Znów dyskusja o śmieciach

Opublikowano: 19 lipiec 2017, 10:05 Kategoria Aktualności

Dziś popołudniu odbędzie się wspólne posiedzenie komisji budżetowej i spraw komunalnych Rady Miasta Garwolina. W programie obrad między innymi dyskusja na temat gospodarki odpadami. Czy powróci temat podwyżek?

Temat wywozu śmieci w Garwolinie wrócił po zakończeniu audytu, który na zlecenia miasta przygotowała zewnętrzna firma. Najważniejsze wnioski audytorów to zbyt niska stawka za wywóz odpadów ustalona od początku funkcjonowania systemu, co skutkuje tym, że samorząd musi rocznie dopłacać do wywozu śmieci około 700 tys. zł.

 

O śmieciach ostatni raz radni dyskutowali na posiedzeniu komisji problemowej pod koniec czerwca. To właśnie na to posiedzenie wydział finansowy przygotował projekt uchwały zakładający wprowadzenie nowych stawek za wywóz śmieci dla przedsiębiorców obejmujących między innymi opłatę za wywóz odpadów segregowanych, za które w tej chwili firmy nie płacą, a miasto ponosi koszty związane z ich wywozem.

Projekt przepadł. Burzliwa dyskusja zakończyła się wnioskami do burmistrza o opinię prawną dotyczącą możliwości wyłączenia przedsiębiorców z systemu i konsekwencji takiego rozwiązania oraz możliwości pobierania opłat za każdy rzeczywiście odebrany pojemnik – z odpadami segregowanymi i niesegregowanymi.

W związku z wprowadzeniem od 1 lipca obowiązku segregowania w zbiórce selektywnej odpadów ulegających biodegradacji, radni zdecydowali, że miesiące wakacyjne będą czasem na analizowanie i przyglądanie się funkcjonowaniu systemu. Dopiero po wakacjach ma wrócić temat podwyżek dla przedsiębiorców i mieszkańców. Ostatnia propozycją stawek dla mieszkańców przedstawiona przez urząd to 9 zł za osobę przy prowadzeniu segregacji i 22 zł za osobę przy gromadzeniu odpadów w sposób nieselektywny.

Dzisiaj popołudniu odbędzie się posiedzenie połączonych komisji – budżetu i rozwoju gospodarczego oraz spraw komunalnych i porządku publicznego – podczas którego zaplanowano dyskusję na temat nowych obowiązków z zakresu gospodarowania odpadami. W spotkaniu mają uczestniczyć między innymi prezesi spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.

jd

Komentarze  

0 #4 Śmiecicxz 2017-07-20 16:30
Zamiast porównać liczbę osób zamieszkalych w danym lokalu z liczbą zdeklarowanych osób do wywozu to wolą w kółko podnosić oplaty i dywagować o tym.
Cytować
0 #3 EchEgon 2017-07-20 14:35
K..... Nigdy dość
Cytować
0 #2 Czy oni powariowali ?Żart 2017-07-20 10:32
To chyba jakieś żarty, to są już stawki Warszawskie.

Czas powiedzieć stop, takim pomysłom.
Cytować
+1 #1 sami sobieperła 2017-07-19 22:36
Te komisje to jedna wielka sciema, oni sie zwołują by zgarnąć tylko kase.Członkowie komisji to nie licza sie ze społeczeństwem naszego miasta by ich wysłuchać, przecież to jest "KASTA"RZADZICI ELI TYM MIASTEM.Dobrze ze już niedługo wybory my mieszkańcy będziemy pamiętać przy urnach wyborczych co zrobili dla siebie! A co dla mieszkańców zdziałała ta "KASTA" WYBRAŃCÓW!
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież