reklama

Ćwierć wieku ze strzelcami z Garwolina

Opublikowano: 14 maj 2022, 08:06 Kategoria Edukacja
dwójkagarwolin1. pskpsp 2 garwolin
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

- Imię to nie jest tylko zaszczytem, ale również obowiązkiem i zobowiązaniem do pielęgnowania pamięci o tych, którzy walczyli o wolność ojczyzny – mówił dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Garwolinie Adam Wyskwar w trakcie jubileuszu 25-lecia nadania placówce imienia 1. Pułku Strzelców Konnych.

11 maja 1997 roku Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Garwolinie otrzymała imię 1. PSK. Uroczystości jubileuszowe odbyły się w piątek. - Nasz patron czyni nas wyjątkowymi. Jednakże imię to nie jest tylko zaszczytem, ale również obowiązkiem i zobowiązaniem do pielęgnowania pamięci o tych, którzy walczyli o wolność ojczyzny. Patron zobowiązuje nas do kształtowania młodzieży, dumy narodowej i patriotyzmu – podkreślał dyrektor PSP nr 2 Adam Wyskwar.

Rok 2022 jest bogaty w działania jubileuszowe. Społeczność szkolna zaangażowała się w zebranie materiałów do wystawy tematycznej o 1. PSK, konkursy na plakat i wiedzy historycznej, przygotowanie „żurawiejek” o szkole, stworzenie osi czasu z historią szkoły czy kapsuły czasu, stworzenie muralu wewnętrznego. W trakcie jest haftowanie przez nauczycieli logo szkoły o powierzchni jednego metra kwadratowego złożonego z 90 tys. krzyżyków. Jesienią odbędą się „Noc bibliotek” oraz zawody sportowe.

reklama


- To moment szczególny. Podsumowuje pewien etap w historii placówki. Podkreśla jakie wartości są ważne dla szkolnej społeczności - burmistrz Marzena Świeczak. – Honor, odwaga, entuzjazm, miłość do ojczyzny i Boga oraz poczucie odpowiedzialności za naród – to wartości o nieprzemijającym znaczeniu, którymi kierowali się strzelcy z Garwolina. Mówienie młodzieży o młodych żołnierzach niesie za sobą duży walor wychowawczy. Trzeba w dzieciach umacniać te wartości, bo jesteśmy spadkobiercami chlubnej historii 1. PSK – kontynuowała, podkreślając, że dla nie to szczególny moment, bo uczęszczała do Dwójki jako uczeń i pracowała jako nauczyciel. – PSP nr 2 w Garwolinie to wspaniałe miejsce do nauki i odkrywania swoich talentów oraz rozwijania pasji i zainteresowań – dodała. Burmistrz z wiceprzewodniczącym rady miasta Andrzejem Ostolskim wręczyła dyrektorowi prezent.

- 25 lat temu nie było problemu na kogo padnie wybór patrona, ponieważ szkoła znajduje się na terenie koszar 1. PSK. Pułk był związany ściśle z historią Garwolina. 25 lat temu cały plac szkolny był zajęty przez społeczność miasta – wspominał ówczesny dyrektor Dwójki Edmund Mucha. Młodzieży życzył nie tylko dobrych wyników w nauce, ale także tego aby byli „porządnymi ludźmi, bo to jest w życiu najważniejsze”.

Głos zabrali także w, imieniu starosty powiatu, dyrektor wydziału edukacji starostwa Justyna Maszkiewicz, była poseł Stanisława Prządka, prezes garwolińskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego Halina Poszytek. O szacunku dla dokonań przodków, w kontekście wychowania dzieci i młodzieży mówił prezes Stowarzyszenia Kawaleryjskiego 1. PSK Wojciech Szczegot.

Goście zobaczyli w kolejnej odsłonie uroczystości część artystyczną w wykonaniu uczniów szkoły pod kierunkiem Małgorzaty Walendy.

Podniosłym momentem było otwarcie Szkolnej Izby kultury ze stałą ekspozycją historyczną oraz gablotą na sztandar szkoły. W specjalnej gablocie, na kolejne 25 lat, zamknięto kapsułę czasu. Wewnątrz znalazły się przedmioty przygotowane przez uczniów m.in. filmy, książki.

łk

fot. KSO


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama