reklama

Dożynki gminy Sobolew w Chotyni

Opublikowano: 04 wrzesień 2017, 07:07 Kategoria Aktualności
chotyniasobolewdożynki
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Mieszkańcy gminy Sobolew, jak co roku, dziękowali za plony. Gospodarzem dożynek było sołectwo Chotynia.

Wczorajsza uroczystość, kończąca czas żniw, rozpoczęła się od mszy świętej w kościele Świętej Trójcy w Gończycach. Eucharystię poprowadził ks. Kanonik Jan Spólny. Podczas eucharystii zostały złożone dary w postaci świec, kwiatów, koszy warzyw i owoców, miodu, chleba i wina. Zwieńczeniem liturgii była procesja.

 

reklama


Oficjalne otwarcie dożynek, według tradycji, odbyło się przez przekazanie chleba przez gospodarzy dożynek na ręce wójta gminy Andrzeja Koszutskiego i przewodniczącego rady gminy Karola Marcinkowskiego. - W naszym kraju chleb to szczególny symbol, symbol urodzaju i dostatku, szacunku i oddania. Przyjmij włodarzu naszej gminy ten bochen chleba, uszanuj go i gospodaruj tak, żeby nikomu nigdy nie zabrakło ? mówili starostowie dożynek Katarzyna i Radosław Skoczylasowie.

W przemówieniu włodarz gminy nawiązywał do wielowiekowej tradycji polskiej wsi. ? Dzisiejszy świat, to często świat rywalizacji, konfliktów i konfrontacji. Świat, do którego właśnie rolnicy mogą wnieść wiele dobrego; zwykłą chłopską mądrość zawartą w przysłowiu ?zgoda buduje? ? zaznaczał Andrzej Koszutski. Następnie został odczytany list ministra Henryka Kowalczyka i starosty powiatu Marka Chciałowskiego.

Wśród zaproszonych gości byli m.in. wicemarszałek senatu Maria Koc, poseł Grzegorz Woźniak, sekretarz powiatu Jerzy Piesio.

W klimat dożynek wprowadził zebranych chór miasta Żelechów. Popołudnie wypełniły występy zespołu ludowego z Gończyc, koncert akordeonistów, występ dzieci ze szkoły ?Kuźnia talentów? w Chotyni, inscenizacja bajki ?Kopciuszek? przez Klub Seniora ?Pogodni? i rozstrzygnięcie konkursu na najlepszy wieniec dożynkowy. Do zabawy zapraszał zespół Harem. Dla młodszych uczestników nie zabrakło atrakcji w postaci dmuchanego zamku, trampolin i stoisk z watą cukrową. Wieczorem wystąpił zespół Kordian.

nm


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama