Nagroda National Geographic i album o Zofii Kobus

Opublikowano: 09 styczeń 2018, 10:02 Kategoria Aktualności
Zofia KobusBezsennaSzubiński

Dariusz Szubiński, fotograf z Garwolina, zdobył 1 nagrodę w Wielkim Konkursie Fotograficznym National Geographic. I to nie jedyna nagroda w ostatnim czasie. Obecnie autor pracuje nad albumem fotograficznym poświęconym jednej z mieszkanek naszego miasta.

Wielki Konkurs Fotograficzny jest organizowany przez National Geographic od 13 lat. W tegorocznej edycji zdjęcia można było nadsyłać w 5 kategoriach tematycznych: Krajobraz, Zwierzęta, Ludzie, Fotoreportaż oraz kategorii specjalnej #WeLovePhoto. Prace oceniało jury, w którego składzie byli Agnieszka Franus – redaktor naczelna National Geographic Polska, Iwona el Tanbouli-Jabłońska - dyrektor artystyczna National Geographic Polska oraz fotografowie Marek Arcimowicz, Paweł Młodkowski i  Mariusz Stochlak. Komisja przyznała Grand Prix, a także 1 miejsce i wyróżnienia w każdej z 5 kategorii tematycznych.

W kategorii Ludzie pierwsza nagrodę zdobył Dariusz Szubiński, który na konkurs zgłosił zdjęcie pt. „Portret z tatą” - Fakt zauważenia tego zdjęcia w konkursie jest dla mnie bardzo ważny. Standardowo nie wysyłam zdjęć na konkursy ale tym razem uczyniłem to w ostatnim dniu przyjmowania zgłoszeń. Nastąpiło to w sumie nieco za namową moich klientów. Fotografia wyróżniona w konkursie National Geographic to ważna dla mnie fotografia. Pokazuje jak istotne jest fotografowanie prawdziwych osób, zapisanie na zdjęciu ich szczerości i autentyczności – mówi Dariusz Szubiński.

„Porter z tatą” wykonany podczas realizacji reportażu ślubnego jest o tyle wyjątkowy, że kilka tygodniu po wykonaniu fotografii ojciec panny młodej zmarł.

Wyróżnienie przez National Geographic to nie jedyna nagroda w ostatnim czasie. Chwilę wcześniej inna fotografia Dariusza Szubińskiego została wyróżniona w V Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym "Portret Prawdziwy".

Bezsenna Zofia Kobus

Obecnie Dariusz Szubiński pracuje nad wydaniem albumu fotograficznego poświęconego niezwykłej mieszkance Garwolina – Zofii Kobus, która kontynuując rodzinne tradycje, od kilkunastu lat prowadzi własną piekarnię. Chleb wypieka nocą, kiedy całe miasto śpi. Pracuje sama i pomimo tego, że nie jest to łatwe zajęcie, nie wyobraża sobie bez niego życia. - Ja to robię dla ludzi. To daje mi ogromną satysfakcję. Kiedy przychodzi chwila zwątpienia, myślę sobie: przecież oni tam czekają – mówi o swojej pracy Zofia Kobus.

W marcu ubiegłego roku Dariusz Szubiński towarzyszył jej z aparatem, fotografując minuta po minucie proces wytwarzania tradycyjnego chleba. Zdjęcia zostaną wydana w albumie o tytule „Bezsenna”. – Zdjęcia, jakie w nim chcę zaprezentować opowiadają o pracy bardzo skromnej osoby. Jej zaangażowanie i służenie innym to trudna i ciężka nocna praca zasługująca na szacunek i zaprezentowanie tej postawy innym. Wybrane zdjęcia wprowadzą Was w magię tworzenia niby tak oczywistego i oczekiwanego o poranku chleba do spożycia posiłku. Oczywiście nie chodzi o zaprezentowanie Wam technologii wytwarzania pieczywa, to było by zbyt oczywiste i małostkowe. Zależy mi na opowieści, zaproszeniu Was do poznania niezwykłego poświęcenia tej skromnej kobiety – podkreśla fotograf. Przedmowę do albumu napisał wybitny polski fotograf Tomasz Sikora.

Więcej o albumie można przeczytać na stronie polakpotrafi.pl. Tam możecie także wesprzeć projekt i stać się częścią tej inicjatywy.

WirtualnyGarwolin.pl jest patronem medialnym albumu.

jd

fot. Darek Szubiński FOTOSZUBI

 

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież