Etos Kościuszki kultywowany w Maciejowicach

Opublikowano: 07 październik 2017, 13:08 Kategoria Aktualności
tadeusz kościuszkomaciejowice

Tradycyjnie uroczyście obchodzono w Maciejowicach rocznicę bitwy z 1794 roku. W tym roku obchody mają szczególny charakter ze względu na ogłoszony przez Sejm RP, przy patronacie UNESCO i prezydenta Andrzeja Dudy, Rok Tadeusza Kościuszki. Jutro kolejny akcent uroczystości w Krępie.

Obchody 223. rocznicy bitwy pod Maciejowicami odbyły się w czwartek. Ze względu na padający deszcz, główna część uroczystości odbyła się w miejscowym kościele po zakończonej mszy świętej. Eucharystii przewodniczył kanclerz kurii siedleckiej ks. Jan Babik.

Idea aktualne w XXI wieku

W wystąpieniu wójt gminy Maciejowice podkreślał rolę Tadeusza Kościuszki jako niezmiennie aktualnego bohatera narodowego. – Z dorobku naczelnika w sukmanie czerpały całe pokolenia Polaków, którym przyszło żyć w czasach zniewolenia, zaborów, okupacji czy wolnej Polski. Zawsze był wzorem do naśladowana i źródłem, z którego Polacy czerpali siły do walki czy też stawiania go jako niezwykłego autorytetu przez wiele pokoleń – mówił Sylwester Dymiński.

Jak dodał w dalszej części przemówienia, współczesne pokolenia Polaków mają moralny obowiązek kultywowania idei kościuszkowskich. – Ma to niezwykłe znaczenie dla zachowania tożsamości narodowej oraz pielęgnowania podstawowych wartości, takich jak patriotyzm, honor, braterstwo, ofiarność oraz służba drugiemu człowiekowi. Powinniśmy dzisiaj przyjąć postać Tadeusza Kościuszki jako wzór do naśladowania, szczególnie teraz kiedy pojawiają się nowe zagrożenia i wyzwania – zaznaczał.

Kościuszki doceniany na całym świecie

W imieniu prezydenta kraju Andrzeja Dudy list do uczestników odczytał podsekretarz stanu Kancelarii Prezydenta Adam Kwiatkowski. - Honorowany tam gdzie przyszedł na świat, na Polesiu i całej Białorusi. Czczono wszędzie, gdzie mówi się i myśli po polsku. Obdarzony szacunkiem i wdzięcznością w USA – napisał o wodzu insurekcji prezydent.

Wójt gminy Maciejowice oraz komitet obchodów roku kościuszkowskiego przyznał pamiątkowe statuetki osobom i instytucjom zasłużonym w kultywowanie tradycji kościuszkowskich. Statuetki wręczali wójt gminy oraz dziekan dekanatu łaskarzewskiego ks. Edmund Szarek.

Statuetki dla zasłużonych

W gronie wyróżnionych znaleźli się: podsekretarz stan w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski, poseł czterech kadencji Stanisława Prządka, Rektor-Komendant Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie gen. bryg. pilot dr Piotr Krawczyk, Dowódca 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie płk pilot Wojciech Pikuła, przewodniczący konwentu Business Center Club Wojciech Warski, radny sejmiku województwa mazowieckiego Marian Piłka, dyrektor Narodowego Centrum Kultury prof. Rafał Wiśniewski, starosta powiatu garwolińskiego Marek Chciałowski, prezes Towarzystwa Miłośników Maciejowic dr Marek Krześniak, dyrektor Szkoły Podstawowej w Maciejowicach Jacek Poczek, proboszcz parafii w Maciejowicach ks. Stanisław Marczuk, prezes Stowarzyszenia Patriotyzm Jutra Gminy Maciejowice Andrzej Nakonieczny. Statuetkę przyznano także Muzeum Tadeusza Kościuszki w Maciejowicach.

Kolejnym akcentem uroczystości był apel poległych odczytany pod pomnikiem Kościuszki w centrum Maciejowic. Tradycyjnie w dniu rocznicy Bitwy pod Maciejowicami wystrzelono honorową salwę. Nad Wisłę przyjechała kampania reprezentacyjna 1. Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki Warszawa-Wesoła oraz Orkiestra Wojskowa z Dęblina. Po wojskowych honorach uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod pomnikiem.

Dosypią ziemię do kopca w Krępie

Wieczorem na scenie maciejowickiego runku wystąpił Centralny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Na zakończenie odbył się pokaz militarno-batalistyczny.

Na tym nie koniec obchodów Roku Tadeusza Kościuszki w powiecie garwolińskim. Wczoraj w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Garwolinie odbyła się XVII Młodzieżowa XVII Międzynarodowa Młodzieżowa Konferencja Kościuszkowska w ramach XXXIV Międzynarodowego Sympozjum Kościuszkowskiego.

Jutro o godz. 12 przy Kopcu Kościuszki w Krępie odbędzie się uroczysta msza święta, poprzedzona manifestacją patriotyczno-religijna wiernych z okolicznych parafii. Po eucharystii do kopca zostanie dosypana ziemia z miejsc związanych z życiem i działalnością Tadeusza Kościuszki.

Łukasz Korycki

Komentarze  

-1 #8 Brajan16 lat 2017-10-15 07:40
a kto to jest ta Kościuszka?
Cytować
+1 #7 prawda cdlex 2017-10-14 21:58
Jeszcze większym wyróżnieniem ze strony współtowarzyszy walki było przyjęcie Kościuszki, jako jednego z trzech cudzoziemców, do Towarzystwa Cyncynatów
26 sierpnia Narodowe Zgromadzenie Prawodawcze rewolucyjnej Francji nadało mu zaszczytny tytuł Obywatela Francji
Złoty medal Virtuti Militari, 1792 r. Kościuszko był pierwszą osobą odznaczoną tym odznaczeniem itd itd - z pewnością nie był przegrany
Napoleonowi nie ufał chociaż ten go nazwał Bohaterem Północy , car wygonił Go z Polski , na co się sam zgodził ..,ale ,ale 20000 Polaków został uwolnionych z łagrów i jeszcze jeden cytat jego wielkiej przenikliwości względem kościoła katolickiego
'Kościół winien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród winien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec praw Kościoła. Żadna religia nie może im przeczyć, odwołując się do prawa boskiego, przeciwnie, każda religia powinna być posłuszna prawom ustanowionym przez naród”. Pytam sie ile zdrady ,chciwości kościoła ,zbrodni wszelakiej, oszustw,molesto wania i setek gwałtów na dzieciach,ile trzeba znieść i ile, udawając nie widzieć żeby zobaczyć ten ogrom PRZEWINY, który mówi że nie BOGU oni służą lecz sobie - więc ON gdzie jest
Cytować
-2 #6 Prawda o KOścuszce w 1814Mieszkaniec 2017-10-14 16:42
Cytuję lex:
"Myśli memoriału o wrogości kościoła wobec idei oświecenia, o zaborczych dążeniach duchowieństwa, o tym, że religia stanowi punkt oparcia dla niewolnictwa i tyranii, wreszcie pojęcie o Bogu jako praprzyczynie świata i religia uczucia — wszystko to, niewątpliwie, wiązało się z percepcją przez Tadeusza Kościuszkę idei deizmu,"- Bóg jest ale niepodobny do katolickiego

Cytuję lex:
"Myśli memoriału o wrogości kościoła wobec idei oświecenia, o zaborczych dążeniach duchowieństwa, o tym, że religia stanowi punkt oparcia dla niewolnictwa i tyranii, wreszcie pojęcie o Bogu jako praprzyczynie świata i religia uczucia — wszystko to, niewątpliwie, wiązało się z percepcją przez Tadeusza Kościuszkę idei deizmu,"- Bóg jest ale niepodobny do katolickiego

W 1814 r. Kościuszko był bardzo zgorzkniałym, przegranym człowiekiem: przegrał miłość życia, przegrał Niepodległość Ojczyzny, potem naród poszedł za Napoleonem choć on był przeciw, zflekował go car Paweł wzamian za uwolnienie, nawet Amerykanie zrobili go w bambuko z jego wolą nt. jego wytycznych zostawionych w USA (chciał uwolnienia murzynów na swojej plantacji, ale biali kumple na to nie pozwolili). Stąd u progu śmierci miał zal do Boga, bo tak po prawdzie w życiu mało mu co wyszło. Dopiero potomni docenili jego zasługi.
Cytować
+1 #5 czas na zmiany...2018wyborca 2017-10-13 09:07
UBywatele w Maciejowicach trzymają sie kupy i siedzą w jednym grajdole....
Cytować
+6 #4 prawda cd.lex 2017-10-09 14:13
"Myśli memoriału o wrogości kościoła wobec idei oświecenia, o zaborczych dążeniach duchowieństwa, o tym, że religia stanowi punkt oparcia dla niewolnictwa i tyranii, wreszcie pojęcie o Bogu jako praprzyczynie świata i religia uczucia — wszystko to, niewątpliwie, wiązało się z percepcją przez Tadeusza Kościuszkę idei deizmu,"- Bóg jest ale niepodobny do katolickiego
Cytować
+6 #3 prawda cd.lex 2017-10-09 14:08
Widzieliśmy Rządy Despotyczne, które posługiwały się zasłoną religii w przekonaniu, że to będzie najmocniejsza podpora ich władzy, wyposażano więc Księży w największe możliwe bogactwa kosztem nędzy ludu, nadawano im najbardziej oburzające przywileje aż po miejsce u Tronu, jednym słowem, tak mnożono względy, dobra i bogactwa Duchownych, że połowa Narodu cierpiała i jęczała z biedy, podczas gdy oni, nie robiąc nic, opływali we wszelkie dostatki.
Cytować
+6 #2 prawdalex 2017-10-09 14:05
a to prawdziwe poglądy Kościuszki tzw memoriał wiedeński z 1814 r.
...Jeśli jednak, na odwrót, rozpoczniecie od oświecania Księży, dacie im /tym samym/ więcej środków, by zniewalali Lud i trzymali go w jeszcze silniejszym uzależnieniu, bowiem każde wydzielone ciało w Narodzie będzie mieć zawsze swój własny interes, przeciwny do interesu Państwa, bądź będzie występować przeciwko działaniom rządu, bądź będą miały miejsce potajemne bunty i konspiracje, w które niestety obfituje historia. Nie można mieć nadziei, że zmieni się ich zachowanie, gdyż w ich podstawowym interesie leży mamienie ludu kłamstwami, strachem przed piekłem, dziwacznymi dogmatami oraz abstrakcyjnymi i niezrozumiałymi ideami teologicznymi. Księża będą zawsze wykorzystywać ignorancję i przesądy Ludu, posługiwać się (proszę w to nie wątpić) religią jako maską przykrywającą ich hipokryzję i niecne uczynki
Cytować
+3 #1 SzkodaMieszkaniec 2017-10-07 14:31
Szkoda, że w naszym powiecie są Maciejowice a nie Racławice. U nas klęska i finis Polonie, tam zwycięstwo i nadzieja. Jeden rok, ale jakże skrajnie odmienna sytuacja. Chwała Bohaterom!
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież