reklama

Więcej swobody w budowaniu. Nowy MPZP w gminie Garwolin

Opublikowano: 14 luty 2018, 09:48 Kategoria Aktualności
gmina GarwolinMPZP
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 4 min.

Płaskie dachy, garaż przed domem i możliwość większego zabudowania działki. To tylko niektóre istotne dla mieszkańców zmiany w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego gminy Garwolin. Nowy plan zaczął obowiązywać właśnie dzisiaj.

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego w gminie Garwolin był uchwalony w 2007 roku. Przez 10 lat sporo się zmieniło w przepisach i konieczne było dostosowania zapisów plany do obowiązującego prawa, ale, jak podkreśla wójt gminy Marcin Kołodziejczyk, zmiany to także wyjście naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców. Nowe zapisy dają większą wolność w budowie domów i budynków gospodarczych.

Teraz można więcej

reklama


Prace nad zmianami trwały od kwietnia 2017 roku, a plan zaczął obowiązywać właśnie dzisiaj. Co się zmieniło? ? Na terenach zabudowy mieszkaniowo-usługowej (MU) zostaje zwiększony wskaźnik intensywności zabudowy oraz zmniejszony  minimalny udział powierzchni biologicznie czynnej, co oznacza, że  pojedynczą działkę w tej strefie będzie można w większym stopniu zabudować. Obniżony został kąt nachylenia dachu. Wcześniej było to 30-45 stopni. Po zmianach będzie można budować budynki z bardziej płaskim dachem z kątem 15-45 stopni. Dodatkowo zostaje dopuszczony dach jednospadowy o spadku do 45 stopni dla budynków innych niż mieszkalne ? informuje Krzysztof Pyza z Urzędu Gminy Garwolin.

Został skreślony punkt mówiący o tym, że wolnostojące budynki gospodarcze i garażowe trzeba budować w tylnej części działki. Oznacza to, że teraz garaż lub budynek gospodarczy będzie można zlokalizować bliżej drogi przed budynkiem mieszkalnym.

W starym planie obowiązywał zakaz lokalizacji między innymi budynków mieszkalnych w odległości mniejszej niż 40 m od granicy terenów kolejowych.  Z racji tego, że tereny kolejowe w gminie Garwolin miejscami są bardzo szerokie zmieniono zapis na: ?zakaz lokalizacji budynków mieszkalnych, użyteczności publicznej i funkcji chronionych w odległości mniejszej niż 40 m od granicy linii kolejowej (osi skrajnego toru)?. Takie zapisy umożliwią mieszkańcom budowę budynków bliżej terenów kolejowych.

Największą strefą na obszarze gminy są tereny zabudowy zagrodowej. I to właśnie do tej części planu wpłynęło najwięcej wniosków mieszkańców. Podobnie jak w strefie ?MU? zmieniono intensywność zabudowy, kąt nachylenia dachu oraz możliwość budowy garażu czy pomieszczeń gospodarczych przed budynkiem mieszkalnym. W zapisie o  maksymalnej wysokości budynków - wprowadzono 3 kondygnacje nadziemnie oraz 1 kondygnacje podziemną . Do tej pory plan dopuszczał tylko 2 kondygnacje nadziemne.

Ukłon w stronę przedsiębiorców

Gmina wychodzi także naprzeciw potrzebom przedsiębiorców. W nowym planie wprowadzono zapis, że obowiązuje maksymalna wysokość budynków ? 12 m do zwieńczenia ścian oraz obowiązuje przykrycie budynków dachami jedno-, dwu- lub wielospadowymi o nachyleniu połaci pod kątem do 30 stopni.  Do tej pory było to 7,5 m , a kąt dachu wynosił 15 ? 30 stopni bez dopuszczenia dachu jednospadowego .

- Zmiany te wynikały z wniosków inwestorów, którzy chcąc rozbudować swoje zakłady produkcyjne i hale magazynowe, nie mogli spełnić wymagań dotychczasowego planu, gdyż obecnie hale są budowane głównie z dachami płaskimi lub o małym nachyleniu połaci dachowych ze względu  na ich ekonomiczne wykorzystanie. Wprowadzone zmiany powinny pozwolić inwestorom na dalszy ich rozwój i nowe inwestycje ? tłumaczy Krzysztof Pyza.

Zmiany w Miętnem i na terenach leśnych

Spore zmiany wprowadzono także na tzw. terenach przeznaczonych do zalesienia. Do tej pory na obszarach położonych w tych strefach był całkowity zakaz lokalizowania wszelkich budynków. Po uchwaleniu planu w roku 2007 okazało się, że niektóre działki , na których  były już budynki mieszkalne i inne,  zostały niekoniecznie słusznie zaliczone do tych stref. Takie zapisy planu praktycznie uniemożliwiały mieszkańcom wykonanie jakichkolwiek robót budowlanych wymagających pozwolenia na budowę.  W związku z tym w nowym planie po zakazie lokalizowania wszelkich budynków pojawił się zapis, że ?Zakaz nie dotyczy już istniejących budynków mieszkalnych i gospodarczych, dla których dopuszcza się rozbudowę, nadbudowę i przebudowę z zachowaniem odległości od ściany lasu określonej w przepisach techniczno-budowlanych.  - Taka zmiana pozwoli mieszkańcom w uzyskaniu pozwolenia na budowę i rozbudowę swoich budynków. Co ważne dla nowych budynków w tych strefach ciągle obowiązuje zakaz zabudowy. Można powiedzieć zatem, że przez dodanie tych zapisów udało się naprawić błędy powstałe przy uchwalaniu planu w roku 2007 bez zmiany załączników graficznych ? wyjaśnia Krzysztof Pyza.

Nowe zapisy obowiązują także na terenach usług oświaty (UO). Zostają dopuszczone obiekty i urządzenia sportu, rekreacji i wypoczynku.  W starym planie nie było mowy o takich obiektach. Zostały dopuszczone 4 kondygnacje naziemne oraz jedna kondygnacja podziemna, co ma związek z rozbudową szkół m.in. w Rudzie Talubskiej. Stary plan dopuszczał tylko 3 kondygnacje nadziemne. Został dopuszczony dach płaski oraz dachy łukowe bez określenia kąta nachylenia połaci. Dodatkowo w miejscowości Miętne był zakaz wznoszenia nowych obiektów kubaturowych w odległości do 100 m od granic stref ?A? i ?B? ochrony konserwatorskiej wyznaczonych wokół zespołu dworsko-parkowego z częścią folwarczną. Do powyższego zapisu dodano zapis, że ?zakaz nie dotyczy obiektów związanych z obiektami sportu wraz z niezbędna infrastrukturą?, co umożliwi nowe potencjalne inwestycje na tym obszarze związane z rozbudową kortu tenisowego lub boisk.

jd

Fot. jannoon028/Freepik


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama
reklama