Właśnie ruszają dwie policyjne akcje. Przez cały ostatni wakacyjny weekend policjanci będą, sprawdzać, czy kierowcy za bardzo się nie spieszą. Już teraz funkcjonariusze przypominają także o tym, co zrobić, by droga do szkoły była bezpieczna.

Przed nami ostatni weekend wakacyjnego wypoczynku. Policjanci wzmożonymi siłami zadbają o bezpieczeństwo, szczególnie to na drodze. Ostatnie powroty, chęć szybkiego dojechania na miejsce to źli doradcy. Od dziś do niedzieli będą trwać działania „Ostatni weekend wakacji”, które połączone zostały z akcją „Prędkość”. To właśnie niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze jest jednym z głównych przyczyn wypadków w Polsce. Ostatnie dni wakacyjnego wypoczynku, aż kuszą aby wykorzystać je do końca, jednak pamiętajmy, ze szybki powrót do domu nie zawsze jest bezpieczny. - Pamiętajmy też o prawidłowym zabezpieczeniu bagażu, a także zapinaniu pasów bezpieczeństwa i stosowaniu fotelików ochronnych dla dzieci – przypominają policjanci.

4 września rozpoczną się policyjne działania w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” Jak zawsze ich celem jest czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym, w rejonachszkół oraz na drogach, prowadzących do szkół i placówek oświatowo–wychowawczych w początkowym okresie nauki, po przerwie wakacyjnej. Od 4 września br. droga do szkoły i z powrotem będzie stałym elementem w życiu dziecka, aż do następnych wakacji. Zatem droga ta powinna być bezpieczna. O to będą dbali policjanci, nauczyciele i rodzice. Kierowcy w rejonach szkół powinni zachować szczególne środki ostrożności, bo dzieci po wakacjach mają często rozproszoną uwagę i nie zawsze przestrzegają zasad ruchu drogowego.

Stałym elementem działań „Bezpieczna droga do szkoły” jest zapraszanie policjantów na spotkania z rodzicami oraz na lekcje wychowania komunikacyjnego z dziećmi. Zajęcia z policjantem są dla dzieci zawsze dużą atrakcją, co zachęca je do poznawania zasad ruchu drogowego. Nie do przecenienia jest wiedza funkcjonariuszy z „drogówki”, którzy poza omówieniem najważniejszych przepisów, potrafią udzielić dzieciom porad praktycznych oraz wskazać najbardziej niebezpieczne miejsca w rejonie szkoły. Kształtowanie u dzieci właściwych nawyków to żmudna praca, ale opłaca się ją wykonać, bo nawyki te zostają na całe życie.

Policjanci przypominają, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7. roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych). Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły, powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni.

Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” jest zatem adresowana zarówno do dzieci jak i do wszystkich dorosłych, w szczególności do rodziców i nauczycieli, na których ciąży obowiązek edukacyjny.

KPP Garwolin/oprac. łk

 

 

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież