Zarzuty dla 31 przemytników. Towar trafiał do Garwolina

Opublikowano: 12 październik 2017, 06:45 Kategoria Aktualności
papierosyprzemytzamośćgarwolinsądprokuratura

Prokuratura Okręgowa w Zamościu zakończyła postępowanie prowadzone wspólnie z Placówką Straży Granicznej w Hrebennem, dotyczące przemytu papierosów i alkoholu z Ukrainy do Polski. Nielegalny towar trafiał m.in. do Garwolina.

Akt oskarżenia w tej sprawie został przesłany do Sądu Okręgowego w Zamościu. Objęto nim łącznie 31 osób narodowości ukraińskiej i polskiej.

Działalność grupy

Przedmiotem postępowania była działalność zorganizowanej grupy przestępczej, trudniącej się przemytem wyrobów akcyzowych z Ukrainy do Polski. Grupą kierowało trzech mężczyzn narodowości ukraińskiej: Igor V. lat 42, Viktor K. lat 34 oraz Ihor R. lat 47. Kolejnych 21 osób wchodziło w skład tej grupy. Były to osoby narodowości zarówno ukraińskiej jak i polskiej, kobiety i mężczyźni, w wieku od 22 do 73 lat. Wskazanym podejrzanym przypisano kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą.

- Ponadto, wszystkim 24 członkom grupy przypisano, iż w okresie od sierpnia 2016 r. do marca 2017 r. na terenie Rzeczypospolitej Polskiej nabywali, przechowywali i przewozili dalej wyroby bez polskich znaków skarbowych akcyzy w postaci nie mniej niż 5,7 litra alkoholu o stężeniu 40% oraz nie mniej niż 250 801 paczek papierosów. Działaniem takim doprowadzili Skarb Państwa do uszczuplenia podatków w postaci: cła w wysokości 242 784 zł oraz akcyzy w wysokości 4 250 713 zł, co stanowi wielką wartość. W tym zakresie zarzuty oparto o treść art. 65 § 1 kks i art. 91 § 3 kks – informuje rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zamościu Bartosz Wójcik.

Działalność grupy polegała na tym, że jej członkowie nabywali wyroby akcyzowe od detalicznych przemytników w okolicach Hrebennego i Tomaszowa Lubelskiego, a następnie pakowali go i przewozili dużymi partiami w głąb kraju, do ustalonych odbiorców. Transport organizowany był po uprzednim sprawdzeniu trasy przejazdu i z wykorzystaniem tzw. „pilota”, czyli osoby, która poprzedzała transportujących informując ich w razie potrzeby o patrolach służb mundurowych. W ten sposób kurierzy grupy rozwozili papierosy i alkohol m.in. do Warszawy, Garwolina, Żyrardowa, Lublina, Ostrowa Wielkopolskiego, Krakowa i innych miejscowości. Część towaru trafiała także do Republiki Czeskiej.

- Pozostałym 7 osobom narodowości ukraińskiej w wieku od 25 do 52 lat prokurator zarzucił popełnienie incydentalnych przestępstw karnoskarbowych, polegających na nabywaniu i przewożeniu wyrobów akcyzowych w postaci papierosów. Osoby te wykazywały powiązania z opisaną grupą przestępczą, choć do niej nie należały, dlatego również objęte zostały całościowo aktem oskarżenia – wyjaśnia rzecznik.

Wobec sześciu podejrzanych (kierownictwo zorganizowanej grupy przestępczej oraz trzech jej członków) stosowane są nadal środki izolacyjne w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec kolejnych siedmiu podejrzanych prokurator zastosował środki wolnościowe w postaci dozoru policji. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono mienie podejrzanych w łącznej kwocie 38 550 zł.

Dobrowolne poddanie karze

Sześciu podejrzanych zdecydowało się dobrowolnie poddać się karze. Stosowne wnioski w tym przedmiocie zostały dołączone do aktu oskarżenia. Karze poddać chcą się wszyscy trzej kierownicy grupy oraz trzech członków grupy. Proponują dla siebie kary bezwzględnego pozbawienia wolności (w rozmiarach od 7 miesięcy do 1 roku i 6 miesięcy) oraz wysokie grzywny (w rozmiarach pomiędzy 7 000 zł a 15 000 zł) połączone z przepadkiem zabezpieczonych papierosów bez znaków akcyzy.

Za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności od roku do lat 10, za udział w takiej grupie – karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Za przestępstwa akcyzowe związane z uszczupleniem należności podatkowych kodeks karny skarbowy przewiduje karę grzywny do 720 stawek dziennych oraz karę pozbawienia wolności do lat 3.

PO Zamość/opr. łk

fot. arch. - zdjęcie ilustracyjne

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież