Piąte urodziny portalu garwolin.org

Opublikowano: 06 grudzień 2017, 07:00 Kategoria Aktualności
garwolin.org

W sobotę 9 grudnia o godz. 16 w Sali Kinowej w Centrum Sportu i Kultury odbędą się uroczystości związane z piątymi urodzinami portalu historycznego www.garwolin.org

Portal powstał w grudniu 2012 roku z inicjatywy osób prywatnych – Krzysztofa Kota i Sebastiana Jędrycha. Przez ponad 5 lat portal odniósł wiele sukcesów. Przez ten czas ponad 250 osób udostępniło portalowi zdjęcia i dokumenty do skanowania, które mogły nigdy nie ujrzeć światła dziennego, za pośrednictwem portalu FB udostępniono ponad 1000 postów, a na stronie internetowej pojawiło się ponad 260 artykułów z ciekawostkami. Cennymi inicjatywami portalu są m.in. te związane z zeskanowaniem kilkunastotysięcznego archiwum po ś.p. Barbarze Witczak – Witaczyńskiej, digitalizacja archiwum Władysława Matysiaka ps. „Ziuk” oraz szereg innych mniejszych inicjatyw składających się w jeden wspólny cel – ocalić historię regionalną od zapomnienia.

Twórcy portalu komunikują się z ludźmi za pomocą strony www.garwolin.org, profilu FB – Dawny Powiat Garwolin i okolice oraz na bezpośrednich spotkaniach.

W ramach portalu działa również Garwolińska Grupa Indeksacyjna stworzona w lipcu 2014 roku. Grupa ma na koncie zindeksowanie i udostępnienie indeksów z ksiąg metrykalnych parafii Garwolin, Korytnica Łaskarzewska, Żelechów, Parysów, Łaskarzew, Ryki i ostatnio Maciejowice – dzięki czemu, ludzie mający korzenie w tych parafiach mogą odszukać swoich przodków. Obecnie grupa zindeksowane ma już prawie 800 tys. indeksów i planuje udostępnienia kolejnych parafii w powiecie garwolińskim.

- To doskonała okazja by podsumować 5 lat działalności portalu, opowiedzieć o przyszłych planach oraz podziękować tym, dzięki którym portal istnieje – darczyńcom i fanom – mówi Krzysztof Kot – współzałożyciel portalu. Z tej okazji został przygotowany film, który zostanie wyświetlony w kinie. Opowie on o działalności portalu od kuchni, przypomni najważniejsze wydarzenia z działalności portalu. - Chcieliśmy w ponad godzinnym, amatorskim, stworzonym przez nas filmie pokazać jak najwięcej z naszej działalności, ale okazało się, że film musiałby zostać serialem, gdyż inicjatyw i materiałów do umieszczenia w nim byłoby na kilka godzin – podsumował Sebastian Jędrych. - Film jest ciekawy. W filmie o portalu wypowiedziało się kilkanaście osób, w tym osoby zza granicy – dodaje Krzysztof Kot.

Pasjonaci serdecznie zapraszają do spędzenia sobotniego wieczoru w miłym towarzystwie. Na uczestników czekają ciekawe rozmowy, słodki tort i poczęstunek.

mat. pras./opr. red.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież