Gmina Maciejowice dziękowała za plony

Opublikowano: 28 sierpień 2017, 09:17 Kategoria Aktualności
podłężdożynkimaciejowice

W Podłężu odbyły się tegoroczne Dożynki Gminy Maciejowice. Ceremonie i zabawy dożynkowe zostały poprzedzone uroczystą mszą świętą, a wieczorem przybyli mieli okazję uczestniczyć w zabawach tanecznych.

Tegoroczne podziękowanie za plony rozpoczęły się od mszy świętej w kościele Świętej Jadwigi Śląskiej w Samogoszczy. Eucharystii, w intencji rolników i ich rodzin, przewodniczył proboszcz parafii ks. Bogusław Filipiuk.

Podczas liturgii przekazano dary – chleb, świece, kwiaty, miód, kosze z owocami i warzywami oraz chleb eucharystyczny i wino. Proboszcz wygłaszając homilię podkreślał znaczenie rolników oraz wartość chleba i jego symbolikę w naszej wierze.

Wedle ludowej tradycji korowód dożynkowy, składający się z przedstawicieli poszczególnych sołectw niosących wieńce i kosze dożynkowe, wyruszył spod kościoła i udał się teren Ochotniczej Straży Pożarnej w Podłężu.

Ceremoniałowi przekazania chleba gospodarzom dożynek przez starostów tegorocznych dożynek, Ewę i Wiesława Bieniasów akompaniowało koło gospodyń wykonując piosenkę „Plon niesiemy plon”. Tradycyjnie po przekazaniu bochny wypieczone z tegorocznych plonów zostały podzielone między mieszkańców gminy.

Następnie głos zabrał wójt gminy Maciejowice. - Dzisiejsza uroczystość przypomina nam wszystkim, że dzięki ciężkiej pracy rolników, ich trudu, codziennie na nasze stoły trafia chleb bez którego trudno wyobrazić sobie życie człowieka. Za ten wspaniały dar waszych rąk, za owoce waszej pracy, jakże ciężkiej i mozolnej składam wam słowa najwyższego uznania – mówił Sylwester Dymiński. W następnej kolejności odczytane zostały listy od posła Grzegorza Woźniaka, prezesa KRUS Adama Sekścińskiego i starosty powiatu Marka Chciałowskiego.

Po części oficjalnej nadszedł czas na występy artystyczne Kół Gospodyń Wiejskich, zabawę na ludowo z kapelami i zabawę taneczną.

Nikodem Majewski

Komentarze  

+5 #1 BrakiNikoś 2017-08-28 18:50
Pan redaktor zapomniał o odczytanym liście od Wicemarszałek Senatu RP.
Kto wygrał konkurs na najładniejszy wieniec?
Była zabawa teneczna... kto grał?
A Gwiazda Wieczoru to była?
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież