Inauguracja edukacyjnego programu w Garwolinie

Opublikowano: 20 wrzesień 2017, 10:19 Kategoria Aktualności
samsaraprofilaktyka

18 września w sali kinowej Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie odbyła się uroczysta inauguracja projektu “Nie pozwól, by trawa Cię przerosła”  przygotowanego przez Fundację “Samsara”.

W Powiatowym Forum Profilaktycznym wzięła udział młodzież, rodzice, nauczyciele, a także pracownicy oświaty oraz instytucji i placówek pracujących w obszarze profilaktyki, interwencji i terapii. Spotkanie miało na celu zainspirowanie młodych ludzi do działania oraz zmotywowanie do twórczego spędzania czasu jako alternatywy do ryzykownych zachowań czy używania substancji psychoaktywnych mających negatywny wpływ na zdrowie.

Do udziału w debacie zostali zaproszeni liderzy młodzieżowi, którzy pasją i determinacją osiągnęli swoje cele i marzenia: strażacy, tancerze oraz harcerze. Swoją historią podzieliła się także Paulina Dronicz, która opowiedziała o planowanym wolontariacie w Afryce. Uczestnicy spotkania mogli wspólnie obejrzeć głośny film “Spring Breakers” obrazujący świat, w którym głównym mottem jest dobra zabawa, bez ograniczeń, zasad i nadzoru rodziców; pokazujący konsekwencje nieświadomego życia i zagrożeń, jakie za sobą niesie.

- Podczas spotkania poruszyliśmy ważne, a zarazem trudne tematy. Obejrzeliśmy film “Spring Breakers” pokazujący problem używania substancjach psychoaktywnych i konsekwencje, jakie to za sobą niesie. W kontraście do obrazu, przedstawiliśmy młodych ludzi, którzy realizują swoje marzenia i mają cele, do których dążą. Jestem głęboko przekonana, że uczestnicy spotkania zestawiając te dwa obrazy zrozumieli przekaz, wyciągnęli wnioski, które wpłyną na ich przyszłe wybory. - mówi Anetta Stobiecka-Dronicz. Dodaje: Nasze działania mają charakter profilaktyczny, natomiast wraz z nowym rokiem szkolnym uruchamiamy cykl zajęć mających na celu pomoc dzieciom i młodzieży, które mierzą się problemem poprzez udział w indywidualnym programie terapeutycznym CANDIS, programie FRED – wczesnej interwencji profilaktycznej, programie TUKAN, indywidualnej terapii pogłębionej uzależnień czy konsultacji psychiatrycznej. Rodzicom dajemy dostęp do krótkoterminowej terapii par wspierającej leczenie uzależnień, a także do porad prawnych.

20 września 2017, o godz. 9:30, w sali kinowej Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie, Fundacja “Samsara” w ramach swoich działań uruchamia także program “Poznaj samego siebie”, dedykowany pracownikom oświaty oraz instytucji interwencji i placówek pracujących w obszarze profilaktyki wskazującej, interwencji, terapii, rodzicom oraz przedstawicielom władz lokalnych. W ramach tego programu realizowany będzie Powiatowy Zjazd Profesjonalistów, program korekcyjny TUKAN, a w ramach niego: warsztaty dla młodzieży, grupa wsparcia dla rodziców, konsultacje indywidualne i terapia rodzinna,  dla młodzieży trening społecznego poznania i neuropoznania, trening umiejętności społecznych, warsztaty dla młodzieży ze skłonnością do zachowań agresywnych, szkolenie z Dialogu Motywującego dla profesjonalistów, warsztaty witrażu Tiffaniego  i ceramiki, nauka i doskonalenie pływania, jednodniowa wycieczka dla laureatów konkursu.

Programy FRED oraz CANDIS znajdują się na liście rekomendowanych przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. FRED jest programem wczesnej interwencji profilaktycznej, natomiast CANDIS skierowany jest do osób już używających i uzależnionych od konopi, a także ich rodzin i bliskich, by pomóc im radzić sobie z tym problemem.

Przy realizacji projektów wezmą udział doświadczeni i cenieni lokalnie specjaliści. Anetta Stobiecka – Donicz do współpracy zaprosiła m.in. Mariolę Białecką – psychologa, terapeutę behawioralno-poznawczego; dr. n. med. Katarzynę Biernacką – psychologa, neuropsychologa, terapeutę behawioralno-poznawczego; Jadwigę Stobiecką - trenera Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, specjalistę terapii uzależnień; Joannę Kozłowską – psychologa, specjalistę terapii uzależnień; Małgorzatę Osiak – pracownika socjalnego; Rusłana Oniszczuka - psychologa, specjalistę terapii uzależnień; zaś zajęcia z pływania poprowadzą instruktorzy ze szkoły pływania Swim & You. Za konsultacje prawne odpowiadać będzie adwokat Agnieszka Śliwecka, a za konsultacje psychiatryczne - Marcin Wałecki, psychiatra, specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży
i dorosłych.

Programy “Nie pozwól, by trawa cię przerosła” i “Poznaj samego siebie” są współfinansowane ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych, będących w dyspozycji Ministra Zdrowia oraz Krajowego Biura do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii. Udział w większości zajęć jest bezpłatny. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.samsara.org.pl.

mat. pras.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież