Rosjanie z wizytą w Garwolinie

Opublikowano: 19 październik 2017, 07:06 Kategoria Aktualności
lo garwolinwymianarosja

12 młodych Rosjan z Liceum Dzierżawińskiego wraz z trzema opiekunami z Petrozawodska przyjechało do Garwolina, by w ramach wymiany młodzieży polsko-rosyjskiej bliżej poznać nasz kraj, nasze tradycje, kulturę, a także nasze życie codzienne.

I Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie w piątek przywitało nowych uczniów, którzy przez 10 dni będą przebywać na terenie naszego powiatu. Podczas wizyty realizowana jest ścieżka tematyczna: „Miasto i wieś. Jakie możliwości, inspiracje, źródła satysfakcji i spełnienia dostarczają nam oba modele życia w XXI wieku”.

Przedsięwzięcie podejmowane na rzecz dialogu i porozumienia w stosunkach polsko-rosyjskich „Polsko-Rosyjska wymiana młodzieży 2017” dofinansowana jest przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. W ramach programu na początku września 12 uczniów Garwolińskiego Liceum wyjechało do Rosji, do Pietrozawodska.

W poniedziałek młodzież miała okazję spotkać się ze starostą powiatu Markiem Chciałowskim. -Bardzo się cieszę że jest wymiana. I mimo, że są różne głosy, różne dyskusje, to myślę że jedynie przez wymianę, wzajemne relacje można tworzyć wspaniałe więzy przyjaźni. Chciałbym, żeby te zawiązane więzy przyjaźni przetrwały na długo, by były mocne i żeby nie zakończyły się na tej wymianie, ale by trwały na zawsze - mówił starosta.

Jedna z przybyłych uczennic – Rita, mimo że nie mówi w języku polskim przygotowała sobie z okazji spotkania krótką wypowiedź w naszym języku. Rita powiedziała, że pobyt w Polsce jest dla nich wartościowym doświadczeniem w ich życiu, za które są bardzo wdzięczni.

Każdy uczestnik rosyjskiej wymiany otrzymał specjalny pamiątkowy zestaw prezentowy, który ma przypominać młodzieży i opiekunom o wizycie w naszym powiecie. Przewodnik po Powiecie Garwolińskim, skórzane etui marki Ochnik z wytłoczonym herbem naszego Powiatu, pocztówki i wiele innych pamiątkowych gadżetów otrzymali nasi goście.

Dyrektor garwolińskiego Liceum Pani Joanna Ostrowska podczas spotkania przyznała, że nie ma nic piękniejszego niż spełniające się marzenia, a przedsięwzięcie wymiany polsko-rosyjskiej, które podjęła szkoła, jest właśnie takim spełniającym się marzeniem.

Podczas spotkania starosta oraz wicestarosta powiatu zaprosili młodzież na wyjątkową wycieczkę. Pokazali oni młodzieży nowo wybudowany budynek administracyjny Starostwa Powiatowego przy ul. Mazowieckiej. Na tarasie widokowym, (trzecie piętro budynku) uczniowie Dzierżawińskiego Liceum mogli zobaczyć nasze miasto z góry.

Ponad 82 tys. złotych – tyle wynosi wartość realizowanego projektu, którego koordynatorami są Karolina Radzik i Elena Krasnova. Opiekunami wymiany są ponadto: Oksana Ivanova, Igor Krasnov, Jolanta Bieńko i Wojciech Kwapisz.

garwolin-starostwo.pl/opr. łk

Komentarze  

0 #2 PRL BISKOLA 2017-10-22 17:40
STARZY TOWARZYSZE NIEKTÓRZY RODM Z PZPR ZAPROSILI MŁODYCH TOWARZYSZY Z ROSJI.
Cytować
+4 #1 czy to już otwarcieVincenta 2017-10-19 08:53
to już nastąpiło otwarcie nowego gmachu starostwa. duchna z chciałowskim i goście już na tarasie widokowym, a budynek jeszcze nie gotowy, gdzie są kaski - bo to teren budowy?
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież