reklama

Sucho, ale to jeszcze nie susza

Opublikowano: 14 sierpień 2015, 10:48 Kategoria Aktualności
suszaupaływoda
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Urzędy pracują krócej, wójtowie apelują o oszczędzanie wody, a rolnicy patrzą w niebo z oczekiwaniem na deszcz. Choć nie padało od kilku tygodni o klęsce suszy nie ma mowy.

Zgodnie z prognozami meteorologicznymi w przyszłym tygodniu upały mają ustąpić. Jeśli temperatura spadnie o kilka stopni do normalnych godzin pracy wrócą między instytucje publiczne. W tej chwili między innymi Urząd Miasta w Garwolinie, Urząd Gminy w Maciejowicach oraz urzędy w Łaskarzewie pracują według nowego harmonogramu. Zanim się tam wybierzemy, warto sprawdzić, czy uda nam się jeszcze załatwić sprawę.

 

reklama


Wysokie temperatury to jednak nie jedyny problem. Dużo większym wydaje się brak opadów deszczu. Urząd Miasta w Łaskarzewie wystosował do mieszkańców apel o ograniczenie poboru oraz oszczędne i racjonalne korzystanie z wody do czasu poprawy sytuacji pogodowej. - W szczególności należy ograniczyć korzystanie z wody do celów podlewania ogródków, terenów rekreacyjnych, napełniania oczek wodnych i basenów, mycia pojazdów. Jednocześnie informujemy, że w związku wysokimi temperaturami mogą występować okresowe problemy z dostawą wody o odpowiednim ciśnieniu, a nawet przerwy w dostawie wody ? czytamy w komunikacie.

O oszczędzanie wody apeluje także wójt Wilgi. - Fala upałów sprawia, że wzrósł pobór wody, w związku z czym występują znaczne spadki ciśnienia na niektórych odcinkach sieci wodociągowej, co w konsekwencji może spowodować wystąpienie częstszych awarii. W miejscowościach Trzcianka, Stary Żabieniec, Uścieniec Kolonia i Nowy Żabieniec często brakuje wody w kranach. Zwiększony pobór wody powoduje, że niektórzy odbiorcy mają problemy z zaspokojeniem swoich podstawowych potrzeb socjalno-bytowych ? informuje Łukasz Szychowski, wójt gminy, proszą jednocześnie o ograniczenie zużycia wody na podlewanie trawników, napełnianie basenów czy mycie samochodów.

Brak opadów najbardziej daje się we znaki rolnikom i sadownikom, a odczują to pewnie konsumenci w swoich portfelach. Mimo, że jest sucho, w żadnej z gmin powiatu garwolińskiego nie została ogłoszona klęska suszy. Informacje o klęsce suszy podawane są przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa ? Państwowy Instytut Badawczy w Puławach. Co daje rolnikom ogłoszenie klęski suszy? Możliwość ubiegania się o odszkodowania. W gminach zostają powołane komisje, które przyjmują zgłoszenia od rolników i zajmują się szacowanie strat.

jd


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama