226 lat po Konstytucji 3 Maja

Opublikowano: 03 maj 2017, 13:14 Kategoria Aktualności
3 majazsp 2 garwolinkościół

Garwolińskie uroczystości związane z 226. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się od mszy świętej w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej. Popołudniu w Miętnem rozpocznie się piknik rodzinny.

W klimat święta narodowego, przed rozpoczęciem mszy świętej, zebranych wprowadzili artyści Teatru „Pod Górkę”. Stanisław Górka, Wojciech Machnicki i Zbigniew Rymarz wystąpili w programie „Vivat Maj, 3 Maj”. Muzycy zaprezentowali polskie pieśni, uważane za nie mniej ważne od hymnu państwowego. W całość wpletli słowa tekstu ustawy zasadniczej sprzed 226 lat.

- 3 maja 1791 roku została uchwalona konstytucja, duma Polski, duma Europy, a nawet duma świata. Była ona światłem dla całego pokolenia, światłem dla Polski, która później nie pogodziła się z utratą niepodległości – mówił przed rozpoczęciem mszy starosta Marek Chciałowski, współorganizator uroczystości z burmistrzem Garwolina Tadeuszem Mikulskim. W homilii ksiądz prałat Ryszard Andruszczak nawoływał do refleksji. – Warto w to święto napełnić serca mocą, abyśmy umieli wykorzystywać łaski dane nam przez Boga – mówił duchowny.

Po eucharystii uczestnicy uroczystości przeszli na teren Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Garwolinie. Tu złożono wiązanki kwiatów pod pomnikiem poświęconym twórcom i obrońcom ustawy z 1791 roku. W uroczystych obchodach święta wzięli udział m.in. radny sejmiku województwa mazowieckiego Krzysztof Żochowski, wicestarosta Urszula Zadrożna, radni Garwolina na czele z przewodniczącym Markiem Jonczakiem, przewodnicząca rady gminy Garwolin Iwona Pluta, wieloletnia poseł Stanisława Prządka, przedstawiciele służb mundurowych, instytucji publicznych, placówek oświatowych, związków zawodowych, partii politycznych oraz kombatanci, młodzież garwolińskich szkół.

Na tym nie koniec dzisiejszego świętowania. O godz. 15 przy Dworku w Miętnem rozpocznie się piknik rodzinny. Szczegóły znajdziecie pod tym linkiem.

Łukasz Korycki

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież