Upamiętnienie księdza Marka Maszkiewicza

Opublikowano: 30 czerwiec 2017, 15:25 Kategoria Aktualności

Biskup Siedlecki ks. Kazimierz Gurda poświęcił wczoraj tablicę upamiętniającą ks. prałata Marka Maszkiewicza, darczyńcy parafii Matki Boskiej Częstochowskiej. Uroczystość odbyła się dokładnie w 15. rocznicę poświęcenie kościoła przy ul. Stacyjnej w Garwolinie.

- Bardzo się cieszę, że mogę uczestniczyć w waszej radości jubileuszu 15-lecia poświęcenia świątyni. Pragnę dziękować Panu Bogu za to piękne dzieło i dziękować za wszystkich, którzy się do tego przyczynili – podkreślał biskup siedlecki ks. Kazimierz Gurda.

29 czerwca 2002 roku ksiądz kardynał Józefa Glemp, Prymas Polski, dokonał poświęcenia świątyni, która przez siedem lat powstawała u zbiegu ulic Stacyjnej i II Armii Wojska Polskiego. We wczorajszych jubileuszowych uroczystościach wzięli udział między innymi proboszczowie parafii Matki Boskiej Częstochowskiej – ks. Bogdan Krawczyk, ks. Julian Jóźwik i obecny proboszcz ks. Stanisław Małek oraz dziekan dekanatu garwolińskiego ks. Ryszard Andruszczak. Nie zabrakło także przedstawicieli władz samorządowych – obecny był starosta garwoliński Marek Chciałowski, burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski, przewodniczący rady Marek Jonczak, wójt gminy Garwolin Marcin Kołodziejczyk, sekretarz miasta Garwolina Cezary Tudek oraz Komendant Powiatowy Policji mł. insp. Iwona Czarnocka.

Jednym z wielu dobrodziejów parafii Matki Boskiej Częstochowskiej był ks. Marek Maszkiewicz. Wczoraj uroczyście odsłonięto tablicę pamiątkową jemu poświęconą.

Ksiądz prałat Marek Maszkiewicz urodził się w Garwolinie. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1935 r. Był kapelanem Wojska Polskiego w kampanii wrześniowej 1939 r., przebywał w łagrach sowieckich, był kapelanem 2. Korpusu Wojska Polskiego oraz uczestnikiem walk pod Monte Casino. Po II wojnie światowej mieszkał w Stanach Zjednoczonych, gdzie w diecezji Tulsa pełnił posługę duszpasterską. Nie zapomniał jednak o Polsce – swojej dużej ojczyźnie, ani o Garwolinie – swojej małej ojczyźnie, wspomagając duchowo i finansowo budowę kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej.

Tablicę wmurowano w kaplicy Bożego Miłosierdzia. Ma 110 cm wysokości i 55 cm szerokości. Jest wykonana z mosiądzu. Na tablicy znajduje się między innymi wizerunek ks. Marka Maszkiewicza, najważniejsze daty z życiorysu, szlak bojowy przebyty w czasie II wojny światowej, a także kontury kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej oraz herb Garwolina.

Tablicę ufundowano dzięki środkom finansowym samorządu miasta, ofiarności firmy Interdruk oraz burmistrza Garwolina i radnych miasta.

jd

Komentarze  

+3 #8 tak mało wiernych przybyło do świątyniNiepomucen 2017-07-02 14:51
Czy ks. proboszcz wytłumaczył się ks. biskupowi z tej "wysokiej" frekwencji wiernych parafii na mszy świętej? To wygląda na jakaś zniewagę i krecią robotę?
Cytować
+11 #7 Re:M 2017-07-01 12:34
Cytuję Robinson:
Skoro biskup usuwa księży którzy przyciągają wiernych.
To masz babo placek niech robi tak dalej napewno daleko zajdzie

Cała sztuka polega na tym by do kościoła czy na Eucharystię chodzić nie dla nawet najlepszego księdza, tylko dla PANA BOGA! Najlepszy z najlepszych ksiądz zawsze będzie tylko grzesznikiem, a każdy z nich potrzebuje modlitwy, w szczególności ten, który upada i błądzi. Módlcie się by zaowocowało w Waszych sercach pragnienie odnalezienia Pana Boga. Wtedy żyje się zdecydowanie lepiej! :-)
Cytować
+4 #6 TŁUMYRobinson 2017-07-01 00:00
Skoro biskup usuwa księży którzy przyciągają wiernych.
To masz babo placek niech robi tak dalej napewno daleko zajdzie
Cytować
+5 #5 zmianaOwieczka 2017-06-30 21:46
Cytuję tomi:
Cytuję Robinson Cruzoe:
Ale puchy na mszy. Jeszcze dużo mniej wiernych jak na niedzielnej mszy. Ktoś powinien wyciągnąć z tego faktu wnioski
Na pewno biskup i proboszcz Malek? Na pewno


bo wierni robią to przeciwko proboszczowi nie popierają jego w działaniach ......................

Dla uspokojenia sytuacji proboszcza powinni przenieść do parafii Wróble Wargocin. Tam nauczyłby się pokory.
Cytować
+4 #4 Upamiętnienie księdza Marka MaszkiewiczaJerzy 2017-06-30 21:33
39 zdjęć, tak bardzo chciałem zobaczyć jedno, ZDJĘCIE OPISYWANEJ TABLICY, I PRZECZYTAĆ TO CO NA NIEJ JEST NAPISANE. Tak mi przykro, nie było. Coś tam z boku, jakaś szarfa zasłaniała. Zdjęcia prezentowane pod tekstem absolutnie mnie nie interesują, i wg mnie nie mają żadnego związku z tematem (przyćmiły i zasłoniły właściwą ideę).
Cytować
+5 #3 kto jest autorem tablicy?Helioza i Abelard 2017-06-30 19:24
kto projektował to piękne dzieło?
Cytować
+5 #2 .....tomi 2017-06-30 19:06
Cytuję Robinson Cruzoe:
Ale puchy na mszy. Jeszcze dużo mniej wiernych jak na niedzielnej mszy. Ktoś powinien wyciągnąć z tego faktu wnioski
Na pewno biskup i proboszcz Malek? Na pewno


bo wierni robią to przeciwko proboszczowi nie popierają jego w działaniach ............... .......
Cytować
+5 #1 Ważna uroczystość - a tu wiernych jak na lekarstwo?Robinson Cruzoe 2017-06-30 16:00
Ale puchy na mszy. Jeszcze dużo mniej wiernych jak na niedzielnej mszy. Ktoś powinien wyciągnąć z tego faktu wnioski
Na pewno biskup i proboszcz Malek? Na pewno
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież