Garwolin słynie ze swoich mieszkańców

Opublikowano: 16 czerwiec 2019, 06:09 Kategoria Dni Miasta i Powiatu
dni Garwolina

Po raz pierwszy rozdano Garwolińskie Gawrony. Statuetki trafiły do rąk najbardziej zasłużonych dla miasta. Burmistrz Marzena Świeczak dziękowała wszystkim za dotychczasową współpracę. – Garwolin słynie ze swoich mieszkańców – podkreślała włodarz miasta.

W sobotnie popołudnie w sali widowiskowej Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie odbyła się tradycyjna uroczysta akademia z okazji Dni Garwolina. Spotkanie otworzyli sekretarz miasta Cezary Tudek oraz dyrektor Centrum Sportu i Kultury Jarosław Kargol.

W spotkaniu uczestniczyło wielu zaproszonych gości – między innymi senator Maria Koc, posłowie Czesław Mroczek i Grzegorz Woźniak, starosta powiatu garwolińskiego Mirosław Walicki, wicestarosta Iwona Kurowska, wieloletni burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski, prepozyt garwolińskiej kolegiaty ks. prałat Ryszard Andruszczak, radni Garwolina, samorządowcy z powiatu garwolińskiego, przedstawiciele instytucji publicznych, stowarzyszeń i firm.

- Święto Garwolina to dobry moment, żeby spojrzeć na nie [miasto – przy.red.] i uzmysłowić sobie, jak ono się zmieniło i zmienia, aby sprostać wymaganiom czasu. To doskonała okazja, żeby podziękować tym osobom, dzięki którym stało się to możliwe – mówiła burmistrz Marzena Świeczak.

- Miasto żyje, kiedy się rozwija, a rozwija się wtedy, kiedy zdecydowana większość mieszkańców aktywnie włącza się w działanie władz samorządowych, przestrzega obowiązujących przepisów prawa lokalnego i generuje wiele pomysłów służących jego rozwojowi – podkreślał przewodniczący rady miasta Jarosław Jaskuła.

Garwoliński Gawron dla wyróżnionych

Podczas akademii wręczono wyróżnienia przyznawane przez władze Garwolina – po raz pierwszy były to „Garwolińskie Gawrony”. Burmistrz Marzena Świeczak i przewodniczący rady miejskiej Jarosław Jaskuła wręczyli je osobom, które miały i mają wpływ na rozwój Garwolina.

Jako pierwszy gawrona otrzymał wieloletni burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski. - Nikt nie ma wątpliwości, że obecny kształt naszego miasta jest wynikiem pracy, zaangażowania i determinacji człowieka, który ponad 20 lat piastował zaszczytne stanowisko burmistrza miasta Garwolina. I to on wskazywał kierunki rozwoju naszej małej ojczyzny – mówiła burmistrz Marzena Świeczak.

- Cóż jest wart generał bez wojska? Nic sobą nie znaczy, ale jak ma wojsko i siłę za sobą, czyli mieszkańców, społeczeństwo Garwolina i osoby wspierające i politycznie, i gospodarczo, to wspólnie razem można wiele osiągnąć. Jestem dumny z tego, że nasz Garwolin tak się rozwija. Dziękuję wszystkim, którzy się przyczynili do tego, że Garwolin kwitnie – podkreślał Tadeusz Mikulski.

Za wkład w rozwój miasta i zaangażowanie w sprawy lokalnej społeczności statuetkę przyznano także wicemarszałek województwa mazowieckiego Janinie Ewie Orzełowskiej oraz posłowi Grzegorzowi Woźniakowi. Za wkład w realizację miejskich inwestycji gawrona odebrał  Kazimierz Jasiński.

W dziedzinie edukacji docenieni zostali Anna Lodowska i Jacek Zowczak. Statuetka trafiła także do kierownika Kina „Wilga” Jacka Pasternaka za nieustanny rozwój kina i jego sukcesy.

W dziedzinie kultury i działań prospołecznych wyróżnieni zostali: Klub Seniora w Garwolinie oraz Wspólnota Gruntowa, a za promowanie miasta na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej podziękowania trafiły do Macieja Gładysza, Aleksandry Domańskiej i Piotra Kordaszewskiego.

Podczas akademii wręczono także podziękowania zaangażowanym w organizację Festiwalu Kultury i Tradycji Garwolina.

Kierunek inwestycje i dotacje

Burmistrz Marzena Świeczak wymieniła inwestycje, które są w trakcie realizacji lub zostaną wkrótce zrealizowane – z wykorzystaniem pozyskanych środków zewnętrznych. Na tej liście znalazły się między innymi: budowa dróg dojazdowych do zbiornika retencyjnego, modernizacja placu zabaw, remont parteru budynku magistratu, zakup samochodu dla strażaków, modernizacja boiska przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 1, doposażenie stołówki i jadalni w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 oraz instalacja hot spotów, które zapewnią mieszkańcom bezpłatny dostęp do Internetu.

- Czekamy na rozstrzygnięcie pozostałych wniosków, które miasto złożyło. Mamy nadzieję, że coraz więcej środków będzie płynęło do naszego miasta i pomagało nam realizować inwestycje dla dobra naszych mieszkańców – mówiła Marzena Świeczak.

Podziękowania, gratulacje i życzenia władzom miasta oraz wszystkim mieszkańcom złożyli parlamentarzyści – Maria Koc, Grzegorz Woźniak, Czesław Mroczek oraz wicestarosta powiatu garwolińskiego Iwona Kurowska.

Na koniec, zgodnie z wieloletnią tradycją, władze Garwolina przekazały symboliczne klucze do bram miasta studentom Społecznej Akademii Nauk.

jd

Komentarze  

+10 #4 pismarcin 2019-06-17 10:42
Najlepiej! starostwo z ramienia PIS podzieliło nawet święto naszego miasta.., ale nie ma to jak wyłączyć się z organizacji itd. a potem lansować się zarówno w Goku jak i podczas dni Garwolina na biegu i podczas wręczania nagród. trzeba nie miec honoru. no ale chyba za dużo sie wymaga od pisiorów.
Cytować
+19 #3 pis cie żywi , pis cie broni, trzymaj mocnocelebry-tka 1 2019-06-16 14:33
jakim trzeba być filutem, wyłączyć (powiat) się z organizacji dni Garwolina, a potem lansować się się pól godziny przy mównicy i mówić o 1000 - letnich osiągnięciach PiS-u na ziemi garwolskiej.
Cytować
+18 #2 FrekwencjaObywatel 2019-06-16 14:10
A co tak mało ludzi przyszło. Bo foteli pustych bardzo wiele.
Cytować
+14 #1 nagrodybedok 2019-06-16 07:16
Kaczka garwolińska była by lepsza bo gawrony to bardzo uciążliwe ptactwo i źle się kojarzą chyba że ten gawron to taka garwolińska ,, Złota Malina".
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież