reklama

90 lat tradycji OSP w Zwoli

Opublikowano: 01 sierpień 2017, 11:32 Kategoria Aktualności
ZwolastrażMiastków Kościelny
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

Druhny i druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Zwoli (gm. Miastków Kościelny) obchodzą w tym roku wyjątkowy jubileusz. W niedzielę odbyły się uroczystości 90-lecia istnienia OSP. Jednostce został przekazany nowy wóz strażacki.

Obchody rozpoczęto uroczystym podniesieniem flagi i mszą świętą pod przewodnictwem ks. kan Stanisława Dadasa, podczas której poświęcony został nowy wóz strażacki marki DAF oraz pomnik Św. Floriana.

Historia OSP w Zwoli
OSP powstało w 1926 roku, w skład pierwszego zarządu weszli: ks. Stefan Nazerewicz pełniący funkcję prezesa oraz Antoni Moreń, Ignacy Salamonik i Adam Chudek. W pierwszych latach działalności OSP uzyskiwało fundusze z organizacji teatrzyków i zabaw tanecznych. W 1930 roku zakupiono pierwszą sikawkę ręczną, a w roku następnym żelazny konny wóz strażacki. W 1933 rozpoczęto budowę drewnianej remizy. 11 lat później wyposażenie OSP wzbogaciło się o motopompę, która bardzo usprawniła gaszenie pożarów. W 1957 roku za prężną działalność jednostka otrzymała swój pierwszy sztandar. 3 lata później rozpoczęto budowę domu strażaka, po ukończeniu którego jednostka otrzymała wóz strażacki STAR25 i motopompę PO3. OSP otrzymało nowy standar ufundowany z inicjatywy mieszkańców na 50. rocznicę istnienia. Praca jednostki została dostrzeżona i nagrodzona nowym średnim samochodem STAR200 w 1989 roku. OSP bardzo aktywnie działało przy budowie szkoły, wodociągu i gazociągu. W 2004 podjęto się remontu domu strażaka. W 2007 jednostka dostała złoty medal za zasługi.

reklama


Odznaczenia dla zasłużonych

Obchody tak ważnego jubileuszu to również odznaczenia dla zasłużonych strażaków. Złoty Medal Związku ZOSP RP otrzymał Józef Rogala. Złoty medal za zasługi otrzymali Dariusz Dadas, Janusz Dadas i Leonard Moreń. Srebrny odpowiednik odznaczenia otrzymali Grzegorz Dadas i Zbigniew Bytniewski. Brązowy medal powędrował do Grzegorza Bytniewskiego, Mariusza Bytniewskiego, Janusza Morenia, Mirosława Dadasa i Janusza Chudek. Odznaki ?Strażak wzorowy? otrzymali: Łukasz Dadas, Przemysław Dadas, Kamil Dadas, Paweł Salomończyk, Karol Smułka, Tomasz Borkowski, Bartłomiej Dadas, Paweł Dadas i Andrzej Sitek. OSP w Zwoli została uhonorowana medalem okolicznościowym Senatu RP i medalem pamiątkowym Pro Masovia. OSP złożyło podziękowania osobom wspierającym działalność OSP oraz okolicznym jednostkom z gminy.

- OSP to jedne z najważniejszych instytucji w każdej wiejskiej gminie. Wokół nich toczy się lokalne życie, strażacy są spoiwem scalającym daną społeczność. Wasza 90 letnia jubilatka powstała w pierwszych latach po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Z pewnością włączyła się w odbudowę II RP i życie społeczne na tym terenie mówił wójt gminy Jerzy Jaroń. - Druhowie musicie mieć jednak świadomość, że OSP nie jest waszą własnością, macie moralny i historyczny obowiązek pozostawić ją w dobrej kondycji przyszłym pokoleniom. Jestem pewny, że podołacie temu zadaniu. Stanowicie wzór do naśladowania jak angażować młodzież do działalności na rzecz OSP ? dodał.

Jubileuszu gratulowali goście uroczystości, wśród których znaleźli się m.in. Grzegorz Woźniak ? poseł na Sejm RP, druh Antoni Tarczyński ? prezes zarządu oddziału wojewódzkiego ZOSP RP, Marian Piłka ? radny sejmiku wojewódzkiego, Dariusz Napiórkowski ? dyrektor delegatury w Siedlcach Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie i Marek Chciałowski ? starosta powiatu garwolińskiego.

- Gratuluję tego pięknego jubileuszu. 90 lat to pięknie zapisana karta historii, wiele dokonań i osiągnięć godnych uznania i szacunku. Dziękuję za piękną wieloletnią służbę, za wszystko co czynicie dla coraz większego poczucia bezpieczeństwa mieszkańców Zwoli i całego powiatu garwolińskiego ? mówił Antoni Tarczyński.

Nikodem Majewski

fot. Przemysław Dębek


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama