Powstanie nowa mapa Garwolina

Opublikowano: 30 czerwiec 2017, 06:27 Kategoria Aktualności
mapagarwolindworekmiętne

Powiatowe Centrum Kultury i Promocji wraz z Fundacją Ochrony Dziedzictwa Kulturowego zapraszają 6 lipca (czwartek) na godz. 18.30 do dworku w Miętnem spotkanie, podczas którego rozpoczęte zostaną prace nad wspólnym stworzeniem spacerownika po Garwolinie.

Subiektywna mapa Garwolina powstanie we współpracy z mieszkańcami, którzy w trakcie spotkań warsztatowych będą wskazywać i opisywać swoje ulubione miejsca na terenie miasta.

- Projekt stworzenia subiektywnej mapy Garwolina polega na luźnych rozmowach z lokalnymi mieszkańcami podczas różnego rodzaju spotkań. Mapa ma formę otwartego procesu, pozwala lepiej poznać obszar miejsca zamieszkania. Społeczność lokalna buduje zapomnianą pamięć miejsca i pozwala jej dalej żyć. Jest to rekonstrukcja wspomnień, które bez pisemnej relacji zginą i odejdą w niepamięć razem z nami. Subiektywna mapa to nowy sposób na uaktywnienie lokalnej społeczności. Dzięki takiej mapie można poznać miasto od zupełnie innej strony niż dotychczas prezentowana. Zapis mapy porusza lokalną tożsamość, codzienne wspomnienia oraz emocjonalnego postrzegania i odczuwania przestrzeni. Praca nad mapą ma charakter relacyjny, skupia się na wrażeniach i sposobach widzenia otoczenia przez odbiorcę/mieszkańca danego terenu – informuje koordynator  projektu Paweł Ajdacki.
- Efekt końcowy to mapa, która jest swego rodzaju archiwum pamięci. Składać się będzie z arkusza dwustronnie zadrukowanego. Na jednej stronie będzie plan Garwolina, a na drugiej opisy miejsc wskazanych przez mieszkańców, uczestników mapowania. Dzięki mapie poznacie Państwo Garwolin z zupełnie innej strony. Zaprowadzi ona Was do miejsc, których w większości nie znajdziecie w zwykłych przewodnikach turystycznych, a także przybliży niezwykłe historie, które miały miejsce w naszym mieście i przypomni ważne dla lokalnej społeczności osoby – dodaje.

- Zapraszamy do dzielenia się swoimi historiami, anegdotami i wspomnieniami, które ułożą się we wspólną opowieść o Garwolinie. Oprócz integracji mieszkańców projekt jest świetną promocją dla miasta i powiatu. Zaczynamy od Garwolina, ale mam nadzieję że takie spacerowniki będą miały szanse w przyszłości powstać także w każdej z gmin naszego powiatu  - zachęca do udziału dyrektor PCKiP Beata Pasternak. Pierwsze spotkanie odbędzie się 6 lipca (czwartek) o godz. 18.30 w gościnnych murach "Dworku Miętne".

Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy znają, odwiedzają lub tworzą ciekawe miejsca w Garwolinie do wspólnej pracy nad mapą podczas kolejnych spotkań organizowanych w powiecie garwolińskim.

Partnerem inicjatywy jest portal Dawny Powiat Garwolin i okolice.

Projekt dofinansowany ze środków Programu "Patriotyzm Jutra Muzeum Historii Polski”.

mat. pras.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież