Śmieci dwa razy droższe? Ratunkiem biosegregacja

Opublikowano: 02 czerwiec 2017, 09:49 Kategoria Aktualności
śmieciaudytGarwolin

Miasto Garwolin zleciło wykonanie zewnętrznego audytu systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Wnioski? Aby system się bilansował stawki za wywóz śmieci powinny być prawie dwukrotnie wyższe. Jeśli zostaną utrzymane na obecnym poziomie miasto będzie rocznie dopłacało około miliona złotych. Szansą na uniknięcie podwyżek jest odpowiednia segregacja – od lipca także z podziałem na odpady biodegradowalne.

W 2016 roku dochody z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi nieruchomości zamieszkałych i niezamieszkałych nie sfinansowały w całości kosztów systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Miasto dołożyło 739 tys. zł. Szacunki na kolejne lata są jeszcze wyższe. Przy zachowaniu stawek na obecnym poziomie w latach 2017-2019 samorząd będzie musiał dokładać rocznie do wywozu śmieci około 1 mln zł. Takie wnioski przedstawiła miastu firma, która sprawdzała, jak działa system gospodarowania odpadami komunalnymi w Garwolinie.

Audytorzy zwrócili między innymi uwagę na to, że od początku działania systemu stawki za odbiór odpadów były zbyt niskie. Ich zdaniem, gdyby w 2016 roku stawki było o 3 zł wyższe, system by się zbilansował. Firma sugeruje, że od lipca 2017 roku mieszkańcy powinni płacić minimum 12 zł przy gromadzeniu odpadów w sposób selektywny i minimum 24 zł przy zbiórce nieselektywnej. Zdaniem skarbnik miasta jest to jednak niesprawiedliwe rozwiązanie. – W audycie przewidziano podniesienie stawki za wywóz odpadów tylko dla mieszkańców, a dla przedsiębiorców nie. Prawdopodobnie dlatego, że stawka dla przedsiębiorców została podwyższona w lutym tego roku. Koszt powinien być podzielony także dla przedsiębiorców – tłumaczy Katarzyna Nozdryn-Płotnicka, skarbik miasta.

Śmieciowym audytem radni zajmą się już na początku czerwca podczas obrad komisji problemowej. To oni będą musieli podjąć decyzję, czy podwyższyć stawki, czy nie.

Jeśli nie podwyżki, to co? Biodegradacja kosztuje mniej

Sposobem na zbilansowanie się systemu albo przynajmniej znaczne obniżenie kosztów wywozu śmieci jest ich odpowiednia segregacja. 1 lipca wchodzi w życie rozporządzenie, zgodnie z którym wszyscy, którzy chcą prowadzić zbiórkę odpadów w sposób selektywny, będą musieli wyodrębnić z odpadów zmieszanych odpady biodegradowalne.

W najbliższych dniach Urząd Miasta w Garwolinie będzie rozsyłał do mieszkańców informacje na temat nowych zasad segregacji. Na odpady biodegradowalne będzie oddzielny pojemnik. Śmieci będą odbierane co dwa tygodnie – na przemian z odpadami zmieszanymi. Każdy, kto będzie chciał nadal prowadzić zbiórkę selektywną, a tym samym płacić mniej, będzie musiał złożyć w urzędzie stosowną deklarację i zakupić pojemnik. Jakie są szanse na obniżenie kosztów wywozu śmieci dla miasta? Spore. Cena za wywóz odpadów biodegradowalnych jest o połowę niższa od odpadów zmieszanych. Im wyższy procent segregacji, tym mniejsze koszty i niższe opłaty.

jd

Komentarze  

+3 #10 al caponeegon 2017-06-04 11:16
Narazie to tylko nakazują mi na własnej posesji wyodrębnić bezpłatną powierzchnię magazynową na surowce wtórne, w domu nakazują zrobić sortownię odpadów za własne ciężko zarobione pieniądze kupić pojemniki, oraz instruują jak własną, czystą kasę w postaci pięknie przygotowanych produktów przekazać prywatnej firmie mającej układ z tym przestępczym kartelem, która przwiezie wprost do fabryki i towar spienięży. Tego to nawet Camorra nie potrafiła wymyślić! Może pora zacząć liczyć im za powierzchnię po 80 zl m/2 i za sortowanie na powierzchni np 2x 5000m/2 płatne jednorazowo.
Cytować
+2 #9 re:Mieszkaniec 2017-06-03 17:41
Cytuję M:
Gdybyście zrozumieli WSZYSCY po co tak naprawdę segreguje się śmieci. NIE ZNALAZŁBY się ani jeden cwaniaczek, który by tego nie zrobił. Za żadną kasę nie uratujecie tego, czym zaśmiecicie sobie ZIEMIĘ na której wszyscy żyjemy i kiedyś żyć będą inne pokolenia!!! OBY!!!


Za dużo zachodu. Niektórym do ogarnięcia wystarczy tylko to, czy zapłacą czy nie. A gdzie sobie taki delikwent wyrzuci śmieci (las, podwórko, rowy, jezioro, rzeka) to już inna sprawa. Zaśmiecają wszystko dookoła na potęgę, a później dziwią się, że dookoła jest tyle śmieci. Segregacja ma swoje plusy, ale dlaczego i tak niektórzy zabierając śmiecie (firmy) wrzucają wszystko do jednego wora?
Cytować
+8 #8 MENTALNY ŚMIETNIKM 2017-06-03 00:24
Gdybyście zrozumieli WSZYSCY po co tak naprawdę segreguje się śmieci. NIE ZNALAZŁBY się ani jeden cwaniaczek, który by tego nie zrobił. Za żadną kasę nie uratujecie tego, czym zaśmiecicie sobie ZIEMIĘ na której wszyscy żyjemy i kiedyś żyć będą inne pokolenia!!! OBY!!!
Cytować
+2 #7 eeee tamegon 2017-06-02 22:39
Może stawki nie są za niskie tylko żadanie cen za wysokie ?
Cytować
+8 #6 człowieku segreguj!jaaaa 2017-06-02 21:33
wcale sie nie dziwię, że kasy brak, bo generalnie widzę w swoim bloku jak śmieci są "segregowane". Nie którym po prostu nie chce się zanieść kartonu parę kroków dalej do kontenera z papierem i ładuje do tego ogólnego do tego dochodzi kasa. Taniej jest zadeklarować segregowanie i płacić 12 zł a śmieci i tak wszystkie razem wywalać.
Najgorsze jest to, że 98% mieszkańców danego bloku faktycznie segreguje a pozostali cieszą się, że mniej płacą a i tak wrzucają wszystko do jednego wora - kontenera.
Glowny problem tkwi w mentalności ludzi, mieszkanów bloków.
Cytować
0 #5 Do prawdziwychMieszkaniec 2017-06-02 19:33
Sto procent do wymiany, nieroby, darmozjady, układ, prawda. Czy to Państwu czegoś nie przypomina?
Cytować
+6 #4 ani groszaMarley 2017-06-02 15:55
Nie chciałbym kogokolwiek urazić, ale już płacimy za takie usługi i wiele innych w formie olbrzymich podatków (od nieruchomości, od deszczówki, cit, pit ...itp, itd, etc.) Jeżeli budżet się nie spina, to może jest kwestia zwykłej niegospodarnośc i. Sądzę, że spokojnie połowę darmozjadów ze zbyt wielu pokoików w magistracie można odesłać do uczciwej pracy. Kto tam był ten wie ilu tam urzęduje zawodowych graczy w pasjansa, którzy nie do końca wiadomo co i czy w ogóle coś tam robią... Może w tym kierunku audyt Panie Burmistrzu? Taki prawdziwy, wykonany przez PRAWDZIWIE niezależną firmę...? Ciekawe ile milionów rocznie by wyszło... Żeby była jasność: to dotyczy niemal każdej gminy i każdego miasta - niestety.
Cytować
+2 #3 Audytobywatel 2017-06-02 15:49
Co to za firma robiła ten audyt i kto jej za to zapłacił i ile? Tylu mędrców w magistracie i jeszcze jakieś zewnętrzne firmy angażują . Może lepiej poszukać innej firmy do wywozu śmieci której będzie się to opłacało a nie ceny podnosić. Ale opozycji prospołecznej w radzie nie ma to opłaty pewnie podniosą. Pamiętajcie radni że wyborcy patrzą kto podniesie łapę za podwyżką a wybory się zbliżają.
Cytować
0 #2 Mozna obnizyc kosztalECHU-CZECHU 2017-06-02 15:47
Trzeba wymienić w 100% włodarzy miasta i 90% urzędników,oraz ograniczyć przerośnięta administracje wówczas koszta sie b. duzo obniżą. Prześwietlić Umowy na wywóz śmieci, tym powinna sie zainteresować CBA wówczas może Garwolin stanie sie miastem do życia, bo tu śmierdzi UKŁADAMI NA ODLEGŁOŚĆ!!!!!! !!!
Cytować
+2 #1 OpłatyMieszkaniec 2017-06-02 11:29
Nie chciałbym kogokolwiek urazić ,dlatego grzecznie / a mógłbym mocniej / sugeruję że czasami władze miasta musza podjąć niepopularne decyzje .Jeżeli więc ta usługa kosztować ma podaną wyżej kwotę nie wyobrażam sobie innego rozwiązania jak ustalenie stawki na poziomie który w całości pokryje każdy z Nas . A przy okazji wszelkiego rodzaju przebierańcy /w mundurkach , z opaskami na ramionach itd/ otrzymają informację na czym polega patriotyzm lokalny .Panie Burmistrzu oraz Państwo Radni proszę o odważne decyzje !!!!!!
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież