Powstaną 4 nowe oddziały przedszkolne

Opublikowano: 01 czerwiec 2017, 13:34 Kategoria Aktualności
przedszkolarekrutacja

101 maluchów czeka na swoje miejsce w przedszkolu. Dokładnie tyle miejsc zabrakło w pierwszej rekrutacji. Zgodnie z obowiązującym prawem miasto musi zapewnić miejsca dla wszystkich dzieci od 3. roku życia. W Garwolinie mają powstać dodatkowe 4 oddziały.

O tym, że będzie brakowało około 100 miejsc w miejskich przedszkolach było wiadomo już w połowie maja, kiedy zakończyła się pierwsza rekrutacja. Nieprzyjętych zostało dokładnie 136 dzieci, w tym 19 2,5-latków, które nie są objęte obowiązkiem wychowania przedszkolnego. 16 miejsc zostało wolnych – to różnica pomiędzy zapotrzebowaniem miejsc, w konkretnych grupach wiekowych a liczebnością oddziałów. Końcowy wynik to 101 brakujących miejsc. Najwięcej dzieci, aż 50, zostało nieprzyjętych w Publicznym Przedszkolu nr 2.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami samorząd musi zapewnić miejsca w przedszkolach dzieciom 3,4,5,6-letnim. Władze miasta mają dwa pomysły na rozwiązanie problemu. - Musimy przygotować dodatkowe 4 oddziały po 25 miejsc. Obecna uchwała rady miasta pozwala na stworzenie oddziałów przedszkolnych w szkołach. Odbyły się już spotkania z dyrektorami Zespołu Szkół nr 1 i nr 5 oraz dyrektorem Publicznego Przedszkola nr 6 – mówił na wczorajszej sesji rady miasta Cezary Tudek, sekretarz miasta.

Jednym z pomysłów jest jest stworzenie po jednym oddziale przedszkolnym w Zespole Szkół nr 1 i Zespole Szkół nr 5 oraz 2 oddziałów w Publicznym Przedszkolu nr 6 „Mały Europejczyk”. Sale w szkołach musiałyby być dostosowane do warunków wychowania przedszkolnego, a czas pracy nauczycieli wydłużony do tych samych godzin co w przedszkolu. Druga opcja to stworzenie wszystkich 4 dodatkowych oddziałów w przedszkolu przy Olimpijskiej. Nowe sale zostałyby wydzielone między innymi z sali gimnastycznej i holu wejściowego.

Na które rozwiązanie zdecyduje się samorząd jeszcze nie wiadomo. 20 czerwca rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca, a do 24 lipca burmistrz musi rodzicom nieprzyjętych wcześniej dzieci wskazać miejsce, w którym będą objęte opieką przedszkolną.

Oba pomysły wiążą się z dodatkowymi kosztami dla miasta. Nie tylko związanymi z adaptacją pomieszczeń, lecz także z zatrudnieniem nauczycieli wychowania przedszkolnego. Na każdy oddział musi być 2 nauczycieli i jedna osoba w charakterze pomocy nauczyciela. Urząd szacuje, że w skali roku koszty osobowe będą wynosiły setki tysięcy złotych.

jd

Komentarze  

-1 #2 sratyegon 2017-06-02 22:53
jakbyś myślał to nie pieyd.... byś od rzeczy
Cytować
+2 #1 ba 2017-06-02 15:06
A dobra zmiana jak zatrzymywała 6 - cio latki w przedszkolach, mówiła, że miejsc nie zabraknie i wszystko mają policzone i samorządów czyli nas ta światła decyzja finansowo nie dotknie. A tu taki news. Ja myślę że wszystkie nieprzyjęte do przedszkoli dzieci powinni wychowywać Elbanowscy pod nadzorem minister 1000 lecia pani Zalewskiej.
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież