reklama
reklama

Etos Kościuszki kultywowany w Maciejowicach

Opublikowano: 07 październik 2017, 13:08 Kategoria Aktualności
tadeusz kościuszkomaciejowice
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

Tradycyjnie uroczyście obchodzono w Maciejowicach rocznicę bitwy z 1794 roku. W tym roku obchody mają szczególny charakter ze względu na ogłoszony przez Sejm RP, przy patronacie UNESCO i prezydenta Andrzeja Dudy, Rok Tadeusza Kościuszki. Jutro kolejny akcent uroczystości w Krępie.

Obchody 223. rocznicy bitwy pod Maciejowicami odbyły się w czwartek. Ze względu na padający deszcz, główna część uroczystości odbyła się w miejscowym kościele po zakończonej mszy świętej. Eucharystii przewodniczył kanclerz kurii siedleckiej ks. Jan Babik.

Idea aktualne w XXI wieku

reklama


W wystąpieniu wójt gminy Maciejowice podkreślał rolę Tadeusza Kościuszki jako niezmiennie aktualnego bohatera narodowego. ? Z dorobku naczelnika w sukmanie czerpały całe pokolenia Polaków, którym przyszło żyć w czasach zniewolenia, zaborów, okupacji czy wolnej Polski. Zawsze był wzorem do naśladowana i źródłem, z którego Polacy czerpali siły do walki czy też stawiania go jako niezwykłego autorytetu przez wiele pokoleń ? mówił Sylwester Dymiński.

Jak dodał w dalszej części przemówienia, współczesne pokolenia Polaków mają moralny obowiązek kultywowania idei kościuszkowskich. ? Ma to niezwykłe znaczenie dla zachowania tożsamości narodowej oraz pielęgnowania podstawowych wartości, takich jak patriotyzm, honor, braterstwo, ofiarność oraz służba drugiemu człowiekowi. Powinniśmy dzisiaj przyjąć postać Tadeusza Kościuszki jako wzór do naśladowania, szczególnie teraz kiedy pojawiają się nowe zagrożenia i wyzwania ? zaznaczał.

Kościuszki doceniany na całym świecie

W imieniu prezydenta kraju Andrzeja Dudy list do uczestników odczytał podsekretarz stanu Kancelarii Prezydenta Adam Kwiatkowski. - Honorowany tam gdzie przyszedł na świat, na Polesiu i całej Białorusi. Czczono wszędzie, gdzie mówi się i myśli po polsku. Obdarzony szacunkiem i wdzięcznością w USA ? napisał o wodzu insurekcji prezydent.

Wójt gminy Maciejowice oraz komitet obchodów roku kościuszkowskiego przyznał pamiątkowe statuetki osobom i instytucjom zasłużonym w kultywowanie tradycji kościuszkowskich. Statuetki wręczali wójt gminy oraz dziekan dekanatu łaskarzewskiego ks. Edmund Szarek.

Statuetki dla zasłużonych

W gronie wyróżnionych znaleźli się: podsekretarz stan w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski, poseł czterech kadencji Stanisława Prządka, Rektor-Komendant Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie gen. bryg. pilot dr Piotr Krawczyk, Dowódca 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie płk pilot Wojciech Pikuła, przewodniczący konwentu Business Center Club Wojciech Warski, radny sejmiku województwa mazowieckiego Marian Piłka, dyrektor Narodowego Centrum Kultury prof. Rafał Wiśniewski, starosta powiatu garwolińskiego Marek Chciałowski, prezes Towarzystwa Miłośników Maciejowic dr Marek Krześniak, dyrektor Szkoły Podstawowej w Maciejowicach Jacek Poczek, proboszcz parafii w Maciejowicach ks. Stanisław Marczuk, prezes Stowarzyszenia Patriotyzm Jutra Gminy Maciejowice Andrzej Nakonieczny. Statuetkę przyznano także Muzeum Tadeusza Kościuszki w Maciejowicach.

Kolejnym akcentem uroczystości był apel poległych odczytany pod pomnikiem Kościuszki w centrum Maciejowic. Tradycyjnie w dniu rocznicy Bitwy pod Maciejowicami wystrzelono honorową salwę. Nad Wisłę przyjechała kampania reprezentacyjna 1. Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki Warszawa-Wesoła oraz Orkiestra Wojskowa z Dęblina. Po wojskowych honorach uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod pomnikiem.

Dosypią ziemię do kopca w Krępie

Wieczorem na scenie maciejowickiego runku wystąpił Centralny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Na zakończenie odbył się pokaz militarno-batalistyczny.

Na tym nie koniec obchodów Roku Tadeusza Kościuszki w powiecie garwolińskim. Wczoraj w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Garwolinie odbyła się XVII Młodzieżowa XVII Międzynarodowa Młodzieżowa Konferencja Kościuszkowska w ramach XXXIV Międzynarodowego Sympozjum Kościuszkowskiego.

Jutro o godz. 12 przy Kopcu Kościuszki w Krępie odbędzie się uroczysta msza święta, poprzedzona manifestacją patriotyczno-religijna wiernych z okolicznych parafii. Po eucharystii do kopca zostanie dosypana ziemia z miejsc związanych z życiem i działalnością Tadeusza Kościuszki.

Łukasz Korycki


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama

TOP

reklama