3 Maja w Garwolinie [program obchodów]

Opublikowano: 28 kwiecień 2017, 07:08 Kategoria Aktualności
3 maja

Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski oraz Burmistrz Miasta Garwolina Tadeusz Mikulski zapraszają na powiatowo-miejskie obchody 226. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Oficjalną część obchodów rozpocznie o godz. 9:30 w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Garwolinie spektakl „Wiwat Maj, Trzeci Maj”. Stanisław Górka i Wojciech Machnicki z Towarzystwa Teatralnego pod Górkę wprowadzą mieszkańców powiatu garwolińskiego w radosne, narodowe święto.  O godz. 10:00 zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta w Intencji Ojczyzny. Po niej nastąpi przemarsz uczestników uroczystości i pocztów sztandarowych pod obelisk przy ZSP nr 2 im. T. Kościuszki w Garwolinie, gdzie okolicznościowe przemówienie wygłosi Starosta Powiatu Garwolińskiego. Następnie przybyłe do Garwolina delegacje złożą kwiaty pod pomnikiem.

- W godzinach popołudniowych serdecznie zapraszam do Miętnego na Majówkę. Chcemy wrócić do tradycji czasów naszych dziadków. W czasach II Rzeczpospolitej Święto Konstytucji było najważniejszym świętem państwowym. Były uroczystości kościelne, defilady, pokazy, a później wspaniała zabawa na świeżym powietrzu. Tam stał grajek z akordeonem, na scenie można było usłyszeć zespoły taneczne, gdzie indziej występowały zespoły ludowe czy lokalni iluzjoniści. Na mieszkańców Powiatu Garwolińskiego czeka w Miętnem mnóstwo atrakcji. Całe rodziny będą mogły wziąć udział w grze terenowej „W obronie Konstytucji Trzeciego Maja”. Montaż słowno-muzyczny przygotowany został przez uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu Powiatu Garwolińskiego. Radosny program patriotyczny zaprezentuje Zespół Ludowy z Gończyc. O godz. 17:00 wszystkich aktywnych ruchowo zapraszamy na Marsz Nordic Walking „1791 kroków do Konstytucji” - zaprasza Marek Chciałowski Starosta Garwoliński.

Po godzinie 18:00 zapłonie „Ognisko Patriotyzmu”, podczas którego odbędzie się:

- Pokaz ładownia broni czarnoprochowej i demonstracyjny strzał

- Pokaz lania kul muszkietowych przy płonącym ognisku

- Prezentacja munduru i uzbrojenia żołnierzy armii polskiej czasów reformy sejmu czteroletniego

Przy ognisku mieszkańcy Powiatu Garwolińskiego będą mieli okazję wspólnie śpiewać pieśni i piosenki patriotyczne i razem radośnie celebrować narodowe święto. W czasie pikniku nie może zabraknąć tańca – narodowego poloneza zatańczą wszyscy obecni w dworku w Miętnem.

Świąteczny, rodzinny klimat  ponadto umili patriotyczna fotobudka, gdzie będzie można zrobić pamiątkowe zdjęcie. Dla uczestników pikniku przygotowana będzie wyśmienita grochówka i kiełbaski z grilla.

- Święto Konstytucji 3 Maja to radość i duma z dokonań naszych przodków. Mamy przecież powód do świętowania, pokazywania naszej dumy z bycia Polakami. Bądźmy razem na spektaklu „Wiwat Maj, 3 Maj”, na mszy w intencji Ojczyzny i podczas składania kwiatów pod pomnikiem przy ZSP nr 2. Przybądźmy na majówkę w otoczeniu zabytkowego parku i dworu dającego klimat dawnej epoki stanisławowskiej. Do zobaczenia 3 maja – Marek Chciałowski.

GRA TERENOWA – dodatkowe informacje

Rok 1791, trwają ostatnie prace nad ustanowieniem konstytucji, która będzie ratunkiem dla upadającej Rzeczpospolitej. Niestety w zespole, który kończy przygotowania nad uchwaleniem dokumentu, zaczynają się tajemnicze zniknięcia. Losy konstytucji są zagrożone przez działania szpiega wrogiego dworu z północy. Do zadań uczestników gry należeć będzie pochwycenie szpiega.

Rodzinna gra miejska dla dowolnej kategorii wiekowej. Uczestnicy gry, podzieleni na zespoły,  przemierzają park i jego okolicę w Miętnem, wyposażeni w specjalnie przygotowany scenariusz i mapę. Mają za zadanie odnalezienie około 9 punktów, które w ciekawy sposób przedstawią im realia czasów stanisławowskich. Na każdym z punktów za poprawnie wykonane zadanie otrzymają fragment hasła, które doprowadzi ich do „szpiega”. Epoka oświecenia to czas wielkich reform - niestety spóźnionych! Uczestnicy, przemierzając tereny Miętnego, odnajdą ucharakteryzowane postacie, które powierzą uczestnikom zadania do wykonania. Do zadań tych będzie należało m.in. przejście lekcji szermierki, krótki kurs czy egzamin z etykiety dworskiej drugiej połowy XVIII w. Na drużynę, która wskaże szpiega, czeka nagroda!

mat. pras.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież