reklama

Deszczowe dożynki powiatowe w Łaskarzewie [wideo]

Opublikowano: 20 sierpień 2017, 18:34 Kategoria Aktualności
łaskarzewdożynki powiatowe
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

W strugach deszczu w Łaskarzewie odbywają się Dożynki Powiatowe połączone z obchodami Dni Miasta. W gronie delegacji wszystkich gmin dziękowano za tegoroczne plony.

Dzisiejsze dożynki rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej w kościele Podwyższenia Krzyża w Łaskarzewie. W homilii ksiądz dziekan Edmund Szarek podkreślał rolę chleba. ? To owoc ziemi i pracy rąk ludzkich. Przynosimy go dzisiaj do świątyni po to, aby Bogu za ten plon podziękować ? mówił kapłan. W dalszej części kazania nawoływał do zmiany coraz częstszych zachowań społecznych. ? Tak, jak dzisiaj znaleźliśmy czas na łamanie się chlebem, tak w życiu codziennym powinniśmy mieć czas na rozmowy w przy wspólnym stole, nie przez komórkę ? dodał.

Ze względu na deszczową aurę ceremoniał dożynkowy odbył się w kościele. Chleb dożynkowy niesiony przez starostów ? Annę Błachnio z Leokadii i Jerzego Jóźwickiego z Łaskarzewa odebrali starosta Marek Chciałowski i burmistrz miasta nad Promnikiem Lidia Sopel-Sereja. Z ust gospodarzy padły zapewnienia o sprawiedliwym dzieleniu bochnów wypieczonych z tegorocznych żniw. Po przełamaniu się dożynkowymi chlebami, uczestnicy święta plonów ruszyli w korowodzie na tereny w Parku Alejki.

reklama


- W tych wieńcach dożynkowych kryje się nie tylko radość z zakończonych żniw, ale także wdzięczność za zbiory. Dzisiejsze święto to okazanie boskiej opatrzności i prośba o błogosławieństwo na przyszły rok ? mówiła burmistrz Sopel-Sereja.

Do 599. rocznicy nadania praw miejskich Łaskarzewowi nawiązał w przemówieniu starosta powiatu. ? Łaskarzew ma wspaniałe, chlubne karty historii. To miasto zawsze było trochę niepokorne, mające swoje przekonanie, ukształtowanie w tradycję. Miasto, gdzie zawsze królowała przedsiębiorczość. Bądźcie dumni ze swojego miasta! ? zaznaczał Marek Chciałowski.

Na scenie popołudniu zaprezentowały się łaskarzewska orkiestra dęta, Koło Gospodyń Serbianki, zespół Replay, Zespół Ludowy z Gończyc, aktor i wokalista Stanisław Górka Uhonorowano także laureatów wielu konkursów. Statuetki ?Zasłużony dla Rolnictwa Powiatu Garwolińskiego? odebrali Roman Odalski, Stanisław Niezgoda, Zygmunt Pietrzak.

W wieczornym planie muzycznym występy zespołów Petri, gwiazdy wieczoru Brathanek oraz Dejwa i Łukasza Geska. O dobrą zabawę podczas dyskoteki zadba DJ Blonde. Na godz. 22 zaplanowano pokaz sztucznych ogni.

Wśród gości dożynek są m.in. radny sejmiku województwa mazowieckiego Marian Piłka, wójtowie, burmistrzowie i przewodniczący rad gminnych z terenu powiatu. Wicemarszałek senatu reprezentowała Anna Laskowska, a w imieniu posła Grzegorza Woźniak głos zabrał Marek Ziędalski.

Aktualizacja, 21 sierpnia, godz. 13.25Dodane zdjęcia z koncertu zespołu Brathanki.

Dożynki Powiatowe w Łaskarzewie

Opublikowany przez WirtualnyGarwolin.pl na 20 sierpnia 2017

Łukasz Korycki


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama