reklama

Ćwierć wieku ze strzelcami z Garwolina

Opublikowano: 14 maj 2022, 08:06 Kategoria Edukacja
dwójkagarwolin1. pskpsp 2 garwolin
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

- Imię to nie jest tylko zaszczytem, ale również obowiązkiem i zobowiązaniem do pielęgnowania pamięci o tych, którzy walczyli o wolność ojczyzny – mówił dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Garwolinie Adam Wyskwar w trakcie jubileuszu 25-lecia nadania placówce imienia 1. Pułku Strzelców Konnych.

11 maja 1997 roku Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Garwolinie otrzymała imię 1. PSK. Uroczystości jubileuszowe odbyły się w piątek. - Nasz patron czyni nas wyjątkowymi. Jednakże imię to nie jest tylko zaszczytem, ale również obowiązkiem i zobowiązaniem do pielęgnowania pamięci o tych, którzy walczyli o wolność ojczyzny. Patron zobowiązuje nas do kształtowania młodzieży, dumy narodowej i patriotyzmu – podkreślał dyrektor PSP nr 2 Adam Wyskwar.

Rok 2022 jest bogaty w działania jubileuszowe. Społeczność szkolna zaangażowała się w zebranie materiałów do wystawy tematycznej o 1. PSK, konkursy na plakat i wiedzy historycznej, przygotowanie „żurawiejek” o szkole, stworzenie osi czasu z historią szkoły czy kapsuły czasu, stworzenie muralu wewnętrznego. W trakcie jest haftowanie przez nauczycieli logo szkoły o powierzchni jednego metra kwadratowego złożonego z 90 tys. krzyżyków. Jesienią odbędą się „Noc bibliotek” oraz zawody sportowe.

reklama


- To moment szczególny. Podsumowuje pewien etap w historii placówki. Podkreśla jakie wartości są ważne dla szkolnej społeczności - burmistrz Marzena Świeczak. – Honor, odwaga, entuzjazm, miłość do ojczyzny i Boga oraz poczucie odpowiedzialności za naród – to wartości o nieprzemijającym znaczeniu, którymi kierowali się strzelcy z Garwolina. Mówienie młodzieży o młodych żołnierzach niesie za sobą duży walor wychowawczy. Trzeba w dzieciach umacniać te wartości, bo jesteśmy spadkobiercami chlubnej historii 1. PSK – kontynuowała, podkreślając, że dla nie to szczególny moment, bo uczęszczała do Dwójki jako uczeń i pracowała jako nauczyciel. – PSP nr 2 w Garwolinie to wspaniałe miejsce do nauki i odkrywania swoich talentów oraz rozwijania pasji i zainteresowań – dodała. Burmistrz z wiceprzewodniczącym rady miasta Andrzejem Ostolskim wręczyła dyrektorowi prezent.

- 25 lat temu nie było problemu na kogo padnie wybór patrona, ponieważ szkoła znajduje się na terenie koszar 1. PSK. Pułk był związany ściśle z historią Garwolina. 25 lat temu cały plac szkolny był zajęty przez społeczność miasta – wspominał ówczesny dyrektor Dwójki Edmund Mucha. Młodzieży życzył nie tylko dobrych wyników w nauce, ale także tego aby byli „porządnymi ludźmi, bo to jest w życiu najważniejsze”.

Głos zabrali także w, imieniu starosty powiatu, dyrektor wydziału edukacji starostwa Justyna Maszkiewicz, była poseł Stanisława Prządka, prezes garwolińskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego Halina Poszytek. O szacunku dla dokonań przodków, w kontekście wychowania dzieci i młodzieży mówił prezes Stowarzyszenia Kawaleryjskiego 1. PSK Wojciech Szczegot.

Goście zobaczyli w kolejnej odsłonie uroczystości część artystyczną w wykonaniu uczniów szkoły pod kierunkiem Małgorzaty Walendy.

Podniosłym momentem było otwarcie Szkolnej Izby kultury ze stałą ekspozycją historyczną oraz gablotą na sztandar szkoły. W specjalnej gablocie, na kolejne 25 lat, zamknięto kapsułę czasu. Wewnątrz znalazły się przedmioty przygotowane przez uczniów m.in. filmy, książki.

łk

fot. KSO


Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież

reklama
reklama

TOP