reklama

15 sierpnia w Garwolinie

Opublikowano: 16 sierpień 2017, 08:52 Kategoria Aktualności
15 sierpniacud nad WisłąŚwięto Wojska Polskiego
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

- W powiecie garwolińskim co roku czcimy pamięć uczestników wojny 1920 r., obrońców Warszawy, Polski i Europy przed nawałą bolszewicką ? mówił starosta Marek Chciałowski podczas garwolińskich obchodów świąt przypadających 15 sierpnia. Oprócz wspólnej modlitwy i części oficjalnej uczestnicy mieli okazję obejrzeć program artystyczny oraz wystawę. W wystąpieniach pojawiały się nie tylko wątki historyczne, ale także odniesienia do obecnej sytuacji społecznej w Polsce.

Mieszkańcy Garwolina, przedstawiciele władz szczebla krajowego i samorządowego, przedstawiciele służb mundurowych, stowarzyszeń, instytucji publicznych, kombatanci i poczty sztandarowe wzięli udział w garwolińskich miejsko-powiatowych obchodach Święta Wojska Polskiego, Święta Czynu Chłopskiego oraz 97. rocznicy ?Cudu nad Wisłą?.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10:00 mszą świętą w kolegiacie pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie pod przewodnictwem ks. prałata Ryszarda Andruszczaka, który w homilii odniósł się także do aktualnej sytuacji w Polsce. Mówił o tym, że dziś najważniejszymi problemami do zwalczenia są nienawiść i podział społeczeństwa. - Nie patrzmy na to, co nas dzieli, ale na to, co nas łączy, abyśmy się stali jedną wielką rodziną ? podkreślał ks. Ryszard Andruszczak.

reklama


Po mszy świętej uczestnicy w uroczystym przemarszu przeszli pod pomnik ku czci Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie złożono wiązanki kwiatów. Tu w swoim przemówieniu starosta Marek Chciałowski także podkreślał rolę jedności narodu. - Dziś, gdy mamy wolną ojczyznę, powinniśmy dla niej pracować. Być w swoich małych i dużych środowiskach być jednością. Polska jest dla nas wszystkich ojczyzną bez względu na taką czy inną przynależność partyjną, takiej czy inne poglądy ? mówił starosta.

Dalsza część uroczystości odbyła się w Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie. Publiczność miała okazję obejrzeć program artystyczny ?Łatwo jest mówić o Polsce? przygotowany przez Powiatowe Centrum Kultury i Promocji oraz wystawę ze zbiorów Muzeum Historii Ruchu Ludowego w Warszawie ? ?Wielki strajk chłopski 1937 w 80. rocznicę?.

Z okazji obchodzonych 15 sierpnia świąt Powiat Garwoliński przyznał specjalne odznaczenia dla osób, który wyróżniają się troską o ojczyznę i wspierają powiat garwoliński. Odznaka z numerem 1 trafiła do ks. prałata Ryszarda Andruszczaka, kolejne otrzymali: Marian Cabaj, Edmund Żurawek oraz firma Interdruk.

W niedzielnych uroczystościach wzięli udział między innymi poseł Grzegorz Woźnak, poseł Stanisława Prządka, radny wojewódzki Marian Piłka, radni miasta Garwolina z przewodniczącym Markiem Jonczakiem na czele, wiceburmistrz Garwolina Maria Perek i sekretarz miasta Cezary Tudek, radni powiatowi z przewodniczącym Piotrem Osmólskim, wicestarosta Urszula Zadrożna, sekretarz Jery Piesio, przedstawiciele służb mundurowych.

jd


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama