reklama

11 listopada w Garwolinie

Opublikowano: 12 listopad 2017, 18:44 Kategoria Aktualności
11 listopada
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

Jak co roku obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęła uroczysta msza święta w kolegiacie. Oprócz części oficjalnej było śpiewanie pieśni patriotycznych, spektakl teatralny oraz ciepła grochówka. Mimo kapryśnej pogody, pierwszy raz od kilku lat wspólne świętowanie odbyło się na Skwerze im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

W uroczystościach związanych z 99. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości w Garwolinie wzięli udział między innymi poseł Grzegorz Woźniak, poseł Stanisława Prządka, radny województwa mazowieckiego Krzysztof Żochowski, przedstawiciele służb mundurowanych, przedstawiciele władz powiatu na czele ze starostą Markiem Chciałowskim, władze miasta Garwolina na czele z przewodniczącym rady Markiem Jonczakiem oraz burmistrzem miasta Tadeuszem Mikulskim.

- Tradycyjnie spotykamy się w tym miejscu, by uczcić wydarzenia, w wyniku których po 123 latach niewoli powstała niepodległa ojczyzna. Dzisiejsze święto to jedno z najradośniejszych świat w kalendarzu polskim ? mówił burmistrz Tadeusz Mikulski, gospodarz wczorajszych uroczystości. Odwołując się do wydarzeń historycznych, burmistrz podkreślał to, co teraz dla budowania kraju jest ważne. - Pamiętając o przeszłości, śmiało i dumnie musimy patrzeć w przyszłość. W tej perspektywie patriotyzm dzisiaj to troska o język ojczysty, o czystość i bogactwo mowy, o poznawanie historii ojczystej i wydobywanie z niej pięknych kart, ale również nazywanie po imieniu zła, jakie miało w niej miejsce. Patriotyzm polega również na tym, by prawo w naszym kraju było dobre, przestrzegane i egzekwowane. Patriotyzm to także troska o dobre obyczaje. Chodzi o budowanie takiej atmosfery, żebyśmy w naszej ojczyźnie wszyscy czuli się naprawdę jak u siebie ? podkreślał włodarz.

reklama


Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęła uroczysta msza święta w intencji ojczyzny w garwolińskiej kolegiacie. Podczas homilii proboszcz parafii św. Jana Pawła II w Sulbinach zwracał uwagę na budowanie jedności w kraju, na wspieranie władz lokalnych, na budowanie narodowej tożsamości i rosnące znaczenie patriotyzmu.

- Ostatnimi czasy coraz więcej uwagi poświęca się temu, co nazywamy patriotyzmem. Jeszcze kilka lat temu patriotyzm jako wartość życia indywidualnego i wspólnotowego nie był uważany za konieczny do egzystencji ? mówił ks. Andrzej Lemieszek.

Po zakończonej mszy świętej uczestnicy obchodów w uroczystym przemarszu z udziałem orkiestry dętej OSP Garwolin i pocztów sztandarowych przeszli na Skwer im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie pod pomnikiem marszałka złożono kwiaty.

Świętowanie 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Garwolinie to nie tylko uroczystości oficjalne. W samo południe na Skwerze im. Marszałka Józefa Piłsudskiego odbył się piknik patriotyczny zorganizowany przez Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie przy współpracy z ZHP Hufcem ?Orłów? w Garwolinie oraz Stowarzyszeniem Kawaleryjskim im. 1 Pułku Strzelców Konnych. Podczas wydarzenia można było obejrzeć wystawę przygotowaną przez stowarzyszenie oraz zagrać wspólnie z harcerzami. Do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych zaprosili uczestników Chór Miasta Garwolina oraz Orkiestra Dęta z Trąbek. Na rozgrzewkę serwowano wszystkim gorącą grochówkę. Można było także ogrzać się przy ognisku.

Wieczorem była okazja do świętowania na wesoło. W sali widowiskowej Centrum Sportu i Kultury wystąpił Teatr O!Mamy ze spektaklem ?Damy i huzary?.

jd

fot. jd/csik


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama