reklama

Unin pamięta

Opublikowano: 05 wrzesień 2011, 13:06 Kategoria Aktualności
Unin
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Wrzesień 1939 roku. W rejonie Unina w starciu zbrojnym między grupą wojsk polskich a oddziałam niemieckimi poległo 10 żołnierzy wojska polskiego, którzy pozostali na polu bitwy. Wczoraj po raz 17. uroczystą mszą świętą w lasach unińskich uczczono ich pamięć.

Chwila ciszy, modlitwa, poświęcenie pomnika i złożenie kwiatów. Tak mieszkańcy, przedstawiciele lokalnego samorządu i zaproszeni goście uczcili pamięć tych, którzy walczyli o uniński kawałek ziemi.

 

reklama


- Dziś szczególnie musimy być czujni, aby nie utracić tożsamości, za którą Polacy oddawali życie. Nie możemy się godzić na wyprzedaż majątku narodowego. Kombatanci, którzy tutaj stoją nie walczyli o taką Polskę, gdzie kłamstwo wygrywa z prawdą, nieuczciwość z uczciwością. Naród, który nie pamięta, ginie - my pamiętamy ? mówił Waldemar Sabak, wójt gminy Górzno, który wraz z księdzem proboszczem parafii w Uninie Januszem Sałajem organizuje coroczne uroczystości.

 

W uroczystościach wzięli udział m.in. kombatanci, sekretarz powiatu Jerzy Piesio, komendant Komendy Powiatowej Policji Marek Świszcz, komendant Państwowej Straży Pożarnej Dariusz Sadkowski, komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Garwolinie Mirosław Łyżwa, starosta poprzedniej kadencji Grzegorz Woźniak, wójt Gminy Miastków Kościelny Jerzy Jaroń, członek Rady Politycznej Prawa i Sprawiedliwości Elżbieta Woźniak-Sionek.

Jako co roku nie zabrakło także stowarzyszenia kawalerzystów im. I Pułku Strzelców Konnych z Garwolina. Mszy świętej przewodniczył ksiądz prałat Sławomir Żarski. - Unin nie jest mały, wy jesteście wielcy, bo pamiętacie Polskę, jej historię. Jesteśmy dzisiaj w naszym wrześniu, ale pamiętając o tamtym, musimy nadal czuwać. Żołnierz polski zawsze był wierny. Mówiąc jestem, pamiętając wrzesień, czuwajmy, abyśmy byli ludźmi sumienia i troszczyli się o to piękne dziedzictwo, któremu na imię Polska ? mówił podczas homilii duchowny.

Bezpośrednio po mszy świętej odbył się koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego z Radomia, który uświetniła tegoroczne uroczystości oraz tradycyjna loteria fantowa. Na szczęśliwców czekały rowery, zegarki, namioty, laptop, a nawet telewizor plazmowy. Pod młotek na licytacji poszły natomiast wina (nie tylko mszalne), futra, swetry oraz zwierzęta origami.

Kasia Miętus

fot. km, dw


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama

TOP

reklama