Sołectwo stolicy gminy było gospodarzem 16. Dożynek Gminno-Parafialnych w Miastkowie Kościelnym. Ceremoniał dożynkowy i dzielenie chleba odbyło się w murach miejscowej świątyni.

Dożynki rozpoczęły się wczoraj od uroczystej mszy świętej w miejscowym kościele. – Rolnik, jak nikt inny, przed pracą patrzy w niebo. Nie tylko, aby sprawdzić pogodę, ale przede wszystkim ze świadomości, że to wszystko, co rodzi ziemia, zesłał nam Bóg -  podkreślał w homilii proboszcz miejscowej parafii ks. Adam Turemka. W dalszej części kazania duchowny apelował o wyrwanie „chwastów niezgody”. – Nie może zwyciężać prywata, tylko dobro całego narodu – zaznaczał. Eucharystię koncelebrował proboszcz parafii Wilczyska ks. Romuald Pawluczuk.

Podzielili chleb wśród wiernych

Na zakończenie mszy świętej pobłogosławiono dożynkowe chleby, wieniec i kwiaty, które wójt i sołtysi podzielili między wiernych. Wcześniej starostowie dożynek – Barbara i Roman Gawrysiowie z Miastkowa Kościelnego– przekazali bochen chleba na ręce włodarza gminy. –  Z wielkim uszanowaniem przyjmuję ten bochen chleba, jako dar wszystkich rolników naszej gminy. Dziękuję wam za trud pracy. Zapewniam, że będę go dzielił sprawiedliwie tak, aby go nigdy nie zabrakło – mówił wójt Jerzy Jaroń.

Dalsza część uroczystości odbyła się na boisku szkoły, gdzie gości przyprowadził korowód z miastkowską Młodzieżową Orkiestrą Dętą na czele. Wieńce i kosze w podziękowaniu za tegoroczne plony przenieśli mieszkańcy 16 sołectw.

Dziękowali za codzienny trud

- Żniwa dobiegły już do pomyślnego końca, dlatego też organizując dożynki, chcemy wam podziękować za trud pracy na roli, który nie ogranicza się tylko do okresu żniw, ale jest przecież trudem całorocznym. Tak jak nasi ojcowie i dziadowie, pragniemy wspólnie świętować i cieszyć się z tego, że żniwa dobiegły końca, a w naszych domach nie zabraknie codziennego chleba i innych plonów ziemi – mówił wójt Jaroń.

Na tych, którzy odwiedzili wczoraj plac szkoły czekało dużo atrakcji. Wiele sołectw przygotowało kramy ze swojskim jadłem. Na najmłodszych czekały dmuchańce i trampoliny. Na scenie wystąpiły zespoły przypominające o tradycji polskiej wsi, a zabawę taneczną pod chmurką zapewnił zespół Summer.

Wśród gości dożynek byli m.in. zastępca dyrektora Oddziału Regionalnego KRUS w Warszawie. Michał Jaworski, przewodniczący rady powiatu Piotr Osmólski, Teresa Bąk z zarządu powiatu, wójt gminy Borowie Wiesław Gąska, burmistrz Żelechowa Mirosława Miszkurka, Komendant Powiatowy PSP w Garwolinie bryg. Krzysztof Tuszowski.

Łukasz Korycki

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież