Ze strażackiej kroniki

Opublikowano: 05 czerwiec 2017, 15:50 Kategoria Aktualności
pożarkronika strażackastraż pożarna

Kronika Zdarzeń Komendy Powiatowej PSP w Garwolinie zaistniałych od 29 maja do 4 czerwca.

Pożar poszycia w lesie pod linią wysokiego napięcia w Maciejowicach
29 maja. Po godz. 9 do Stanowiska Kierowania PSP w Garwolinie wpłynęła informacja o pożarze poszycia w lesie pod linią wysokiego napięcia, na której leżało ścięte drzewo. Działania zastępów straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia do czasu potwierdzenia odłączenia napięcia i uziemiania przewodów. Następnie podano dwa prądy wody, co doprowadziło do ugaszenia pożaru, a pracownicy pogotowia energetycznego usunęli powalone na linię drzewo. W akcji trwającej blisko pięć godzin uczestniczył jeden zastęp PSP i dwa zastępy OSP.

Uszkodzony rurociąg średniego ciśnienia gazu w Sobolewie

29 maja. Przed godz. 18 do Stanowiska Kierowania PSP w Garwolinie wpłynęła informacja, że podczas robót drogowych prowadzonych przy na ul. Jana Pawła II w Sobolewie doszło do uszkodzenia rurociągu gazowego średniego ciśnienia. Do działań zadysponowano dwa zastępy PSP i dwa zastępy OSP Sobolew. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wyznaczenie strefy zagrożenia oraz podaniu prądu wody zakończonego kurtyną wodną, w celu ograniczenia przemieszczania się powstałej chmury gazu. Ponadto ewakuowano szesnaście osób z budynków mieszkalnych oraz piętnaście osób z kościoła parafialnego. Następnie strażacy wraz z pracownikami pogotowia gazowego zacisnęli rury, co uszczelniło wypływu gazu. Czas interwencji wyniósł ponad dwie godziny.

Zdarzenie drogowe w Łaskarzewie

31 maja. Po godz. 12 do Stanowiska Kierowania PSP w Garwolinie wpłynęła informacja o zdarzeniu drogowym w Łaskarzewie, w którym uczestniczyły dwa samochody osobowe: Peugeot 206 i Volkswagen Caddy. Działania zastępów straży polegały na odłączeniu zasilania elektrycznego w pojazdach i sorpcji rozlanych płynów eksploatacyjnych. W akcji trwającej ponad jedną godzinę uczestniczyły dwa zastępy PSP i zastęp OSP Łaskarzew.

Dziecko spadło z balkonu w Stoczku

31 maja. Przed godz. 20 dwa zastępy PSP brały udział w działaniach w miejscowości Stoczek, gdzie dziecko spadło z balkonu, z wysokości około 3 metrów. Strażacy udzielili dziewczynce kwalifikowanej pierwszej pomocy, poprzez założenie kołnierza ortopedycznego oraz stabilizację na desce, a następnie przekazali ją przybyłemu na miejsce zespołowi pogotowia ratunkowego. Akcja trwała blisko jedną godzinę.

Zdarzenie drogowe w Potasznikach

2 czerwca. Przed godz. 13 do Stanowiska Kierowania PSP w Garwolinie wpłynęła informacja o zdarzeniu drogowym na krajowej „17” w Potasznikach, w którym uczestniczyły dwa samochody: osobowy Fiat Doblo i ciężarowy MAN. W samochodzie osobowym przewożono pojemniki z kwasem octowym, z których jeden uległ uszkodzeniu i doszło do wyciekło kilku litrów substancji na jezdnię. Na czas działań wstrzymano ruch na drodze. Strażacy zabezpieczeni w aparaty ochrony dróg oddechowych podali prąd wody, w celu neutralizacji kwasu. Następnie odłączyli zasilanie elektryczne w pojeździe i zebrali substancję przy użyciu sorbentu. W akcji trwającej blisko trzy godziny uczestniczyły dwa zastępy PSP i jeden zastęp OSP.

Zdarzenie drogowe w Zwoli Paduchownej

2 czerwca. Przed godz. 13 do Stanowiska Kierowania PSP w Garwolinie wpłynęła informacja o zdarzeniu drogowym w Zwoli Paduchownej, gdzie samochód osobowy Audi A4 uderzył w betonowy przyczółek przepustu. Strażacy udzielili kierowcy kwalifikowanej pierwszej pomocy pasażerowi pojazdu, a następnie przekazali go załodze Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ponadto odłączono zasilanie elektryczne i zakręcono zawór LPG w pojeździe. W akcji trwającej ponad jedną godzinę uczestniczył zastępy OSP Żelechów i Unin.

Pożar poszycia w lesie w Sławinach.

3 czerwca. Po godz. 13 do Stanowiska Kierowania PSP w Garwolinie wpłynęła informacja o pożarze poszycia w lesie sosnowym w Sławinach, na powierzchni około 0,5 hektara. Działania zastępów straży polegały na podaniu prądów wody oraz gaszeniu pożaru przy pomocy tłumic. Ponadto w trakcie działań samolot zadysponowany przez Nadleśnictwo Garwolin dokonał zrzutu wody. W akcji trwającej ponad trzy godziny uczestniczył jeden zastęp PSP i pięć zastępów OSP.

Zdarzenie drogowe w Rudzie Talubskiej

3 czerwca. Po godz. 23 do Stanowiska Kierowania PSP w Garwolinie wpłynęła informacja o zdarzeniu drogowym w Rudzie Talubskiej, gdzie samochód osobowy Nissan Almera wypadł z drogi na zakręcie i uderzył w drzewo. Strażacy udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanemu kierowcy oraz wykonali do niego dostęp, poprzez odcięcie drzwi. Po przybyciu zespołu pogotowia ratunkowego poszkodowanego ułożono na noszach i przetransportowano do karetki. W akcji trwającej ponad cztery godziny uczestniczyły dwa zastępy PSP i zastęp OSP Izdebno.

Pożar stodoły w Starym Kębłowie

4 czerwca. Po godz. 1 do Stanowiska Kierowania PSP w Garwolinie wpłynęła informacja o pożarze stodoły w Starym Kębłowie. Do działań zadysponowano dwa zastępy PSP i siedem zastępów OSP. W chwili przybycia na miejsce pierwszych jednostek budynek był w całości objęty pożarem. Strażacy podali prądy wody do wewnątrz stodoły oraz w obronie na sąsiadujący budynek. Następnie przystąpiono do wyprowadzania znajdujących się w budynku przyczep i maszyn rolniczych. Ponadto ratownicy wyposażeni w sprzęt ochrony dróg oddechowych wyrzucali tlącą się słomę i siano na zewnątrz oraz przelewali je wodą. Działania prowadzono do całkowitego opróżnienia stodoły i dogaszenia pożaru Akcja trwała ponad cztery godziny.

Zdarzenie drogowe w Wólce Ostrożeńskiej

4 czerwca. Po godz. 12 do Stanowiska Kierowania PSP w Garwolinie wpłynęła informacja o zdarzeniu drogowym w Wólce Ostrożeńskiej, w którym uczestniczyły dwa samochody osobowe: Opel Astra i Volkswagen Passat. Pomocy medycznej dwóm osobom poszkodowanym udzielił zespół pogotowia ratunkowego. Działania zastępów straży polegały na odłączeniu zasilania elektrycznego w pojazdach i sorpcji rozlanych płynów eksploatacyjnych. W akcji trwającej ponad pięć godzin uczestniczył jeden zastęp PSP i zastępy OSP Górzno oraz Samorządki.

KP PSP Garwolin

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież