Parafia Maciejowice zindeksowana

Opublikowano: 11 październik 2017, 07:42 Kategoria Aktualności
genealogiamaciejowiceindeksy

Ponad 55 000 wpisów liczy kolejna publikacja Garwolińskiej Grupy Indeksacyjnej. Dzięki społecznemu wysiłkowi przeszło 20 osób udało się usystematyzować indeksy chrztów, ślubów i zgonów parafii Maciejowice od końca XVIII wieku.

To już siódma parafia, którą zainteresowała się GGI. Po Garwolinie, Korytnicy Łaskarzewskiej, Żelechowie, Parysowie, Łaskarzewie, Rykach, przyszedł czas na Maciejowice.

 

Księgi metrykalne parafii zostały sfotografowane w lutym 2016 roku. Wcześniej pasjonaci skupieni wokół portalu garwolin.org wykonali zdjęcia w Urzędzie Stanu Cywilnego w Maciejowicach oraz w Archiwum Państwowym w Lublinie. Po półtorarocznym wysiłku 22 osób, indeksy udostępniono w niedzielę.

 

Obszerna publikacja (3277 stron) zawiera 25 442 indeksów chrztów, 6733 ślubów i 26 589 zgonów. W sumie to ponad 55 tys. wpisów. Jak czytamy we wstępie publikacji, parafia Maciejowice mimo, że jest wiekowa, nie zachowała ksiąg metrykalnych na zadawalającym poziomie. W każdym rodzajów indeksów występują pewne luki, spowodowane różnym czynnikami. Jak zwykle GGI apeluje do osób, które mogą posiadać we własnych archiwach zaginione księgi, o ich zwrot, a to pozwoli na uzupełnienie maciejowickich indeksów.

Praca jest dedykowana ks. Adolfowi Pleszczyńskiemu, proboszczowi parafii w latach 1896-1925. „Ks. Pleszczyński zostawił po sobie niesamowitą pamiątkę – mianowicie „Złotą księgę par. Maciejowice”, w której opisywał skrupulatnie swoje obserwacje na temat parafian i życia lokalnego. Jest to nieocenione źródło wiedzy historycznej dla regionalistów” – podkreślają autorzy.

W planach GGI są kolejne parafie do zindeksowania. - Nie wiemy, której parafii indeksy ujrzą teraz światło dzienne. Nie podjęliśmy jeszcze takiej decyzji. Będzie to, któraś z parafii Borowie, Miastków Kościelny, Wilga, Osieck. Prawdopodobnie oddanie będzie miało miejsce w maju/czerwcu przyszłego roku – przyznaje w rozmowie z nami Sebastian Jędrych z GGI.

Łukasz Korycki

fot. www.facebook.com/DawnyGarwolinIOkolice - GGI przed niedzielnym przekazaniem indeksów przed kościołem w Maciejowicach

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież