Zasłużeni dla Powiatu, wyróżnieni przez Miasto

Opublikowano: 16 czerwiec 2018, 21:03 Kategoria Dni Miasta i Powiatu
Dni Garwolina

Tradycyjną oficjalną częścią obchodów Dni Garwolina i Powiatu Garwolińskiego jest akademia okolicznościowa. Podczas dzisiejszej uroczystości wręczono statuetki „Zasłużony dla Powiatu Garwolińskiego” oraz wyróżnienia przyznawane przez Burmistrza Garwolina.

Coroczna akademia okolicznościowa to okazja do podsumowań, podziękowań, życzeń i gratulacji, a także nakreślania planów na przyszłość. W swoich wystąpieniach burmistrz Tadeusz Mikulski i starostwa Marek Chciałowski przypomnieli nie tylko zamierzchłą historię miasta i powiatu, ale także to, co udało się zrobić od czerwca ubiegłego roku. Burmistrz dziękując wszystkim za współpracę, mówił o zbiorniku retencyjnym, hali sportowej przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 czy budynku szatniowo-sanitarnym, który został wybudowany na miejskim stadionie.

- Garwolin to miasto otwarte na współpracę. Posiada stabilizację gospodarczą i dobrze rozwiniętą infrastrukturę techniczną, co w konsekwencji przekłada się na rozwój i jakość jego funkcjonowania. Wyrażam nadzieję, że tak jak dotychczas działania podejmowane wspólnie z radnymi rady miasta, władzami powiatu, radą seniorów i radą młodzieżową, przy aktywnym udziale przedsiębiorców i mieszkańców spowodują, że Garwolin będzie się dalej rozwijał – mówił burmistrz Tadeusz Mikulski.

Wymieniając szereg inwestycji i osiągnięć samorządu powiatowego, starosta Marek Chciałowski mówił między innymi o inwestycjach drogowych, inwestycjach w oświatę, sukcesach na polu edukacji i planach na przyszłość. Jedną z największych inwestycji powiatu w ostatnim czasie była budowa nowej siedziby starostwa i jednostek podległych. Teraz samorząd szykuje się do budowy nowego budynku Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 w Garwolinie oraz budowy hali sportowo-widowiskowej przy liceum na ul. Długiej.

- Dni powiatu, dni miasta to poczucie wspólnoty, więzi i przynależności do danego terenu. To duma z dokonań naszych przodków, ale również nas, którzy tworzymy tę wspólnotę. Przyszłość zależy od nas. Twórzmy tę przyszłość i pamiętajmy, że nikt za nas nie może podjąć decyzji. To od nas zależy, jakie decyzje będziemy podejmować – mówił starosta powiatu Marek Chciałowski.

Zasłużeni i wyróżnieni

Jak co roku podczas akademii z okazji Dni Garwolina i Powiatu Garwolińskiego wręczone zostały statuetki „Zasłużony dla Powiatu Garwolińskiego”. W tym roku kapituła przyznała ten tytuł w 4 dziedzinach. Za dokonania na polu działalności samorządowej została wyróżniona Albina Łubian – burmistrz Pilawy. W kulturze i sztuce przyznano tytuły Joannie Skwarczyńskiej i Iwonie Jończyk, a w nauce i oświacie – garwolińskiemu oddziałowi ZNP, który w tym roku obchodzi 100-lecie swojego istnienia. Za swoją działalność społeczną uhonorowani zostali Zbigniew Węgrzynek i Włodzimierz Kostecki.

Od 10 lat wyróżnienia przyznaje także burmistrz Tadeusz Mikulski. W tym roku trafiły one do między innymi do tych, którzy świętują w tym roku swoje wielkie jubileusze - PSS Społem (z okazji 110-lecia działalności), Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 (z okazji 60-lecia istnienia), PCK (z okazji 60-lecie krwiodawstwa), Chóru Miasta Garwolina (10-lecie działalności). Burmistrz podziękował za współpracę staroście Markowi Chciałowskiemu, wicestaroście Urszuli Zadrożnej i swojej zastępczyni Marii Perek. Wyróżnienia otrzymali także: firma Dariusz Rękawek i Tomasz Rękawek z firmy Interdruk, Klemens Ptach z OSP Garwolin, Krzysztof Wielgosz z OSP Leszczyny, Jan Trzpil z OSP Zawady, prezes GKS Wilgi Garwolin Waldemar Mrugała, Zbigniew Węgrzynek z Towarzystwa Ludowo-Historycznego oraz Waldemar Jaroń z Katolickiego Radia Podlasie.

Podziękowania i gratulacje

Tradycyjna akademia okolicznościowa zgromadziła w sobotnie popołudnie w sali widowiskowej Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie przedstawicieli władz państwowych, samorządowych, instytucji publicznych, stowarzyszeń i firm prywatnych.

Gratulacje i życzenia przekazały samorządom miasta i powiatu poseł Czesław Mroczek, poseł Stanisława Prządka oraz Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.- Jestem szczęśliwa, że jestem tu z wami. To wyjątkowa i przedziwna uroczystość, bo rzadko się zdarza, żeby samorząd miasta i powiatu organizował takie wydarzenie wspólnie – mówiła Elżbieta Lanc, podkreślają wymiar współpracy i wspólnotowości pomiędzy lokalnymi samorządami. – Najbardziej gratuluję wam tego, że tworzycie wspólnotę. Bez liderów, bez ich pracy i zaangażowania trudno by było zrealizować te wszystkie zadania – mówiła.

O wyjątkowości Garwolina i całego powiatu mówił także poseł Czesław Mroczek. – Na tej ziemi zawsze mieszkali i pracowali ludzie, którzy przyczyniali się do rozwoju Mazowsza. I nic tu nie zostało stracone. Garwolin był przykładem dobrego działania, wzorem. Tak jest dziś i mam nadzieję, że tak pozostanie – mówił parlamentarzysta.

Częścią uroczystości było także przekazanie kluczy do bram miasta studentom Społecznej Akademii Nauk oraz wręczenie nagród najlepszym studentom. Spotkanie zakończył występ uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia w Garwolinie. Na harfie zagrała Julia Głowala, a na akordeonie – Jakub Kołyska.

jd

fot. Przemysław Dębek

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież