Najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez marszałka województwa mazowieckiego została uhonorowana Ochotnicza Straż Pożarna w Woli Rębkowskiej, która w tym roku świętuje 95-lecie powstania. Wiele słów uznania od zaproszonych gości płynęło nie tylko w stronę strażaków, ale także samorządu gminy Garwolin.

Obecnie w szeregach Ochotniczej Straży Pożarnej Służy kilkudziesięciu strażaków. W listopadzie ubiegłego roku została powołana także drużyny młodzieżowa. Prezesem OSP Wola Rębkowska jest Antoni Sowa. Strażacy nie tylko dbają o bezpieczeństwo mieszkańców, biorąc udział w różnego rodzaju akcjach ratowniczo-gaśniczych, ale także uczestniczą w wielu ważnych dla lokalnej społeczności wydarzeniach. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się ich tor przeszkód dla najmłodszych.

Uroczystości jubileuszowe odbyły się w niedzielę na placu przed siedzibą OSP Wola Rębkowska. Rozpoczęły się od złożenia meldunku Albinie Łubian, wiceprezesowi Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP województwa mazowieckiego przez dowódcę uroczystości druha Dariusza Grędzika i podniesienia na maszt flagi państwowej. W mszy świętej, której przewodniczył ks. prałat Julian Jóźwik modlono się za tych, którzy teraz dbają o bezpieczeństwo mieszkańców w szeregach OSP Wola Rębkowska oraz tych, którzy przez 95 lat istnienia jednostki pełnili w niej służbę. Rys historyczny jednostki OSP Wola Rębkowska odczytał druh Jerzy Mianowski.

W jubileuszowym wydarzeniu wzięli udział nie tylko przedstawiciele braci strażackiej z kilkudziesięciu jednostek z całego powiatu, mieszkańcy miejscowości, ale także wielu zaproszonych gości – przedstawicieli władz państwowych, samorządowych różnego szczebla, służb mundurowych.

Słowa podziękowania strażakom i życzenia złożyli między innymi poseł Grzegorz Woźniak, poseł minionych kadencji Stanisława Prządka, wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP województwa mazowieckiego Albina Łubian, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP Waldemar Sabak.

- Chciałbym życzyć Wam tego, co najlepsze. Podziękować za te 95 lat służby na rzecz naszej miejscowości i nie tylko. Mam nadzieję, że te wszystkie plany, które zakładamy wspólnie – my jako samorząd i wy strażacy, znajdą w przyszłych latach swój koniec, zostaną zrealizowane. Życzę, żeby wszystkie wasze wyjazdy kończyły się pomyślnie, a tych ratowniczych żeby było jak najmniej – mówił Marcin Kołodziejczyk, wójt gminy Garwolin i Prezes Zarządu Gminnego ZOSP Marcin Kołodziejczyk.

Z okazji jubileuszu 95-lecia powstania OSP Wola Rębkowska została uhonorowana najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez Marszałka Województwa Mazowieckiego – medalem Pro Masovia. W imieniu marszałka Adam Struzika medal wręczył Dariusz Napiórkowski, dyrektor Delegatury UM w Siedlcach.

Jubileusz jednostki to okazja do wręczenia oznaczeń, wyróżnień i podziękowań indywidualnych. Złotym znakiem Związku ZOSP został odznaczony druh Tadeusz Makulec. Za duży wkład pracy w rozwój ochrony przeciwpożarowej Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza odznaczony został druh Andrzej Mikulski. Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali druhowie Jerzy Mianowski i Ireneusz Mikulski, srebrnym – Marcin Belka, Paweł Sowa, Cezary Liszewski, Marek Pawliszewski, a brązowym – Marcin Kołodziejczyk – wójt gminy Garwolin, Marek Kędzora, Rafał Wróblewski, Paweł Mianowski, Łukasz Mućko i Krzysztof Trzpil. Podczas uroczystości wręczono także odznaki „Strażak Wzorowy” druhom: Piotrowi Filaberowi, Rafałowi Dębeckiemu, Łukaszowi Żakowi i Wojciechowi Mianowskiemu.

jd

Komentarze  

+3 #1 Odpolitycznić OSPFabrycy 2017-05-30 19:45
Odpolitycznić OSP, bo to już są przybudówki partii politycznych? Czy to normalne, żeby Wójt był prezesem OSP,? szkoda, że jeszcze nie jest naczelnym lekarzem w gminie, naczelnym inspektorem oświaty, a jeszcze bardziej księdzem kanonikiem, bo wielu już taką misję pełni?
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież