Orszak Trzech Króli w Garwolinie

Opublikowano: 06 styczeń 2018, 18:53 Kategoria Aktualności
Orszak Trzech Króli

Już po raz czwarty ulicami Garwolina przeszedł Orszak Trzech Króli. Tradycyjnie w rolę Mędrców wcieli się księża z trzech garwolińskich parafii. Uczestnicy orszaku szli ze śpiewem na ustach w koronach lub własnoręcznie przygotowanych strojach.

Orszak Trzech Króli wyruszył z parafii Matki Boskiej Częstochowskiej po uroczystej mszy świętej o godzinie 11:30, której przewodniczył dziekan dekanatu garwolińskiego ks. prałat Ryszard Andruszczak. Mszę uświetniła Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Garwolinie.

Na czele orszaku jechali królowie, w który rolę wcielili się w tym roku ks. prałat Ryszard Andruszczak, ks. Andrzej Lemieszek – proboszcz parafii św. Jana Pawła II w Sulbinach oraz ks. Mirosław Niewęgłowski z parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Garwolinie. Nie zabrakło także aniołów, w których rolę chętnie wcielili się najmłodsi uczestnicy orszaku. Starsi przywdziali kolorowe peleryny i korony, które co roku są rozdawane podczas wydarzenia.

Na trasie orszaku, która wiodła do kolegiaty Przemienienia Pańskiego młodzież z garwolińskich szkół oraz Teatr Muzyczny „Od Czapy” przygotowali 4 scenki, dla których wspólnym mianownikiem była odwieczna walka dobra ze złem i kuszenie człowieka, by zszedł z obranej drogi do Betlejem na złą, ale łatwiejszą drogę. Na zakończenie orszaku wzorem trzech biblijnych mędrców każdy mógł oddać hołd małemu Jezusowi złożonemu w żłóbku.

Tegoroczny Orszak Trzech Króli odbywał się w 644 miejscowościach w Polsce i 16 poza jej granicami, pod hasłem „Bóg jest dla wszystkich”. Orszak był związany także z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, dlatego tegoroczny orszakowy śpiewnik zawierał 14 polskich kolęd wraz z ich rysem historycznym autorstwa Jacka Kowalskiego, wykładowcy historii sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, lidera zespołu Monogramista JK, a także autora wielu książek i publikacji. Jest to zaproszenie do wędrówki przez dzieje Polski i ukłon w stronę wolności.

Motywem przewodnim było przypomnienie, że Bóg przyszedł, aby odkupić każdego człowieka i czeka na wszystkich.

jd/mat.pras.