Radni gminy Wilga podjęli uchwałę, której intencją było skierowanie wniosku o wygaszenie wójta Łukasza Szychowskiego. Do zmiany władzy jednak nie dojdzie.

Podczas czerwcowej sesji rady gminy, wilżańska rada, przy jednym głosie wstrzymującym, podjęła uchwałę z wnioskiem do wojewody o wygaszenie mandatu wójta Łukasza Szychowskiego i przeprowadzenie przedterminowych wyborów. Włodarz, który od 2016 zmaga się ze skutkami pęknięcia tętniaka, od tego czasu przebywał na zwolnieniu lekarskim, a obecnie na rencie.

Władze wykonawczą w gminie sprawuje Robert Chychłowski (na zdjęciu), powołany na początku 2016 roku na zastępcę wójta. Nie od dziś wiadomo, że współpraca p.o. wójta z radnymi nie układa się tak jak powinna. - Zawsze tam, gdzie jest grupa ludzi, będzie dochodziło do sporów i wymiany zdań. Wychodzę, mówię, że jestem człowiekiem dialogu, a nie konfliktu. Mam nadzieję, że w którymś momencie dostrzegą to radni. Eskalacja konfliktu nikomu nie sprzyja. Należy budować porozumienie – ocenia w rozmowie z nami Robert Chychłowski.

Czerwcowa uchwała trafiła na biurko wojewody mazowieckiego. Radni liczyli, że Zdzisław Sipiera zdecyduje o powołaniu zarządu komisarycznego. To miało pozbawić władzy Roberta Chychłowskiego. Do takiej sytuacji jednak nie dojdzie.

Zespół prasowy wojewody, w odpowiedzi na nasze pytania, informuje, że wójt Łukasz Szychowski, zgodnie z orzeczeniem komisji lekarskiej ZUS, nie może wykonywać pracy do 31 maja 2018 roku.

- Pragniemy podkreślić, że art. 492 § 1 Ustawy Kodeks wyborczy wskazuje zamknięty katalog okoliczności skutkujących wygaśnięciem mandatu wójta. Wśród nich wymieniono orzeczenie niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji w trybie określonym w przepisach o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na okres co najmniej do końca kadencji. Jedynie wówczas, gdy niezdolność taka zostanie stwierdzona na okres co najmniej do końca kadencji wójta, zaistnieje przesłanka wygaśnięcia jego mandatu określona w Kodeksie wyborczym. Nadmienić przy tym należy, że w takim przypadku organem właściwym do stwierdzenia wygaśnięcia mandatu wójta jest komisarz wyborczy – czytamy w odpowiedzi.

Łukasz Korycki

Komentarze  

+6 #5 referendumbartek 2017-08-22 06:56
Cytuję z Wilgi:
Jak dzisiaj widac wybór Lukasza Szychowskiego (pomijając jego ciężką chorobę) mozna traktować jak straconą kadencje w rozwoju gminy, złe zarządzanie od samego początku, zatrudnienie "doradcy" W. odłowskiego byłego emerytowanewgo aparatczyka SB, wychowanka Nijakiego Kiszczaka było tego ewidentnym przykładem, "doradca" napewno uszczuplił kase UG Wilga nic nie wnosząc w jej rozwój, nastepnie zatrudnienie obecnego p.o. wójta Roberta Chychłowskiego, miał być to specjalista od pozyskiwania eurpoejskich środków , czy jakies europejskie środki wpłyneły do gminy, może p.o. wójta odpowie na to pytanie ?. Napewno p.o. wójta Robert Chychłowski nie zdąża bardzo często dojechac na godzine 7 oo do urzędu. Rysuje to zły obraz. Inne ościenne gminy miały dużo więcej szczęscia po ostatnich wyborach, a nasza gmina przy obecnych "rządach" niestety cofneła sie. Osoby przypadkowe nigdy nie powinny zajmowac tak odpowiedzialnych stanowisk, widac to właśnie po naszj gminie.

Szkodnik powinien być odwołany w referendum
Cytować
+8 #4 dziwny tytułBartosz 2017-08-21 17:25
bardzo dziwny tytuł tej informacji, normalna procedura w związku z zaistniałą sytuacją, wójt nie rokuje powrotu do zdrowia, wcześniejsze wybory normalna rzecz, zaś co się tyczy pełniącego obowiązki wójta to nieporozumienie od samego początku, tym bardziej teraz. Zawsze pozostaje referendum za odwołaniem szkodnika.
Cytować
+7 #3 stracona kadencjaz Wilgi 2017-08-21 07:45
Jak dzisiaj widac wybór Lukasza Szychowskiego (pomijając jego ciężką chorobę) mozna traktować jak straconą kadencje w rozwoju gminy, złe zarządzanie od samego początku, zatrudnienie "doradcy" W. odłowskiego byłego emerytowanewgo aparatczyka SB, wychowanka Nijakiego Kiszczaka było tego ewidentnym przykładem, "doradca" napewno uszczuplił kase UG Wilga nic nie wnosząc w jej rozwój, nastepnie zatrudnienie obecnego p.o. wójta Roberta Chychłowskiego, miał być to specjalista od pozyskiwania eurpoejskich środków , czy jakies europejskie środki wpłyneły do gminy, może p.o. wójta odpowie na to pytanie ?. Napewno p.o. wójta Robert Chychłowski nie zdąża bardzo często dojechac na godzine 7 oo do urzędu. Rysuje to zły obraz. Inne ościenne gminy miały dużo więcej szczęscia po ostatnich wyborach, a nasza gmina przy obecnych "rządach" niestety cofneła sie. Osoby przypadkowe nigdy nie powinny zajmowac tak odpowiedzialnyc h stanowisk, widac to właśnie po naszj gminie.
Cytować
+1 #2 radni bezradnimieszkaniec 2017-08-19 23:13
Radni sobie nie radzą - to zwalają winę na innych, tak najprościej.
Cytować
-2 #1 ????Jan 2017-08-19 10:00
Dziwna sytuacja, która odbija się na rozwoju gminy Wilga. A to zwolnienie...? Potem trudno będzie nadrobić zaległości. Panie Szymonie Woźniak wracaj jak najszybciej, bo gminę nam zaorzą niedługo.
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież