reklama

3 Maja w Garwolinie [program obchodów]

Opublikowano: 28 kwiecień 2017, 07:08 Kategoria Aktualności
3 maja
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski oraz Burmistrz Miasta Garwolina Tadeusz Mikulski zapraszają na powiatowo-miejskie obchody 226. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Oficjalną część obchodów rozpocznie o godz. 9:30 w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Garwolinie spektakl ?Wiwat Maj, Trzeci Maj?. Stanisław Górka i Wojciech Machnicki z Towarzystwa Teatralnego pod Górkę wprowadzą mieszkańców powiatu garwolińskiego w radosne, narodowe święto.  O godz. 10:00 zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta w Intencji Ojczyzny. Po niej nastąpi przemarsz uczestników uroczystości i pocztów sztandarowych pod obelisk przy ZSP nr 2 im. T. Kościuszki w Garwolinie, gdzie okolicznościowe przemówienie wygłosi Starosta Powiatu Garwolińskiego. Następnie przybyłe do Garwolina delegacje złożą kwiaty pod pomnikiem.

- W godzinach popołudniowych serdecznie zapraszam do Miętnego na Majówkę. Chcemy wrócić do tradycji czasów naszych dziadków. W czasach II Rzeczpospolitej Święto Konstytucji było najważniejszym świętem państwowym. Były uroczystości kościelne, defilady, pokazy, a później wspaniała zabawa na świeżym powietrzu. Tam stał grajek z akordeonem, na scenie można było usłyszeć zespoły taneczne, gdzie indziej występowały zespoły ludowe czy lokalni iluzjoniści. Na mieszkańców Powiatu Garwolińskiego czeka w Miętnem mnóstwo atrakcji. Całe rodziny będą mogły wziąć udział w grze terenowej ?W obronie Konstytucji Trzeciego Maja?. Montaż słowno-muzyczny przygotowany został przez uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu Powiatu Garwolińskiego. Radosny program patriotyczny zaprezentuje Zespół Ludowy z Gończyc. O godz. 17:00 wszystkich aktywnych ruchowo zapraszamy na Marsz Nordic Walking ?1791 kroków do Konstytucji? - zaprasza Marek Chciałowski Starosta Garwoliński.

reklama


Po godzinie 18:00 zapłonie ?Ognisko Patriotyzmu?, podczas którego odbędzie się:

- Pokaz ładownia broni czarnoprochowej i demonstracyjny strzał

- Pokaz lania kul muszkietowych przy płonącym ognisku

- Prezentacja munduru i uzbrojenia żołnierzy armii polskiej czasów reformy sejmu czteroletniego

Przy ognisku mieszkańcy Powiatu Garwolińskiego będą mieli okazję wspólnie śpiewać pieśni i piosenki patriotyczne i razem radośnie celebrować narodowe święto. W czasie pikniku nie może zabraknąć tańca ? narodowego poloneza zatańczą wszyscy obecni w dworku w Miętnem.

Świąteczny, rodzinny klimat  ponadto umili patriotyczna fotobudka, gdzie będzie można zrobić pamiątkowe zdjęcie. Dla uczestników pikniku przygotowana będzie wyśmienita grochówka i kiełbaski z grilla.

- Święto Konstytucji 3 Maja to radość i duma z dokonań naszych przodków. Mamy przecież powód do świętowania, pokazywania naszej dumy z bycia Polakami. Bądźmy razem na spektaklu ?Wiwat Maj, 3 Maj?, na mszy w intencji Ojczyzny i podczas składania kwiatów pod pomnikiem przy ZSP nr 2. Przybądźmy na majówkę w otoczeniu zabytkowego parku i dworu dającego klimat dawnej epoki stanisławowskiej. Do zobaczenia 3 maja ? Marek Chciałowski.

GRA TERENOWA ? dodatkowe informacje

Rok 1791, trwają ostatnie prace nad ustanowieniem konstytucji, która będzie ratunkiem dla upadającej Rzeczpospolitej. Niestety w zespole, który kończy przygotowania nad uchwaleniem dokumentu, zaczynają się tajemnicze zniknięcia. Losy konstytucji są zagrożone przez działania szpiega wrogiego dworu z północy. Do zadań uczestników gry należeć będzie pochwycenie szpiega.

Rodzinna gra miejska dla dowolnej kategorii wiekowej. Uczestnicy gry, podzieleni na zespoły,  przemierzają park i jego okolicę w Miętnem, wyposażeni w specjalnie przygotowany scenariusz i mapę. Mają za zadanie odnalezienie około 9 punktów, które w ciekawy sposób przedstawią im realia czasów stanisławowskich. Na każdym z punktów za poprawnie wykonane zadanie otrzymają fragment hasła, które doprowadzi ich do ?szpiega?. Epoka oświecenia to czas wielkich reform - niestety spóźnionych! Uczestnicy, przemierzając tereny Miętnego, odnajdą ucharakteryzowane postacie, które powierzą uczestnikom zadania do wykonania. Do zadań tych będzie należało m.in. przejście lekcji szermierki, krótki kurs czy egzamin z etykiety dworskiej drugiej połowy XVIII w. Na drużynę, która wskaże szpiega, czeka nagroda!

mat. pras.


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama