Dziękowali za plony w Izdebnie

Opublikowano: 05 wrzesień 2017, 06:44 Kategoria Aktualności
dożynkigmina łaskarzewizdebno

- Wielu ludziom ciężko jest docenić tę pracę, zapominają, że praca rolnika jest wciąż podstawą egzystencji ludzkiej. Nikt i nic tego nie przekreśli – mówił podczas Dożynek Gminno-Parafialnych w Izdebnie wójt gminy Łaskarzew Marian Janisiewicz.

W ubiegłym roku, po 30-letniej przerwie, wznowiono w gminie Łaskarzew tradycje dożynkowe. Gospodarzem tegorocznego święta plonów było sołectwo Izdebno. Niedzielne uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej na placu miejscowej szkoły. Eucharystię odprawił proboszcz parafii Łaskarzew ks. Edmund Szarek.

Po mszy świętej rozpoczął się ceremoniał dożynkowy, któremu przewodniczyli starostowie dożynek miejscowi rolnicy Barbara Paziewska i Julian Piesio. Licznie zebrani mieszkańcy mogli podziwiać misternie uplecione dożynkowe wieńce oraz kosze.

Po podziale bochnów chleba wypieczonych z tegorocznych zbóż głos zabrał wójt gminy. - Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika. To dziękczynienie za plony, radość z owoców ciężkiej pracy. To święto chleba i niepowtarzalna okazja, by oddać szacunek, tym którzy najbardziej z nas znają wartość tego małego bochenka – zaznaczał Marian Janisiewicz. Jak dodał, rolnik jest zawsze w gotowości. – Wielu ludziom ciężko jest docenić tę pracę, zapominają, że praca rolnika jest wciąż podstawą egzystencji ludzkiej. Nikt i nic tego nie przekreśli – dodał.

W programie dożynek były m.in. występy artystyczne dzieci i młodzieży szkolnej, kół gospodyń wiejskich oraz Zespołu Ludowego Kądziołeczki z Kościelisk. Rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowe oraz najciekawsze stoisko kulinarne z jadłem regionalnym. Na najmłodszych uczestników dożynek czekały atrakcje w postaci m.in. dmuchanych zjeżdżalni i kul wodnych. Wieczorem organizatorzy zaprosili na zabawę taneczną z zespołem Ates.

Wśród gości dożynek byli m.in. wicemarszałek senatu Maria Koc, poseł Grzegorz Woźniak, radny sejmiku województwa mazowieckiego Krzysztof Żochowski, starosta powiatu Marek Chciałowski, burmistrz Łaskarzewa Lidia Sopel-Sereja.

łk

fot. Przemysław Dębek

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Ta strona używa tzw. cookies. Ustawienia możesz zmienić w preferencjach przeglądarki.