reklama

Dni Muzyki Chóralnej - finał na 6 chórów

Opublikowano: 20 październik 2015, 09:18 Kategoria Aktualności
dni muzyki chóralnejdmch
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Wspólne wykonanie ?Alleluja? z oratorium ?Mesjasz? przez ponad 150-osobowy chór tradycyjnie zakończyło Dni Muzyki Chóralnej, które w Garwolinie odbyły się już po raz szósty. Przez cztery dni odbywały się koncerty, które odkrywały różne oblicza muzyki chóralnej. W garwolińskiej kolegiacie wystąpiło w tym roku 6 chórów.

VI Dni Muzyki Chóralnej organizowane przez Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie, Szkołę Muzyczną I stopnia, Mazowiecki Instytut Kultury oraz parafię Przemienienia Pańskiego rozpoczęły się już w czwartek warsztatami gospel. Efekty dwudniowej pracy można było podziwiać w piątkowy wieczór (Garwolin Gospel Choir po raz drugi). W sobotę w sali widowiskowej Domu Kultury wystąpili zagraniczni goście tegorocznego festiwalu ? męski chór Mdzlevari z Gruzji (Mdzlevari - muzyczna podróż do Gruzji). Koncert został nagrodzony owacją na stojąco, podobnie jak niedzielny występ w kolegiacie.

Program niedzielny Dni Muzyki Chóralnej to już tradycja. Najpierw zaproszone chóry śpiewają w parafiach powiatu garwolińskiego ? w tym roku w Garwolinie, Górznie i Miętnem, a później występują na uroczystej gali w garwolińskiej kolegiacie. W tym roku publiczność usłyszała: Chór Szkoły Muzycznej I stopnia w Garwolinie , Chór Miasta Garwolina, Chór Kameralny Dysonans, Chór Katedralny im. Ks. Alfreda Hoffmana w Siedlcach, Chór Scholę Cantorum Maximilianum z Józefowa oraz męski chór Mdzlevari pod dyrygenturą Onashvili Kakhabera. Ostatnim akcentem było wspólne wykonanie przez wszystkie chóry ? w sumie ponad 150 osób, ?Alleluja? z oratorium ?Mesjasz? Jerzego Fryderyka Haendla. Połączonymi chórami dyrygował dr hab. Kazimierz Bukat z Filharmonii Narodowej.

reklama


Gala finałowa jak zawsze przyciągnęła wielu wielbicieli muzyki chóralnej. Nie zabrakło także zaproszonych gości. Wzruszenia i zachwytu całym wydarzeniem nie kryli biskup pomocniczy diecezji siedleckiej Piotr Sawczuk oraz członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Elżbieta Lanc, która, jak sama przyznała, zakochała się w Dniach Muzyki Chóralnej w ubiegłym roku i obiecała to wydarzenie wspierać. Gratulacje i podziękowania złożyli także starosta garwoliński Marek Chciałowski oraz burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski.

Organizatorami Dni Muzyki Chóralnej byli: Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie, Mazowiecki Instytut Kultury, Szkoła Muzyczna I stopnia w Garwolinie oraz Parafia Przemienienia Pańskiego w Garwolinie.

Patroni honorowi: Marszałek Województwa Mazowieckiego, Biskup Diecezji Siedleckiej, Burmistrz Miasta Garwolina, Starostwa Powiatu Garwolińskiego.

jd

 

 


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama