Od 1 września zapłacimy więcej za śmieci

Opublikowano: 27 lipiec 2017, 11:03 Kategoria Aktualności
śmieci

9 zł albo 22 zł – to nowe stawki za odbiór śmieci dla mieszkańców Garwolina, które będą obowiązywały od 1 września. Uchwałę w tej sprawie podjęli na wczorajszej sesji radni Garwolina. Jak przekonuje skarbnik miasta, jest szansa, że nowe stawki pozwolą na zbilansowanie się systemu.

Burzliwe dyskusje na temat konieczności podwyżek cen za odbiór śmieci trwają od kilku tygodni. W tej chwili miasto dopłaca miesięcznie około 100 tys. zł do systemu gospodarowania odpadami. Nowe stawki dla mieszkańców w wysokości 9 zł (przy prowadzonej selektywnej zbiórce odpadów) oraz 22 zł (w przypadku gromadzenia odpadów w sposób nieselektywny) były przedstawiane radnym na komisjach problemowych. Choć uchwały dotyczące stawek dla mieszkańców i przedsiębiorców nie zostały zaopiniowane, burmistrz zdecydował o wprowadzeniu ich do porządku obrad wczorajszej sesji w trybie nadzwyczajnym dopuszczanym przez statut miasta.

– Z informacji przedstawionych na posiedzeniach komisji opartych na ustaleniach zewnętrznego audytu systemu gospodarowania odpadami i wniosków z dyskusji wynika, że co miesiąc pogłębia się strata w budżecie miasta dotycząca obsługi systemu gospodarowania odpadami, której przyczyną są zbyt niskie stawki opłat. Dlatego też, nie chcąc powiększać tych strat i uznając, że jest to sprawa niecierpiąca zwłoki, zwracam się z prośbą o uzupełnienie porządku obrad sesji o wyżej wymienione uchwały – uzasadniał decyzję burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski.

Zgodnie z przyjętymi uchwałami opłata miesięczna za 1 mieszkańca danej nieruchomości o 1 września będzie wynosiła 9 zł (jeśli segregujemy odpady) i 22 zł (jeśli nie segregujemy).

- Teraz miasto dopłaca około 100 tys. zł miesięcznie do systemu gospodarowania odpadami, czyli około 3 zł do każdego mieszkańca. Dzięki tym nowym stawkom jest duża szansa, że system zacznie się bilansować albo dopłaty będą niewielkie – mówi Katarzyna Nozdryn-Płotnicka, skarbnik miasta, choć dodaje, że więcej będzie można powiedzieć dopiero we wrześniu. Zagrożeniem jest między innymi większa ilość śmieci oddawana przez mieszkańców związana z wprowadzeniem obowiązku segregacji odpadów ulegających biodegradacji. Problemem jest także to, że mieszkańcy coraz mniej segregują śmieci. Po wprowadzeniu systemu Garwolin miał wskaźnik segregacji śmieci na poziomie 25 proc., teraz to zaledwie 20 proc.

Nowe stawki będą obowiązywać także przedsiębiorców. Wciąż będą oni płacić tylko za pojemniki z opadami zmieszanymi, ale jak podkreśla skarbik, stawki zostały ustalone tak, aby system się bilansował. Firmy, które nie segregują śmieci zapłacą 28 zł za pojemnik 60 l, 56 zł za 120 l, 106 zł za 240 l, 300 zł za 1100 l, 530 za 2200 l, 1800 zł za kontener KP 7 i 3600 za kontener KP 9, a jeśli segregują stawki będą wynosić odpowiednio – 14 zł, 28 zł, 53 zł, 150 zł, 265 zł, 900 zł, 1800 zł.

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność w budynkach wielolokalowych i nie mają oddzielnego pojemnika do gromadzenia odpadów zapłacą 18 zł za pojemnik 30 l, 28 zł – 60 l, 56 zł – 120 l, 300 zł – 240 l, 530 zł – 1100 l, 1800 zł – 2200 l – jeśli nie prowadzą selektywnej zbiórki odpadów. Jeśli będą segregować śmieci, stawki będą wynosić odpowiednio – 9 zł, 14 zł, 28 zł, 53 zł, 150 zł, 265 zł.

- Dziękuję tym radnym, którzy podjęli wyzwanie, żeby zbilansować wszystkie sprawy odpadów komunalnych w naszym mieście. Żeby było i czyściej, i bardziej ekonomicznie rozliczane niż do tej pory. Na pewno będzie to miało bezpośredni wpływa na poprawę porządku w naszym mieście – mówi Marek Jonczak, przewodniczący Rady Miasta Garwolina.

Uchwała została podjęta przy 9 głosach „za”. Przeciwko głosował Krzysztof Mazurek, a od głosu wstrzymał się Leszek Mączka.

jd

 

 

Komentarze  

0 #2 ProsteEgon 2017-07-28 11:01
Dla lewackiego upodlenia ludzi. Od zawsze o to chodziło. Zjednoczona partia urzędniczo mundurowa wsparta burżujami wydoji ile się da
Cytować
+4 #1 SegregacjaPawel 2017-07-27 21:02
Nie wiem po co segregujemy skoro i tak zbieraja do jednego samochodu
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież