reklama

Nagroda National Geographic i album o Zofii Kobus

Opublikowano: 09 styczeń 2018, 10:02 Kategoria Aktualności
Zofia KobusBezsennaSzubiński
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

Dariusz Szubiński, fotograf z Garwolina, zdobył 1 nagrodę w Wielkim Konkursie Fotograficznym National Geographic. I to nie jedyna nagroda w ostatnim czasie. Obecnie autor pracuje nad albumem fotograficznym poświęconym jednej z mieszkanek naszego miasta.

Wielki Konkurs Fotograficzny jest organizowany przez National Geographic od 13 lat. W tegorocznej edycji zdjęcia można było nadsyłać w 5 kategoriach tematycznych: Krajobraz, Zwierzęta, Ludzie, Fotoreportaż oraz kategorii specjalnej #WeLovePhoto. Prace oceniało jury, w którego składzie byli Agnieszka Franus ? redaktor naczelna National Geographic Polska, Iwona el Tanbouli-Jabłońska - dyrektor artystyczna National Geographic Polska oraz fotografowie Marek Arcimowicz, Paweł Młodkowski i  Mariusz Stochlak. Komisja przyznała Grand Prix, a także 1 miejsce i wyróżnienia w każdej z 5 kategorii tematycznych.

W kategorii Ludzie pierwsza nagrodę zdobył Dariusz Szubiński, który na konkurs zgłosił zdjęcie pt. ?Portret z tatą? - Fakt zauważenia tego zdjęcia w konkursie jest dla mnie bardzo ważny. Standardowo nie wysyłam zdjęć na konkursy ale tym razem uczyniłem to w ostatnim dniu przyjmowania zgłoszeń. Nastąpiło to w sumie nieco za namową moich klientów. Fotografia wyróżniona w konkursie National Geographic to ważna dla mnie fotografia. Pokazuje jak istotne jest fotografowanie prawdziwych osób, zapisanie na zdjęciu ich szczerości i autentyczności ? mówi Dariusz Szubiński.

reklama


?Porter z tatą? wykonany podczas realizacji reportażu ślubnego jest o tyle wyjątkowy, że kilka tygodniu po wykonaniu fotografii ojciec panny młodej zmarł.

Wyróżnienie przez National Geographic to nie jedyna nagroda w ostatnim czasie. Chwilę wcześniej inna fotografia Dariusza Szubińskiego została wyróżniona w V Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym "Portret Prawdziwy".

Bezsenna Zofia Kobus

Obecnie Dariusz Szubiński pracuje nad wydaniem albumu fotograficznego poświęconego niezwykłej mieszkance Garwolina ? Zofii Kobus, która kontynuując rodzinne tradycje, od kilkunastu lat prowadzi własną piekarnię. Chleb wypieka nocą, kiedy całe miasto śpi. Pracuje sama i pomimo tego, że nie jest to łatwe zajęcie, nie wyobraża sobie bez niego życia. - Ja to robię dla ludzi. To daje mi ogromną satysfakcję. Kiedy przychodzi chwila zwątpienia, myślę sobie: przecież oni tam czekają ? mówi o swojej pracy Zofia Kobus.

W marcu ubiegłego roku Dariusz Szubiński towarzyszył jej z aparatem, fotografując minuta po minucie proces wytwarzania tradycyjnego chleba. Zdjęcia zostaną wydana w albumie o tytule ?Bezsenna?. ? Zdjęcia, jakie w nim chcę zaprezentować opowiadają o pracy bardzo skromnej osoby. Jej zaangażowanie i służenie innym to trudna i ciężka nocna praca zasługująca na szacunek i zaprezentowanie tej postawy innym. Wybrane zdjęcia wprowadzą Was w magię tworzenia niby tak oczywistego i oczekiwanego o poranku chleba do spożycia posiłku. Oczywiście nie chodzi o zaprezentowanie Wam technologii wytwarzania pieczywa, to było by zbyt oczywiste i małostkowe. Zależy mi na opowieści, zaproszeniu Was do poznania niezwykłego poświęcenia tej skromnej kobiety ? podkreśla fotograf. Przedmowę do albumu napisał wybitny polski fotograf Tomasz Sikora.

Więcej o albumie można przeczytać na stronie polakpotrafi.pl. Tam możecie także wesprzeć projekt i stać się częścią tej inicjatywy.

WirtualnyGarwolin.pl jest patronem medialnym albumu.

jd

fot. Darek Szubiński FOTOSZUBI

 


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama
reklama