Wilga: W rok wybudowali szkołę! Wspólnie

Opublikowano: 01 wrzesień 2017, 14:51 Kategoria Aktualności
wilgawspólny dom

Wybudowanie szkoły przy Ośrodku Socjoterapeutycznym „Wspólny Dom” w Wildze stało się być albo nie być dla placówki. Dzięki zaangażowaniu wielu osób, bez udziału środków publicznych, za pół miliona złotych, w rok powstała Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Macieja Lewczuka.

31 sierpnia 2017 roku – ta data w ostatnich miesiącach spędzała sen z powiek członkom Stowarzyszenia Przyjaciół Ośrodka Socjoterapeutycznego „Wspólny Dom” w Wildze. Zmieniające się przepisy, jak wymóg funkcjonowania placówki, wskazywały posiadanie własnej szkoły.

Misja niemal niemożliwa została zrealizowana. Uroczyste otwarcie NSP odbyło się dzisiaj. – Nie chcieliśmy tej szkoły, chcieliśmy, żeby było po staremu, czyli żeby nasze dzieci dojeżdżały nadal do szkoły w Izdebnie – rozpoczął prezes stowarzyszenia Karol Zieliński. – Ale przejdę do pozytywów. Jako mała organizacja, w ciągu roku udało nam się zbudować od podstaw szkołę za 0,5 mln zł. Nie udałoby się to bez wielu osób i instytucji. Jest to dla nas powód do dumy – zaznaczał.

Nowy budynek liczy ok. 180 metrów kwadratowych i bezpośrednio połączony jest z ośrodkiem. Patronem placówki został Maciej Lewczuk (1982 – 2015), będący przez trzy lata wychowawcą we „Wspólnym Domu”. Na czele szkoły stoi dyrektor Jakub Pałyska.

- Dziękuję za oddawanie serca młodzieży. Życzę, żeby to co robicie trafiało do właściwych osób – podkreślał w przemówieniu starosta powiatu Marek Chciałowski. – Macie wspaniałych opiekunów, dzięki którym ta szkoła powstała – mówił z kolei poseł Grzegorz Woźniak, kierując się do wychowanków ośrodka. Poświęcenia szkoły dokonał ks. Marek Żak, proboszcz parafii Wilga. Nie zabrakło symbolicznego przecięcia wstęgi.

Wśród gości uroczystości byli m.in. wiceprzewodniczący rady powiatu Marcin Kobus, p. o. wójta gminy Wilga Robert Chychłowski, dyrektor wydziału edukacji starostwa Jerzy Duchna, skarbnik Rotary Club Warszawa City Katarzyna Borowik, żona patrona szkoły Justyna Ruszkiewicz-Lewczuk, pomagający w zbiórce środków na budowę szkoły raper Kaen.

Łukasz Korycki

Komentarze  

0 #2 ślizgaczów dwóchrolniczka z gminy 2017-09-03 15:41
lans posła i starosty wręcz profesjonalny, niektórzy nazywają byłych, dawnych i przyszłych koalicjantów i współpracownikó w w powiecie - ślizgaczami
Cytować
+4 #1 LansWojtek 2017-09-01 15:08
Powstała bez środków publicznych to po co tam przyjechał Chciałowski,Woź niak znowu lans za nasze
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież