Rok Tadeusza Kościuszki. Festiwal patriotyzmu w Maciejowicach

Opublikowano: 31 sierpień 2017, 09:53 Kategoria Aktualności
maciejowicebitwa pod maciejowicamitadeusz kościuszko

Wyjątkowo uroczyście obchodzona będzie w tym roku rocznica Bitwy pod Maciejowicami. Rok 2017 przez Unesco został ogłoszony rokiem Tadeusza Kościuszki.

Rok 2017 został ustanowiony przez Sejm i Senat oraz Unesco Rokiem Tadeusza Kościuszki, w związku z przypadającą w tym roku 200. rocznicą jego śmierci.

- Tegoroczne obchody 223. rocznicy Bitwy pod Maciejowicami będą miały wyjątkową oprawę. Jest to szczególnie ważne w dobie, kiedy potrzeba umacniać w Polakach poczucie miłości do kraju ojczystego. W czasie „próby narodowej” wymagane jest odwoływanie do najbardziej istotnych wydarzeń z historii Polski – podkreśla wójt gminy Maciejowice Sylwester Dymiński. Jak dodaje, październikowe uroczystości można określić mianem festiwalu patriotyzmu.

Widowisko batalistyczne na rynku

Główne uroczystości zaplanowano na 5 października. Po wieczornej mszy świętej, pod pomnikiem Tadeusz Kościuszki w Maciejowicach, zostaną tradycyjnie złożone kwiaty. Zostanie odczytany apel poległych oraz wystrzelona salwa honorowa. Niedługo później na miejscowym rynku rozpocznie się widowisko batalistyczne „Maciejowice 1794 – Obrona Zamku Podzameckiego”.

Podniosłym momentem będzie występ Chóru Centralnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. W maciejowickim muzeum będzie można zobaczyć wystawę okolicznościową, złożoną z eksponatów wypożyczonych z Muzeum Wojska Polskiego. Późnym wieczorem zostaną ogłoszone wyniki Młodzieżowego Rajdu Kościuszkowskiego, który po raz 33. przejdzie trasami wojsk bitwy maciejowickiej.

Sympozjum po raz 34.

Na 7 października zaplanowano XXXIV Międzynarodowe Sympozjum Kościuszkowskie organizowane przez Polską Fundację Kościuszkowską. W szkole podstawowej w Maciejowicach zostaną wygłoszone wykłady na temat Tadeusza Kościuszki oraz jego epoki.

Pielgrzymka do kopca

Bogaty program obchodów 223. rocznicy bitwy maciejowickiej zakończą wydarzenia z 8 października. Śladami miejscowej bitwy, po raz trzeci, wyruszy rajd rowerowy.

Duchowym elementem obchodów będzie pielgrzymka wiernych czterech parafii (Maciejowice, Sobolew, Łaskarzew, Samogoszcz) do Kopca Tadeusza Kościuszki w Krępie, gdzie zostanie odprawiona polowa msza święta.

Wśród imprez towarzyszących są m.in. Młodzieżowe Sympozjum Kościuszkowskie w Sobolewie i Garwolinie, spotkania popularno-naukowe w szkołach na terenie gminy Maciejowice, konkurs wiedzy o Tadeuszu Kościuszce i jego epoce.

Obchody są finansowane z budżetu gminy Maciejowice oraz Programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje 2017”.

Łukasz Korycki

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież