110 lat Orkiestry Dętej z Garwolina

Opublikowano: 08 maj 2017, 09:29 Kategoria Aktualności
orkiestraOSP Garwolinstraż

To były wyjątkowe obchody Dnia Strażaka dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Garwolinie, bo związane z wielkim jubileuszem. W tym roku Orkiestra Dęta OSP Garwolin świętuje 110 lat swojego istnienia. Podczas wczorajszych uroczystości wspominano tych, którzy przez lata grali w orkiestrze. Orkiestrantów odznaczono także specjalnymi medalami.

Obchody jubileuszowe rozpoczęła uroczysta msza święta w kolegiacie Przemienienia Pańskiego, której przewodniczył ks. prałat Ryszard Andruszczak, kapelan garwolińskich strażaków. - Dzisiaj chcemy oddać hołd tym wszystkim strażakom, którzy odeszli, byli wśród nas, a dziś ich już nie ma. W szczególności, imiennie, wszystkim członkom orkiestry w 110. rocznicę jej powstania. Jesteśmy wspólnotą, która pamięta o tych, którzy budowali naszą historię. Oni są już po tamtej stronie, ale żyją w naszej pamięci – podkreślał prezes OSP w Garwolinie Klemens Ptach.

Na początku mszy świętej został odczytany apel pamięci, w którym zostali wymienieni wszyscy zmarli kapelmistrzowie i członkowie Orkiestry Dętej OSP w Garwolinie.

Po zakończonej mszy świętej strażacy przeszli w uroczystym przemarszu ulicami Garwolina i złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikami i miejscami pamięci. Dalsza część uroczystości odbyła się na placu przed siedzibą straży. Tradycyjnie wręczono medale i wyróżnienia .Wszystkich członków orkiestry uhonorowano specjalnym medalem z okazji 110-lecia powstania orkiestry.

W uroczystościach wzięli udział zaproszeni goście – przedstawiciele władz samorządowych oraz służb mundurowych, którzy nie szczędzili słów uznania dla strażaków z Garwolina, a w szczególności dla jubilatki.

- Chce bardzo gorąco pogratulować orkiestrze. Dziękujemy za wszystko, co robicie. Za kultywowanie tej pięknej tradycji polskiej, za to, że służycie ludziom i kościołowi. Myślę, że dziś mogą być z Was dumni ci, którzy 110 lat temu zakładali tę orkiestrę – mówił Waldemar Sabak, prezes zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Garwolinie.

-Dziękuję za wszystkie lata waszej służby i proszę, żebyście się nie zmieniali. Żebyście zawsze byli blisko serca i dodawali nam otuchy – podkreślał starosta Marek Chciałowski.

- Dziękuję za to piękne muzykowanie. Zagrzewacie ducha nadziei i optymizmu, a tam gdzie trzeba gasicie troski i żale – dodał burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski.

Ochotnicy z Garwolina z okazji swojego święta otrzymali torbę medyczną ufundowaną przez Urząd Miasta w Garwolinie, Starostwo Powiatowe w Garwolinie oraz Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie.

jd

 

 

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież