Graj miejska i nauka w jednym

Opublikowano: 28 październik 2017, 12:49 Kategoria Aktualności
gra miejskabibiotekazsp 1 garwolinzs 5 garwolinmichałóka

Tygodnie przygotowań, poznawania historii miasta i nauki współpracy. Blisko 20 uczniów opracowało grę miejską „Kra, kra, kra… Gawrolin gra”. W czwartkowej rozgrywce wzięło udział przeszło 100 uczestników.

Gra miejska „Kra, kra, kra… Gawrolin gra” to projekt stworzony od podstaw przez 17 uczniów trzech szkół – garwolińskich Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 i ZS nr 5 oraz Szkoły Podstawowej w Michałówce (gm. Garwolin). Koordynatorkami projektu są Ewa Polańska-Rękawek, nauczycielka języka niemieckiego w ZS nr 5 oraz Iwona Anisiewicz z Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Garwolinie.

Uczestnikami gry byli uczniowie szkół, do których uczęszczają twórcy projektu. W czwartek na trasę „Kra, kra, kra…Gawrolin gra” wyruszyło ponad 100 osób. Gra miała charakter edukacyjny, a jej głównym celem było poszerzanie wiedzy uczestników na temat okresu II wojny światowej i historii Garwolina. Zabawa polegała na przemieszczaniu się między lokacjami i rozwiązywaniu łamigłówek. Gracze zostali podzieleni na oddziały, otrzymywali mapy oraz teczki z potrzebnymi informacjami i wskazówkami do gry. Przy każdym punkcie kontrolnym na uczestników czekali organizatorzy, w roli aktorów. Wszystko po to, aby nadań grze odpowiedni nastrój.

Projekt wymagał długich przygotowań. Zarys „Kra, kra, kra” został opracowany już w kwietniu i zgłoszony do Mazowieckiego Instytutu Kultury w ramach programu „Bardzo młoda kultura”. Projekt został zaakceptowany, otrzymał dofinansowanie, a jego realizacja została przewidziana na wrzesień i październik. Organizatorzy stanęli przed szeregiem wyzwań, w sprostaniu z którymi pomogły życzliwe osoby.

Młodzież wzięła udział w dziewięciu warsztatach, spotykając się ze specjalistami różnych dziedzin, co dało im odpowiedzi na wiele pytań oraz pozwoliło nabyć przydatne umiejętności. Dzięki warsztatom uczniowie poznali najważniejsze informacje o historii Garwolina oraz form przekazania faktów graczom. Na potrzeby stworzenia dekoracji młodzież brała nawet udział w warsztatach ceramicznych.

- Nieocenioną pomocą w projekcie okazała się Biblioteka Miejsko-Powiatowa w Garwolinie, gdyż udostępniała swoją czytelnię oraz mediatekę dla uczniów na czas spotkań organizacyjnych i warsztatów – nadmieniała i dziękowała Ewa Polańska.

nm

fot. pd/organizatorzy

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież