, w jakich przyszło wychowywać się nam, a naszym dziadkom są wyraźnie odmienne, pragniemy pokazać, że młodość, targające nami rozterki i wątpliwości, są do siebie niewątpliwie podobne, bez względu na bieg czasu. Chciałyśmy stworzyć dla seniorów możliwość bycia wysłuchanym przez młodzież dzięki owym wywiadom - mówią inicjatorki projektu.

12 kwietnia odbyło się spotkanie z seniorami, którzy wraz z uczniami KLO mogli zobaczyć premierowe wyświetlenie filmu, który jest zwieńczeniem współpracy ze Stowarzyszeniem Emerytów i Rencistów Powiatu Garwolin "Przyjaciele". - Chociaż wymagało to dużego nakładu pracy, nauka jaką miałyśmy okazję przyswajać podczas spędzania czasu z seniorami jest z pewnością niezastąpiona, a nabyte doświadczenie usprawni nasze działania w przyszłości. Ukończenie projektu, który początkowo był jedynie pomysłem przyniosło nam ogromną radość i jesteśmy przekonane, że z uśmiechem i wzruszeniem będziemy wspominać współpracę z tak otwartymi i życzliwymi ludźmi – dodają nastolatki.

mat. pras.


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama