Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej – to jedna z dwóch największych tegorocznych inwestycji w gminie Pilawa. Dzięki wsparciu unijnych środków zyskają uczniowie trzech szkół i strażacy z Puznówki.

Zadanie „Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej na terenie gminy Pilawa” jest realizowane przy współfinansowaniu Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014- 2020 OS IV Przejście na gospodarkę niskoemisyjną w ramach działania 4.2 Efektywność energetyczna. Łączna jego wartość to 4,451 mln zł, a dofinansowanie 3,017 mln zł.

- Ogólnym założeniem projektu jest przeprowadzenie kompleksowej termomodernizacji czterech budynków użyteczności publicznej z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii, co bezpośrednio wpłynie na wykorzystanie efektywności energetycznej i bezpieczeństwa energetycznego miasta i gminy oraz spowoduje zmniejszenie zużycia energii, przysparzając korzyści ekonomiczne – wyjaśnia burmistrz Pilawy Albina Łubian.

Inwestycja rozpoczęła się pod koniec ubiegłego roku. Stan zaawansowania robót jest duży i wynosi ok. 70 proc. Prace mają się zakończyć w trzecim kwartale br.  Projekt obejmuje budynki Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Trąbkach, strażnicy OSP w Puznówce oraz budynek Szkoły Podstawowej w Gocławiu.

Projekt przyczyni się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń  i w ten sposób ograniczenia degradacji środowiska. W wyniku realizacji projektu nastąpi poprawa jakości powietrza i redukcja emisji zanieczyszczeń oraz zużycia energii i paliw

W ramach inwestycji zrealizowane będzie ocieplenie ścian zewnętrznych, ocieplenie stropów, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, budowa nowego źródła ciepła na potrzeby c.o. i c.w.u. (pompa ciepła) wraz z wymianą instalacji grzewczej lub modernizacją istniejącego systemu grzewczego oraz modernizacją oświetlenia.

W projekcie zaproponowane zostały odnawialne źródła energii – absorpcyjna pompa ciepła oraz budowa instalacji ogniw fotowoltaicznych na potrzeby c.o. i energii elektrycznej poprzez zastosowanie OZE. - Projekt przyczyni się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń  i w ten sposób ograniczenia degradacji środowiska. W wyniku realizacji projektu nastąpi poprawa jakości powietrza i redukcja emisji zanieczyszczeń oraz zużycia energii i paliw – podkreśla burmistrz Pilawy.

Ze względu na krótki czas realizacji, prace muszą być prowadzone w trakcie roku szkolnego. Jak zaznacza nasza rozmówczyni, samorząd jest w kontakcie z dyrektorami szkół w tej sprawie. – Robimy wszystko, aby remonty nie były uciążliwe dla funkcjonowania placówek – mówi Albina Łubian.

Łukasz Korycki

fot. prace przy szkole w Trąbkach

 

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież