Ruszyła modernizacja miejskiej oczyszczalni

Opublikowano: 28 kwiecień 2017, 08:35 Kategoria Aktualności
PWiKoczyszczalnia

35 mln złotych będzie kosztowała przebudowa i rozbudowa miejskiej oczyszczalni ścieków w Garwolinie. Prace już trwają i zgodnie z planem powinny się zakończyć w wakacje przyszłego roku.

Modernizacja oczyszczalni ścieków to część wielkiego projektu pod nazwą „Gospodarka ściekowa w Garwolinie” realizowanego przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Garwolinie. Oprócz przebudowy oczyszczalni projekt obejmuje także wymianę kolektorów i budowę sieci kanalizacyjnej w Leszczynach, która trwa od ubiegłego roku. Całkowita wartość projektu to około 50 mln złotych. PWiK uzyskał dofinansowanie w wysokości 25 mln złotych z funduszy strukturalnych i 11 mln złotych pożyczki.

- W lipcu ubiegłego roku ogłosiliśmy przetarg na modernizację oczyszczalni. Kwota uzyskana z przetargu była o 3 mln złotych niższa niż w kosztorysie inwestorskim i wynosi 35 mln zł. W listopadzie podpisaliśmy umowę. Z uwagi na niesprzyjającą pogodę prace rozpoczęły się z miesięcznym opóźnieniem, pod koniec marca – informował na ostatniej sesji rady miasta Jacek Bronisz, prezes PWiK w Garwolinie.

W tej chwili trwają prace ziemne. Zmodernizowany obiekt powinien zostać oddany do użytku w sierpniu 2018 roku.

Modernizacja oczyszczalni to dostosowanie Garwolina do wymogów związanych z ochroną środowiska. Nowa oczyszczalnia to także możliwość rozwoju. PWiK złożył wniosek o zwiększenie aglomeracji, co oznacza że będą mogły powstać nowe sieci, które będą przyłączane do oczyszczalni.

A co modernizacja oczyszczalni oznacza dla mieszkańców? Niższe koszty za odprowadzanie ścieków, bo PWiK nie będzie musiał płacić kar za niedotrzymanie parametrów w ściekach.

jd

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież