Gimnazjum pod respiratorem

Opublikowano: 18 październik 2011, 08:52 Kategoria Aktualności
garwolinoświatajedynka

- Utrzymujemy tę szkołę w sposób sztuczny. Połączenie ze Szkołą Podstawową nr 1 dałoby szansę na normalne jej funkcjonowanie. Nie powinniśmy likwidować gimnazjum - przekonywał burmistrz Tadeusz Mikulski.

Podczas wczorajszej debaty oświatowej punkt dotyczący przyszłości dwóch placówek, które funkcjonują razem, choć jednak osobno w budynku przy Żwirki i Wigury wywołał gorącą dyskusję. Głównie wśród dyrektorów, nauczycieli i rodziców, bo radni głosu nie zabrali.

– Mamy dzisiaj tylko wsłuchać przesłanek społecznych, finansowych i organizacyjnych do połączenia tych szkół, ale nie musimy wydawać opinii. Zajmiemy się tym, jak pan burmistrz złoży oficjalny wniosek – mówił Sławomir Michalik, przewodniczący komisji spraw społecznych. Burmistrz już zapowiedział, że wniosek złoży, bo przyszłość Publicznego Gimnazjum nr 1 stoi pod dużym znakiem zapytania. Z roku na rok ubywa uczniów. Najlepsi wybierają inne gimnazja, które są w zasięgu ręki – Powiatowe Gimnazjum albo Katolickiego Gimnazjum Przymierza Rodzin. Dla miasta skutkuje to dużymi konsekwencjami finansowymi.

– Utrzymanie jednego ucznia ponad standard (dopłata do kwoty subwencji – przyp. red.) w Gimnazjum nr 1 wynosi 4883 zł, dla porównania w Zespole Szkół nr 2 – 2065 zł, a w ZS nr 5 – 3049 zł. Niezasadne jest utrzymanie Gimnazjum nr 1, należałoby pomyśleć połączeniu go ze SP nr 1 – mówiła Katarzyna Nozdryn-Płotnicka. Skarbnik miasta dodała, że w przypadku utworzenia ZS nr 1 dopłata do standardu w placówce przy Żwirki i Wigury byłaby na porównywalnym poziomie, co w dwóch istniejących zespołach.

Zdania wśród dyrektorów, nauczycieli i rodziców są podzielone. Etatowi nauczyciele gimnazjum, którzy stanowią 1/3 rady pedagogicznej, dyrektor i rada rodziców są za połączeniem szkół. – Minęło półtora roku od kiedy zacząłem kierować tą szkołą i nie mogę udawać, że nie ma problemu. Nauczyciele pracujący na etacie są za połączeniem szkół, bo wszyscy widzimy coraz większy odsetek uczniów Szkoły Podstawowej nr 1, którzy idą do innych gimnazjów. Drugie wakacje żyłem w nerwach, czy uda się utworzyć oddziały – tłumaczył dyrektor gimnazjum Grzegorz Żołądek-Skupniewicz. Uczniów jest tak mało, że  większość przedmiotów prowadzą tzw. nauczyciele dochodzący, którzy mają tu tylko po kilka godzin tygodniowo.

Odmiennego zdania jest grono pedagogiczne podstawówki. – Obciążanie nas za nie nasze winy jest nie fair – przekonywał Grzegorz Głowacki, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1. – Wbrew temu, co tu powiedziano to nauczyciele stracą pracę przy połączeniu szkół. Łączenie oddziałów odbywać się będzie kosztem właśnie nauczycieli. To żonglerka liczbami, bo kiedy byłoby najtaniej? Gdyby w mieście było jedno lub dwa gimnazja - dodał.

Sprawa powraca jak bumerang i wygląda na to, że od trudnych decyzji nie da się uciec. Prognozy demograficzne i tendencja spadkowa uczniów, która utrzymuje się od kilka lat pokazują, że przed gimnazjum rysują się dwie drogi – albo zespół szkół, albo likwidacja.

jd/łk

Komentarze  

+3 #30 Specialistka od drzewek w jedynceJodła 2014-09-02 17:08
No to teraz specjalistka od dewastacji drzewostanu w ekonomiku obejmuje stanowisko wicka dyra w Gimnazjum przy jedynce. Uwaga na drzewostan w koło tej szkoły
Cytować
-7 #29 tej stronyDo redaktorów 2014-09-02 14:46
Dlaczego wracacie do spraw z pażdziernika 2011.to świadczy o tym,że chcecie narobić zamieszania kiedy wszystko zaczyna sie układać.proszę o reakcję.tym bardziej że rok szkolny już sie zaczął.
Cytować
+7 #28 Vc dyraJaga 2014-09-02 14:19
Gratulacje dla nowej pani Vc dyrektora.. Pnie sie ta BABA do koryta nawet przez kler. Brawo Bezczelność nie zna granic
Cytować
+5 #27 MSCIWY EGONMAKS 2014-09-02 11:01
GŁOWACKI BYŁ DOBRY DLA WSZYSKICH UCZNIÓW I NAUCZYCIELI PO PROSTU CZLOWIEK SPRAWIEDLIWY ŚWIADCZY O TYM POZIOM SZKOLY ZAWSZE WYSOKI AJESLI CHODZI O WIES TO CIEMNIAKU ZAPAMIETAJ ŻE NA WSI KROWY SAME SIE PASA ZAPOZNAJ SIE Z TYM POZIOMEM
Cytować
-6 #26 Łżeszegon 2014-09-01 22:35
Głowacki jest dobry tylko dla nauczycieli .To typ taki co to ręka rękę myje aby tylko nauczycielom było dobrze. Że paru wyleci z roboty ? co w tym dziwnego ? Jak w każdej firmie są zwolnienia jak i są przyjęcia .Proste jak drut że nie mają kogo uczyć to po co trzymać .Ale nauczyciele chcą inaczej .Mniej roboty więcej kasy .Oczywiście kosztem podatnika .Nie pasuje to zawsze mogą na wsi się zatrudnić krowy paść.
Cytować
+2 #25 DO RODZICAMAKS 2014-09-01 13:59
CO TO ZA POMOWIENIE DŁUGOLETNI DYREKTOR GLOWACKI JEDEN Z NAJLEPSZYCH DYREKTOROW POTRAFI KONFLIKTY ROZWIAZYWAC W SPOSOB CYWILIZOWANY JEST DOBTY PEDAGOG ,JAK CHODZIŁEM PRZEZ LATA SZKOLNE ZAWSZE ZORGANIZOWANY SPRAWY WAZNE BYŁY ZALATWIONE SZKOLA JEDNA Z LEPSZYCH GIMASTKA NA WYSOKIM POZIOMIE ,RODZICU ZASTANOW SIE CO TAM WYPISUJESZ MOZE TWOJE DZIECKO BYLO SPROWADZONE DO POZIOMU, TO TERAZ SIE MSCISZ
Cytować
+4 #24 pomyślcie o uczniachmiłośnik 2011-10-20 22:22
miało być o oświacie, więc parę słów na temat. Zabawną jest sytuacja , w której dyrektor szkoły wraz z gronem nauczycieliskim rękoma i nogami broni się przed przyłączeniem szkoły, do której chodzą ich wychowankowi. Jest to jawne przyznanie się do porażki pedagogicznej nauczycieli z SP 1. Bo skora ich absolwenci nie nadają się do tego żeby po 6 latach dalej być razem w jednej szkole to rodzi sie pytanie co przez te 6 lat robiono. Poza tym podnoszenie argumentu, że przy połączeniu ktoś straci pracę świadczy o sposobie myślenia dyrektora o szkole - szkoła jest dla nauczycieli a nie dla uczniów. Bo nie widzę tu troski o tych uczniów w kadłubkowej szkole, których pozbawia się szans edukacyjnych. Liczy się tylko stołek pewnego Pana. Na szczęście w moim wieku od dobrego stołka ważniejszy jest dobry stolec, ale dzieci pozostawionych samym sobie w tym nieszczęsnym gimnazjum mi żal. - miłośnik buraków -
Cytować
0 #23 do: jakie przejęcieDziadkowie 2011-10-20 15:45
Jak nie wiesz to zapytaj radnych, lub poczytaj komentarze najlepiej te, którym dałeś minusik zgodnie z obowiązującą cię doktryną
Cytować
0 #22 Do -akonio 2011-10-20 13:38
Absolutne insynuacje ,nie życzę sobie aby tak niepochlebnie wypowiadać się na temat Państwa z SdG ,wszyscy wiedzą ,że ten truteń burmistrz Mikulski i jego pracownicy nic nie robią a jedynie SdG dostarcza mu precyzyjnych i jak zawsze pewnych wyliczeń ,bez Stowarzyszenia nie było by Garwolina dawno już zapadli byśmy się pod ziemię lub zmiotła by nas fala powodziowa ,która przeszła od Bałtyku do Tatr ,ominąwszy Garwolin ,tylko analityczne i empiryczne wyliczenia SdG uchroniły nas od klęski.Niech będzie wyliczone SdG teraz i zawsze tak precyzyjnie jak podatki.Pozdraw iam!!!!konio ps.wierny afroamerykanin SdG
Cytować
-5 #21 Toudi pogrążasz sięP 2011-10-20 13:17
tymi napastliwymi komentarzami pod adresem SdG. Wychodzi również Twoje kołtuństwo i kłamstwo jak to jeszcze niedawno ich przedstawiałeś w dobrym zwierciadle a teraz o mało bąka nie puscisz aby tylko wypisywać pod ich adresem bzdury i insynuacje, na porządnych ludzi.
Cytować
+6 #20 do komentarzya 2011-10-20 13:09
Nie bardzo wyznaję-artykuł o oświacie, a komentarze o basenie. Wydaje mi się, że powinniśmy w tej dyskusji wypracować dla radnych miejskich, tych z SDG, wnioski na temat "uzdrowienia?" garwolińskiej oświaty. Oni chcieliby coś zrobić ale nie bardzo wiedzą co i w jaki sposób. Dlatego apeluję-przesył ajmy wnioski, które pomogą? oświacie miejskiej, a wtedy może mędrcy z SDG zorganizują "debatę"-czyli obciążą niepotrzebną pracą pracowników urzędu!!
Cytować
+5 #19 Tak zgadzam siękonio 2011-10-20 13:06
To ostatnia kadencja Mikulskiego ,pójdzie na emeryturę.Po nim w pełnej chwale na najbliższe pięćdziesiąt lat przejmnie władzę SdG. Zostanie zbudowana fabryka Philipsa ,Boeinga a na dokładkę tor wyścigowy F-1.Mieszkańcy będą chodzić po złotych chodnikach a czekolada będzie leżała na ulicach. Ja biedny żebrak konio nie schylę się na ulicy niżej niż po 100 złotych ,gdyż mieszkańcom nie będzie chciało się zginac karku po zgubione "drobne".Niech będzie wyliczone SdG teraz i zawsze tak precyzyjnie jak podatki.Pozdraw iam!!!!konio ps. semper fidelis afroamerykanin SdG
Cytować
-4 #18 Kiedys byla zenzura a dzis jest konio z ferajnaJomtrzak 2011-10-20 13:06
ktora broni swego ksieciunia jak chociazby miala wszystko zakwestionowac i odwrocic kota ogonem byleby tylko go wybielac!!!!
Cytować
0 #17 do rodzicówjakie przejęcie 2011-10-20 12:22
Kochani jakie przejecie władzy???????????
Lepiej zastanówcie się do czego doprowadziły rządy Mikulskiego , w wyniku których mamy zadłużony Garwolin na 20 lat.
A gdzie infrastruktura miasta? Wydać tyle milionów na sport , a co z resztą ????????
To z pewnością ostatnia już kadencja , budowa basenu przerosła Mikulskiego z całą pewnością , każdy to widzi tylko nie ten jak mu tam konio!!!!!!!!!! !!
Cytować
0 #16 Stanowczokonio 2011-10-20 11:37
Protestuję ,w SdG jest kwiat garwolińskiej inteligencji.Są tam pracownicy instytucji miejskich którzy dzięki własnym zdolnościom i wykształceniu osiągnęli wysoką pozycję społeczną.Z jakim zaangażowaniem i trudem zdobywali wiedzę w dalekich lubelskich uczelniach ,nie poszli na łatwiznę i nie dali się skusić na wątpliwy blask warszawskich kuźni wiedzy.Nie wybrali drogi na skróty lecz pełni poświecenia szukali takich szkół,nawet na końcu Polski aby pokładały one ich wysokie oczekiwania.Pot em uzbrojeni w fachową wiedzę ,bez żadnej protekcji i nie wykorzystując nigdy tzw. układów dostali pracę na miejscu bądź też w Warszawie w tak szacownych instytucjach jak chociażby IPN na który z wielką radością płacę podatki gdyż jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania państwa.Proszę nie podważać "ogromnych" kompetencji Radnych z SdG ani członków tej obywatelskiej inicjatywy ,w ich pełne profesjonalizmu wyliczenia wkradł się tylko drobny kleks a głupie bydle jak ja śmiało zakwestionować ten ogrom pracy.Dziś chylę czoła i przyznaję się do błędu a jednocześnie porażony majestatem i ogromem wiedzy prezentowanym przez SdG ,chyłkiem ocieram łzy rozpaczy jak mogłem być tak durny ,że zagłosowałem na Mikulskiego,obi ecuję poprawę i jednocześnie oddaje się jako pokorny sługa w macierzyńska opiekę tej wspaniałej organizacji.Poz drawiam!!!!koni o ps. wierny sługa i afroamerykanin SdG
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież