Wyjątkowa uroczystość odbędzie się dzisiaj w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej w Garwolinie. W 15. rocznicę poświęcenia świątyni zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona księdzu prałatowi Markowi Maszkiewiczowi (1910-2003).

29 czerwca 2002 roku ksiądz kardynał Józefa Glemp, Prymas Polski, dokonał poświęcenia świątyni, która przez siedem lat powstawała u zbiegu ulic Stacyjnej i II Armii Wojska Polskiego.

Jednym z wielu dobrodziejów parafii MB Częstochowskiej był ks. Marek Maszkiewicz. Urodzony w 1910 roku, w wieku 19 lat wstąpił do Seminarium Duchownego w Janowie Podlaskim. Siedem lat później otrzymał święcenia kapłańskie. W trackie II wojny światowej ks. Maszkiewicz został powołany na stanowisko kapelana wojskowego w Brześciu nad Bugiem, a później we Lwowie, gdzie zostaje aresztowany. Przez półtora roku był więźniem obozów pracy - nad Jeziorem Onega oraz Ostrycz.

W 1942 roku los rzucił kapłana do Iranu. Odtąd jego droga życiowa złączyła się z Korpusem Wojska Polskiego na szlaku przez Irak, Syrię, Palestynę, Egipt i Włochy. W 1948 roku, w trakcie pobytu w Londynie, otrzymał zgodę na wyjazd do wspólnoty polonijnej w Oklahomie i Tulsie. Nigdy nie zapominał o Garwolinie. Często gościł nad Wilgą, ostatnio 15 lat temu, w dniu poświęcenia nowej świątyni parafii MB Częstochowskiej. Zmarł w nocy z 8 na 9 września 2003 roku w USA, przeżywszy 93 lata, w tym 67 w kapłaństwie.

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej ks. prałatowi Markowi Maszkiewiczowi odbędzie się dzisiaj o godz. 18 w trakcie uroczystej mszy świętej z udziałem biskupa siedleckiego ks. Kazimierza Gurdy.

Łukasz Korycki

fot. folder pamiątkowy parafii MB Częstochowskiej

Komentarze  

+3 #2 straszne tłumy wiernychdon juan 2017-06-29 20:45
straszne tłumy wiernych na dzisiejszej mszy świętej z okazji 15 rocznicy konsekracji kościoła
Cytować
+1 #1 Piekna tablica?robinson 2017-06-29 19:25
Piękna ta tablica pamiątkowa dla ks. Maszkiewicza. Ks. Maszkiewicz to był wielki i prawdziwy duszpasterz. Dziękujemy ks. proboszczowi Małkowi za ufundowanie tej tablicy. Dziękujemy parafianom za datki na wykonanie tablicy. Cel szczytny, okazja - piękna rocznica konsekracji kościoła.
Szkoda tylko, że w tak pięknym dniu odchodzi z parafii 2 super duchownych.
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież