To będzie wyjątkowa rocznica Bitwy pod Maciejowicami. 5 i 8 października w gminie Maciejowice odbędą się obchody Roku Tadeusza Kościuszki. Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. W programie między innymi Rajd Kościuszkowski, występy artystyczne, pokazy i konkursy.

- Tegoroczne obchody 223. rocznicy Bitwy pod Maciejowicami będą miały wyjątkową oprawę. Jest to szczególnie ważne w dobie, kiedy potrzeba umacniać w Polakach poczucie miłości do kraju ojczystego. W czasie „próby narodowej” wymagane jest odwoływanie do najbardziej istotnych wydarzeń z historii Polski – podkreśla wójt gminy Maciejowice Sylwester Dymiński. Jak dodaje, październikowe uroczystości można określić mianem festiwalu patriotyzmu.

Obchody Roku Tadeusza Kościuszki rozpoczną się 5 października Pieszym Rajdem Kościuszkowskim. Uczestnicy rajdu wyruszą szlakiem wojsk polskich i rosyjskich w czwartek o 8:00. Dalsza część obchodów odbędzie się wieczorem. O godzinie 17:00 zostanie odprawiona msza święta, po której uczestnicy rajdu w uroczystym przemarszu z pochodniami przejdą pod pomnik Tadeusza Kościuszki na maciejowickim rynku. Tam między innymi zostaną złożone wiązanki kwiatów, wręczone statuetki dla krzewiących tradycję Kościuszkowską. Odbędzie się także występ Centralnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego oraz pokaz militarno-batalistyczny.

7 października odbędzie się tradycyjne 34. Międzynarodowe Sympozjum Kościuszkowskie, któremu będzie towarzyszyć między innymi występ zespołów artystycznych z Białorusi, a 8 października uroczystości zaplanowano w Krępie – przy kopcu Tadeusza Kościuszki. Ważnym elementem będzie pielgrzymka wiernych czterech parafii (Maciejowice, Sobolew, Łaskarzew, Samogoszcz) do Kopca Tadeusza Kościuszki w Krępie, gdzie zostanie odprawiona polowa msza święta, a po niej symbolicznie zostanie dosypana ziemia do kopca Kościuszki – będą to urny z ziemią z pól bitewnych z Krakowa, Racławic, Połańca, Szczekocin, Dubienki, Warszawy, Terespola oraz USA.

jd

 

Komentarze  

+1 #1 tatamama 2017-10-05 17:39
Chaos informacyjny... .jaki pan taki kram....
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież