Popływamy albo popłyniemy

Opublikowano: 15 październik 2011, 10:43 Kategoria Aktualności

- Mówiłam, że się zarżniemy tym basenem i się zarżnęliśmy – komentowała sytuację finansową miasta skarbnik. Ostrych stwierdzeń na wczorajszej komisji budżetowej i sesji nadzwyczajnej nie brakowało z żadnej strony. Po czterech godzinach dyskusji, widmie podniesienia podatków nawet o 16,5 procent wszystko zakończyło się w punkcie wyjścia. Kredyt na budowę basenu miasto zaciągnie na 20 lat.

- 14 października to najważniejszy dzień nie tylko dla tej kadencji, ale także dla przyszłych, bo wyznaczamy drogę inwestycyjno-finansową na 20 lat. Robiliśmy wszystko, żeby zmniejszyć okres kredytowania z 20 na 5, 10 albo 15 lat, ale pan burmistrz chce tylko na 20 lat, dlatego basen będzie nas kosztował ponad 30 milionów złotych – podsumował obrady komisji budżetu i rozwoju gospodarczego oraz sesję nadzwyczajną przewodniczący rady Marek Janiec.

- Istnieje możliwość wcześniejszej spłaty kredytu i ja za nią jestem, ale nie mogę sobie zamknąć drzwi przed nosem. Tyle razy o tym rozmawialiśmy i nikt nie oponował za wcześniejszą spłatą kredytu – bronił swojego stanowiska burmistrz Tadeusz Mikulski.

Niepopularne decyzje – czyli podnosimy podatki

W Wieloletniej Prognozie Finansowej dla miasta, którą radni przyjęli w głosowaniu w styczniu tego roku, zaplanowano, że kredyt na budowę krytej pływalni zostanie zaciągnięty na 20 lat. W ubiegłym tygodniu pojawiła się propozycja radnych SdG, aby zaciągnąć kredyt na 5 lat, a tym samym zmniejszyć wysokość odsetek o 6,5 mln złotych. Wtedy wydawało się to niemożliwe do zrealizowania.

– Jest to realne, jeśli pojawią się nowe dochody. Pan przewodniczący zaproponował podniesienie podatków o 10 proc. Kredyt na 5 lat jest to bardzo duże obciążenie dla miasta. To zablokowanie inwestycji na lata 2012-2013. Dopiero w 2014 pojawiłyby się środki na inwestycje w kwocie około 2 mln złotych. Kredyt na pięć lat jest niewątpliwie korzystniejszy, bo to 2,5 mln odsetek. Jeśli zaciągniemy kredyt na lat 20, to wcale nie jest powiedziane, że znajdziemy pieniądze na inwestycje. Dla miasta 2012-2013 to będą lata posuchy, bez względu na to, na ile ten kredyt weźmiemy – tłumaczyła Katarzyna Nozdryn-Płotnicka, skarbnik miasta.

Wokół propozycji rozgorzała gorąca dyskusja. - Co jest dla nas ważniejsze, dotrzymanie jakiegoś hasła, które pan zawarł w ulotce czy dbanie o dobro miasta, które wyda o 6,5 mln  mniej? – pytał burmistrza radny Krzysztof Wielgosz. - Pan przewodniczący przekonywał nas bardzo długo, bo byliśmy przeciwko podniesieniu podatków, że jest to ważniejsze. Każdy z nas stoi przed trudną decyzją. Chcemy podnieść pomimo tego, ze byliśmy temu przeciwni – dodał. - Te podatki płacą ludzie w mieście. Nie podnosiliśmy przez 7 lat, a teraz od razu 10 proc. Nie stawiajmy ich pod ścianą – apelowała Maria Pasik. – Nie zapominajmy o walce z PWiK, prędzej czy później dojdzie do podwyżki. Zafundujemy mieszkańcom podwójne podwyżki – mówił Marek Łagowski.

Pierwsze wyliczenia mówiły o tym, że 10-procentowa podwyżka podatków od nieruchomości i podatku transportowego to dodatkowe 600 tys. złotych w kasie miasta każdego roku. Przy takim wzroście dochodów byłoby możliwe spłacenie kredytu przez 5 lat. Okazało się jednak, że tak naprawdę, aby taką kwotę uzyskać podatki musiałyby wzrosnąć o 16,5 procent, więc sprawa się skomplikowała. - Nikt z nas nie podniesie ręki za taką podwyżką - komentował Marek Łagowski.

Sytuacja (prawie) bez wyjścia

- Możemy spłacać wcześniej, jeśli będzie nas na to stać. Nie piszę się na granie w ruletkę publicznymi finansami - proponował burmistrz. SdG nie zgadzało się na 20-letni okres kredytowania, bo nie chciało zostawiać w spadku swoim następcom takiego obciążenia finansowego. O finale sprawy zadecydowały tak naprawdę kwestie formalne. Rada mogła podjąć uchwałę o zaciągnięciu kredytu na 5 lat - głosami SdG na pewno byłoby to przegłosowane. Ale konsekwencją tego musiałyby być zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej. Według prawa z taką inicjatywą może wyjść tylko władza wykonawcza, a burmistrz bierze pod uwagę tylko kredyt na 20 lat. Jednym słowem sytuacja patowa.

- Jeśli nie będzie decyzji, nie będzie kredytu, a jeśli nie będzie kredytu, to miasto będzie narażone na kary, bo nie będzie z czego opłacić inwestycji. Jeśli wstrzymamy się jeszcze ze dwa tygodnie, to nie uruchomimy kredytu w tym roku wcale – tłumaczył skarbnik. Gdyby zostały podjęte dwie rozbieżne decyzje przez radę i burmistrza pozytywnej opinii  nie wydałaby Regionalna Izba Obrachunkowa, czyli o kredycie nie mogłoby być mowy.

Rozmowy o kompromisie w końcu odbywały się w kuluarach. Burmistrz najpierw rozmawiał z SdG, później z radnymi z klubu TG. Decyzji nie zmienił. Ostatecznie uchwałę o zaciągnięciu kredytu na 20 lat przyjęto głosami 10 radnych. Przeciwko było trzech radnych SdG – Beata Żak, Krzysztof Mianowski i Krzysztof Mazurek. Na sesji nieobecni był Marek Jonczak i Michał Rękawek.

Justyna Dybcio

Komentarze  

0 #147 Ad vocemkonio 2011-11-05 07:33
Jak już aż tak miłośniku to pójdę na całość.Znalezio ne w necie.cyt-Wierz my,że przyjdzie zbawca koń złoty!Mściciel koni!Jak słońce grzywa jego a ogon jak kometa!Zarży aż na twarz padną ludzie w pokornym pokłonie......h e,he Pozdrawiam!!!!k onio
Cytować
+5 #146 w obronie koniamiłośnik buraków 2011-11-04 11:10
tym,którzy tak zajadle atakują konia dedykuję wiersz ,,osły i ludzi"-Jacka Kaczmarskiego

Dosiadł mnie osioł okrakiem
I rykiem obwieścił donośnym
Że na wierzchowcu takim
Będzie jeźdźcem wolności
Wbił mi w żebra ostrogi
Wepchnął do ust kostkę cukru
Chwostem tnąc w poprzek nogi
Zmusił bez trudu do truchtu

Zaduch ośli mnie dusi
Jestem kloaką jeźdźca
Bo co spod ogona wypuści
Na moich gromadzi się plecach
Małpy śpiewają mu pieśni
I łaską zwą co jest musem
On ryczy nad uchem: nie śpij !!!
I już nie truchtem już kłusem

Mija nas inny wierzchowiec
Z wysiłku ogłuchł i oślepł
Osioł go kopie po głowie
Cień jego uszy ma ośle
Nikt już nie mówi po ludzku
Rykiem i śmiechem się chwalą
Głaszczą i chłoszczą do skutku
Kłus nasz przechodzi w galop !!!

Pędzę na zgiętych kolanach
Więcej niż znieść mogę znoszę
Aż świta myśl niesłychana
I ludzką głowę podnoszę
To nic że ostrogi bodą
Szpicruta nad uchem gra !!!
To jeździec stworzony pod siodło
I jeźdźca dosiąść się da !!!
Cytować
0 #145 świetne! mistrz ciętej riposty:) masz gadane, dobrze spotkać taką odwagę.BOB 2011-11-04 04:23
Cytuję konio:
[...]niestety w czasie sesji okazało się jak donoszą (nie,nie ,nie chodzi o Smolarka)miejskie portale[...]Pozdrawiam!!!!konio

Biedny ryszard, któremu zapomiał0 się o uczciwości:-/
Cytować
0 #144 ratunku, tonę...BOB 2011-11-04 04:13
Chciałem dodać swoje 3 grosze, ale pierwsze co mnie poraziło to ilość "komentarzy" z naciskiem na cudzysłów... Czy Redakcja wprowadzi filtrowanie wpisów po jakości, tak by można było zaznaczyć nie pokazuj gorszych niż np "-5"
Cytować
-3 #143 Tak, tak koniku Czarusiuobserwator 2011-10-24 23:12
Jak "zawsze" masz rację. A jak wiadomo tylko winni się tłumaczą. Szkoda że ta zabawa cię zmęczyła i chcesz zrejterować. Ja natomiast bawię się świetnie i nie jest to moje ostatnie słowo stary. Liczę na ciebie nie poddawaj się. To takie nie po końsku. Weź się w garść koniu i atakuj. No co jest?
Cytować
0 #142 Jestem zadowolony cdnkonio 2011-10-24 20:37
Jesteście również wszyscy towarzystwem wzajemnej adoracji,ba..cz ęść z was zasiada na sesji RM ,część jest współmałżonkami i członkami rodzin ,jedno dla mnie nie ulega wątpliwości ,wszyscy jesteście "zbiorowiskiem przypadkowych ,całkowicie bezinteresownyc h osób ,połączonych wspólnym celem" dowalić przeciwnikowi ,który obnażył delikatnie mówiąc waszą fachowość i profesjonalizm poprzez ironiczne lepsze lub gorsze teksty ,czasem nie ustrzegłem się i byków ...he,he,całkow icie nieświadomie ale alert trwał.Dziękuję wam za uzewnętrznienie waszych emocji ,charakteru a czasami charakteropatii ,niewątpliwie to świetny rys psychologiczny znacznej części obozu politycznego dominującego obecnie w Garwolinie.Ktoś to "wydrukuje"ktoś kto zna lepiej ode mnie wasz styl ,charakter wypowiedzi i proces myślowy,macie racje co niektórzy wykonałem kawal czarnej roboty i to bezinteresownie ,ale mylą się ,że niepotrzebnej ,"ktoś" wykorzysta wszystkie te cenne wiadomości i odpowiednio opracuję strategię, jaką wiadomo ,część z was jest inteligentna ,a teraz dziękuję raz jeszcze za świetną choć męcząca nieco zabawę i piszcie na Berdyczów ,bo ja już w tej dyskusji udziału brać nie zamierzam.Pozdr awiam!!!!konio
Cytować
0 #141 Jestem zadowolonykonio 2011-10-24 20:23
Przewrotny tytuł ,dlaczego ?,wyjaśniam.Od kilku dni toczę walkę z "legionem" ,nie spokojnie nie o demony tu chodzi ,a o zwykłych "przeciwników" ,hej nazwał ich dosadniej.Moi drodzy adversarze cokolwiek byście nie napisali to i tak w przyszłości wyjdzie niestety dla was na moje.Przyznam ,ze bardzo mnie zmęczył ten eksperyment ale czego się nie robi dla ukochanych mieszkańców mojego Garwolina ,niech widzą z kim mają do czynienia,jakic h to kulturalnych sojuszników ma stronnictwo "trzymające władzę" a bynajmniej jej część ustawodawczą w naszym mieście.Nie ulega dla mnie wątpliwości ,ze ten wściekły atak spowodowany jest krytycznymi komentarzami dotyczącymi kompromitacją Stronnictwa na sesji.Moi drodzy ,doskonale wiecie ,że nie jestem żadną z osób które podejrzewacie o "końskość",to tylko ślepa nienawiść każe wam przyłożyć wszystkim urojonym wrogom ,pod pretekstem mojej osoby,tak się akurat składa ,że wszystkie te osoby stoją po przeciwnej stronie barykady"nadzwy czajny bieg okoliczności" cdn
Cytować
-2 #140 superemi 2011-10-24 17:44
Gratuluję "obserwatorze", bo dawno nikt tak Czarusia konio nie wyprowadził z równowagi jak Ty. Tak trzymać "obserwatorze"! !!
Cytować
-2 #139 ???obserwator 2011-10-24 12:24
Koniku - nieokrzesaniec to człowiek prosty, nieuczony.Czym innym jest natomiast prostak, którym można być niezależnie od wykształcenia, choćby to była szkoła specjalna.
Cytować
-6 #138 Przykro mi ,żekonio 2011-10-24 11:30
cię zawiodłem,oczy nie obsychają mi od łez,a palce ślizgają sie po mokrej klawiaturze.Moc no nadużywasz słowa prostak,oczywiś cie ,ze sie nie gniewam,ale to świadczy o braku wyobraźni ,nie masz czym go zastąpić a mógłbyś np. -nieokrzesaniec ,pięknie i po staropolsku a znaczy dosłownie to samo ,a mimo tego nie piszę ci ,że mnie zawiodłeś ,po prostu niczego więcej się po tobie nie spodziewam.Pozd rawiam!!!!konio
Cytować
-3 #137 A jednak prostakobserwator 2011-10-24 10:21
z tego konika Czarusia. Jestem całkowicie zawiedziony twoją postawą stary. Mimo to nadal cię lubię brachu. No to siema.
Cytować
-4 #136 Nie mam nic dokonio 2011-10-23 20:31
dodania ,toaleta się po tobie zapchała ,i nie ma gdzie dodać.Pozdrawia m!!!!konio
Cytować
-3 #135 No i wyszło szydło z workaobserwator 2011-10-22 22:35
Niby taki konik Czaruś oczytany, cytatami sypie z rękawa, ma radę dla każdego i na każdą okazję, a tu się okazuję że to prostak jakich mało. No cóż wiele więcej się po tobie Czaruniu nie spodziewałem. Krowa choćby osiodłana pozostanie tylko krową choćby mieniła się koniem. Cieszę się że wyprowadziłem cię nieco z równowagi łaciata. I nie zamierzam na tym poprzestać. No to pa koniku Czarusiu. No chyba że miałbyś coś jeszcze do dodania;)
Cytować
-5 #134 Obsrywatorzekonio 2011-10-22 21:41
Czy emi już cię podtarła ? Bo dziwnie pachnie na forum .Mam dla ciebie cytat-zamiast być kwiatem przyciągającym motyle ,jesteś jak g....o które wabi tylko muchy i robale-Charles Bukowski.Także dokonaj z pomocą emi ablucji i możesz zasiąść do klawiatury.Pozd rawiam!!!!konio
Cytować
-2 #133 Tak, tak koniku Czarusiuobserwator 2011-10-22 18:08
Wmawiaj sobie nadal, że jesteś anonimowy. A księciunio siedzi Czarusiu, i zawija te swoje sreberka...Mam tylko nadzieję, że nie te "rodowe"......: )
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież