Jedna minuta, raz w roku. Tak mało, a znaczy tak wiele. Tyle wystarczy, żeby pokazać powstańcom, że pamiętamy i uczcić tych, którzy już odeszli. Jak co roku 1 sierpnia o godzinie 17.00 centrum Garwolina zamarło. Mieszkańcy, mimo upałów, wyjątkowo licznie zgromadzili się pod pomnikiem Armii Krajowej.

W godzinę „W” zatrzymuje się nie tylko Warszawa. Kombatanci, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, instytucji, stowarzyszeń i zwykli mieszkańcy Garwolina zgromadzili się dzisiaj punktualnie o 17.00 pod pomnikiem poświęconym pamięci żołnierzy AK, aby oddać cześć tym, którzy 73 lata temu walczyli w Powstaniu Warszawskim. Nie zabrakło także kibiców klubów piłkarskich, którzy uczcili pamięć walczących w powstaniu odpaleniem rac i okrzykiem „Cześć i chwała bohaterom”.

Krótką uroczystość pod pomnikiem poprowadził Antoni Frąckiewicz. – Witam w tym miejscu szczególnie kombatantów, których zostało 11. Pozostali to osoby, którą chcą zachowywać pamięć tych żołnierzy – mówił Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Obwodu Gołąb w Garwolinie.

Kiedy umilkły dźwięki syren, zgromadzeni na skwerze im. Lecha Kaczyńskiego odśpiewali hymn państwowy. Prof. Zbigniew Gnat-Wieteska w kilku słowach przedstawił historię wydarzeń warszawskich z 1944 roku.  – 73 lata temu, 1 sierpnia 1944 roku żołnierze AK rozpoczęli walkę o opanowanie stolicy. W opanowanej Warszawie miały ujawnić się władze Polskiego Państwa Podziemnego, na czele z Krajową Radą Ministrów - mówił profesor.

Głos zabrali także poseł Grzegorz Woźniak i radny sejmiku województwa mazowieckiego Marian Piłka. Następnie delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów i znicze. W ten sposób hołd powstańcom oddali między innymi: kombatanci, burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski, przewodniczący rady miasta Marek Jonczak, sekretarz powiatu Jerzy Piesio, przedstawiciele służb mundurowych, stowarzyszeń i kibice klubów piłkarskich.

Aktualizacja, godz. 19.50.73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego uczczono także w Parysowie. W uroczystościach udział wzięły władze samorządowe gminy Parysów z wójt Bożeną Kwiatkowską i pocztem sztandarowym na czele, proboszcz Parafii Parysów ksiądz kanonik Włodzimierz Tenderof, kibice Orła Parysów, jak również duża liczba mieszkańców gminy. W sumie blisko 100 osób. Uroczystości rozpoczęły się wyciem syren w asyście płonących rac. Odśpiewano hymn państwowy. Nie zabrakło patriotycznych cytatów. Całość zakończona została modlitwą za ofiary PW i błogosławieństwem przybyłych.

łk

fot. jd

Godzina W w Garwolinie

Opublikowany przez WirtualnyGarwolin.pl na 1 sierpnia 2017

Godzina "W" w Garwolinie

Godzina "W" w Parysowie (fot. czytelnik Łukasz)

Komentarze  

+3 #8 pOSMIEWISKO PREZIA śzż akPapacha 2017-08-03 21:15
Z tego co mówił ten frackiewicz to on jest prezesem jakiegoś stowarzyszenia wojenno wojskowego Panie rekrucie Frankiewicz kto i gdzie pana zarejestrował? To co pan mówił jest żenujące. Człowieku opanuj sie, wszyscy z ciebie śmieją.Przynosi sz wstyd ŚZŻ AK . NAUCZ SIE SALUTOWAĆ DO BERETU KANDYDACIE NA SZEREGOWCA.i Histeryku nawet hymnu POLSKI NIE ZNASZ
Cytować
+8 #7 ElitaDrugosortowiec 2017-08-02 16:57
I to jest cała prawda jak mówi pewien idiota
Cytować
+16 #6 kabarettomi 2017-08-02 13:49
Wczorajszą uroczystość można nazwać kabaretem bo jak można przekręcać nazwiska Andruszkiewicz - Andruszczak , kim jest teraz Marian Piłka chwila zastanowienia nie wiadomo czytajać z kartki można było się przygotować i wszystko dokładnie rozpisać kto jaką funkcję pełni i prawidłowe nazwiska podać a tak to wyszło słabo może młodszy przewodniczący by się przydał w tym AK ............... ......
Cytować
+9 #5 DRAMATkibic 2017-08-02 13:43
W parysewie chłop bez koszulki, kompletny brak szacunku....
Cytować
+8 #4 PZPRowcy wsród nasmoylt 2017-08-02 13:31
JAKIM PRAWEM TAM BYŁO TAK DUZO DAWNYCH KOMUNISTÓW, PRZECIEZ ICH POPRAYNCY MORDOWALI W KAZAMATACH POWSTANCÓW WARSZAWY I AKOWCÓW .WIDAC CHCA ZAWŁADNAC HISTORIE .TO JEST CHOROBA MAŁYCH MIAST TAKICH JAK GARWOLIN!!!!!!! !!!!!Przeciez pzpr to zbrodnicza organizacja,wie c jej członkowie do namiestnicy zbrodniazy.!!!! !!!!!!!!!!!!
Cytować
+6 #3 Parysowobserwator 2017-08-02 11:14
W Parysowie dobry folklor. Na obchodach bez koszulek. Dramat
Cytować
+10 #2 Panie Frąc...Wyborca PiS-u 2017-08-02 11:06
panie Frąck i coś tam dalej! Żenada z pana strony! Od kiedy to panie historyku hymn Polski ma 4 zwrotki?
Czyżby zmiana od wczoraj?
A to przekręcanie nazwisk i tytułów to kompromitacja i obraza..
Wyborca PiS-u2
Cytować
+4 #1 zdjecie 30alan 2017-08-02 09:01
na 30 zdjeci widac ze mama na siłe chce zeby syn znalazł sie w świetle reflektorów :)
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież