Sesja z niespodzianką

Opublikowano: 27 wrzesień 2011, 09:20 Kategoria Aktualności
sesjarada miastaGarwolindiety

Wczoraj, pierwszy raz po wakacjach spotkali na radni Garwolina. Najpierw na połączonym posiedzeniu komisji budżetu i rozwoju gospodarczego oraz komisji spraw komunalnych i porządku publicznego, a później na sesji. Zgodni i jednomyślni, chyba jak nigdy, ale jednak nie do końca.

Najważniejszą decyzją, jaką wczoraj podjęli radni – jednogłośnie, było przyjęcie uchwały o odmowie zatwierdzenia stawek za wodę i ścieki. Sprawa powraca już kolejny raz, ale radni nie odstępują od swoich poprzednich decyzji.

– W naszej ocenie te stawki przewidują zbyt wysoką marżę zysku. Uzyskaliśmy także opinię biegłego w tej sprawie, który twierdzi tak samo – tłumaczył Krzysztof Wielgosz, przewodniczący komisji budżetowej. W pisemnym uzasadnieniu do uchwały radni stwierdzają, że taryfy zostały ustalone z naruszeniem prawa, bo ustalona marża zysku naraża konsumentów na nieuzasadniony wzrost cen.

Radni przegłosowali wczoraj także między innymi uchwałę dotyczącą nadania nazwy ulicy, a dokładniej przedłużenia. Od tej pory ulica Olimpijska będzie biegła obok Parku 550-lecia aż do dworca PKS. Radni podnieśli także rękę za zatwierdzeniem do realizacji projektu edukacyjnego w klasach I-III garwolińskich szkół podstawowych, współfinansowanego z Unii Europejskiej.

SdG daje na kościół

Pod koniec sesji powróciła sprawa deklaracji radnych o oddaniu sierpniowych diet. Na zaproszenie przewodniczącego Marka Jańca w siedzibie urzędu pojawił się proboszcz nowej parafii pw. Błogosławionego Jana Pawła II w Garwolinie, ksiądz Andrzej Lemieszek. – Radni Stowarzyszenia dla Garwolina i radny Antoni Frąckiewicz chcieliby przekazać swoje sierpniowe diety, w sumie ponad 6 tys. złotych, na rzecz nowej parafii. Proszę nas stawiać za przykład, to może także inni dołożą swoją cegiełkę – mówił przewodniczący rady, wręczając księdzu grubą kopertę z pieniędzmi. – Dziękuję przewodniczącemu za ten gest. To świadczy o tym, że droga wam jest także przyszłość duchowa miasta – odpowiadał ksiądz Andrzej Lemieszek.

Hojny gest radnych wywołał spore zdziwienie na twarzach pozostałych członków rady. – Cel bardzo szczytny, ale forma i sposób załatwienia sprawy budzi pewne wątpliwości co do integracji rady i zapewnień o wspólnym działaniu – komentował Marek Jonczak z klubu radnych „Teraz Garwolin”. Klub radnych TG w lipcu wystąpił do przewodniczącego rady z wnioskiem, aby pieniądze z sierpniowych diet radni przekazali na zakup zabawek i pomocy dydaktycznych do przedszkoli. – Do dzisiejszego dnia nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Nie było też propozycji, żeby wspólnie przekazać pieniądze na rzecz nowej parafii – dodał radny.

Justyna Dybcio

Komentarze  

0 #41 Po to jest nowykonio 2011-09-29 10:55
Kościół ,żeby Palikot miał niedługo 20% poparcia ,a Kościół osiągnął taka pozycję jak w Hiszpanii.Każdy nowy obiekt sakralny oraz mercedes czy audi jako niezbędny atrybut posługi przybliża nieuchronnie do tej chwili,już niedługo zadłużone państwo nie będzie w stanie "po cichu" współfinansować Kościoła .Już widzę miny młodych ludzi obciążonych kredytami hipotetycznymi czy też na auto ,jak biegną z wyciągniętym portfelem aby "dać na kościół" ,i proszę mi czasami nie imputować głupot w rodzaju ,że jestem antyklerykałem czy wrogiem Kościoła ,jestem po prostu realistą aż do bólu.Pozdrawiam !!!!konio
Cytować
+2 #40 zapytaniedo sdg 2011-09-29 10:05
Czego działącie przez zaskoczenie i wskryciu ,to jest obłudne.
Cytować
-4 #39 ....Zibo 2011-09-29 09:53
Po co komu kolejny kosciol? Kuria pragnie wysysac z grajdolka jeszcze wiecej niz dotychczas. Jakos nie zauwazylem zeby wierni w ktorej z istniejacych swiatyn sie nie miescili. Frekwencja na mszach spada, a czarni wymyslili nowy kosciol. "Dziecko gloduje, nowy kosciol sie buduje:
Cytować
+1 #38 Do MCkonio 2011-09-28 21:12
Napisałem to w formie ironicznej,poni eważ uważam ,że to absolutnie prywatna sprawa co kto zrobi ze swoimi pieniędzmi,nato miast Radni SdG wpisali się ze swoją darowizną w kampanię polityczną i tylko wyjątkowi ignoranci mogą tego nie zauważyć.Gdyby przekazali swoje pieniądze bez niepotrzebnego blichtru to OK! ,a tak doprowadzili do niepotrzebnej polaryzacji w środowisku RM ,dziwię się Księdzu Proboszczowi gdyż niewątpliwie to człowiek wykształcony i mądry ,ze dał się wciągnąć w grę polityczną (mleko zostało rozlane) widać po komentarzach jak spolaryzowało to chociażby internautów.Sza nowni Państwo z SdG to nie było moim zdaniem mądre ani konieczne brak umiaru i skromności nazywa się pychą i taka jest niestety prawda (moja subiektywna ocena).Radni TG są również osobami wierzącymi we wspólnocie Kościoła są waszymi braćmi,wasze zachowanie uczyniło z nich "gorszych członków wspólnoty",czy uważacie ,ze to po chrześcijańsku wywyższanie się przy pomocą datków ?( i chwalenie się tym)Pozdrawiam! !!!konio
Cytować
+2 #37 do koniaMC 2011-09-28 20:00
Jest trochę racji w tym, co piszesz, ale tak na logikę - ci ludzie poświęcają sporo czasu na działanie w radzie, nie robią tego charytatywnie, każdy ma swoje własne życie i inne obowiązki. Dobrze, że są tacy, których obchodzi dobro wspólne i o nie dbają - mam na myśli radę miasta, ale pieniądze które zarabiają są naprawdę niewielkie, więc nie przesadzajmy, niech mają chociaż to. A robią o wiele więcej, niż się może komuś "z boku" wydawać.
Cytować
0 #36 ...coco 2011-09-28 19:50
Kasa przekazana i jest ok, ale po co tyle szumu?
Zdjęcia, uśmiechy i zakłamanie - polityka.
Cytować
-2 #35 haters gonna hate. 2011-09-28 19:21
Ależ Wy jesteście zawistni....pra wda jest taka, że w Rada nigdy wcześniej nie działała tak sprawnie i nie działo się tyle za kadencji innych jej przewodniczącyc h. Ale Wy zamiast się cieszyć to krytykujecie ;]
Cytować
-5 #34 Szanowni Państwo Radni z SdGkonio 2011-09-28 19:17
Dokopcie klubowi TG jeszcze konkretniej ,potrzeby nowej parafii są tak ogromne ,że myślę sobie o tym abyście przez kolejne trzy lata miesiąc w miesiąc przekazywali swoje diety na Budowę trzeciej parafii w Garwolinie .Pomyślcie tylko jak bardzo wasza ofiarność będzie doceniona przez mieszkańców jak i wyborców.Mam nadzieję ,ze pomysł mój zostanie przez was podchwycony ochoczo i rozważycie głos ludu chociażby w postaci mojej "końskiej" persony.Macie Państwo niepowtarzalną szansę uczestnictwa w tym dziele tak niezwykle potrzebnym mieszkańcom naszego miasta.Pozdrawi am!!!!konio
Cytować
-5 #33 To jawna -zyta 2011-09-28 19:16
Cytuję powariowaliście?:
w czym widzicie problem? jedni dali pieniądze, to niech drudzy dadzą więcej i po sprawie... po co to się kłócić. No chyba, że trzeba tych drugich prosić i prosić i tu Janiec może mieć rację pisząc, że niekiedy trzeba iść na skróty bez targowania. Średnio mnie to obchodzi ale obrzucać się błotem za datek na kościół???

MANIPULACJA NA KTÓRĄ TYLKO STAĆ TYLKO Sprytne Dzieci Garwolina
Cytować
+6 #32 ludziepowariowaliście? 2011-09-28 19:00
w czym widzicie problem? jedni dali pieniądze, to niech drudzy dadzą więcej i po sprawie... po co to się kłócić. No chyba, że trzeba tych drugich prosić i prosić i tu Janiec może mieć rację pisząc, że niekiedy trzeba iść na skróty bez targowania. Średnio mnie to obchodzi ale obrzucać się błotem za datek na kościół???
Cytować
0 #31 Do rzekomej mieszkanki Romanówki słów kilka z r o drugim człowiekuMarian 2011-09-28 18:54
Walcz z drugim człowiekiem, gdy trzeba ale go nie zabijaj. Naucz się dyskutować, sprzeczać, ale nie gardź nikim, nie udowadniaj nikomu, że niepotrzebnie zabiera głos, bo się na niczym nie zna, i na pewno nie ma nic ważnego ani ciekawego do powiedzenia, czyli: że nic nie wie, jest niczym.
Cytować
-3 #30 NIESTETY...zdziwony 2011-09-28 12:10
Arogancja polityczna Pana Marka przechodzi wszelkie granice. Za pieniądze chce Pan kupić głosy parafian?
Żmudne negocjacje z opozycją - a raczył Pan poinformować choć jednego radnego opozycji?
O współpracy też tylko Pan mówi lecz zręcznie unika?
Zachowuje się Pan jak dobry przewodniczący SdG ale na Przewodnicząceg o RM Garwolin to o wiele za mało...
Cytować
+2 #29 gratulacjeobserwator 2011-09-28 11:46
Szczerze gratuluję redakcji bezstronności. Objawia się to chociażby po ilości komentarzy. Na grajdole tradycyjnie same pochwalne wpisy dla SDG. Manie Marku wiem, że nie wyleczył się Pan z aspiracji burmistrzowskic h, ja jednak mam nadzieję, że Michał wystartuje, tym razem z własnego komitetu...
Cytować
+3 #28 KomentarzMarek Janiec 2011-09-28 09:48
Z dużym zaskoczeniem przyglądam się niektórym, negatywnym komentarzom do artykułu. Pomysł przeznaczenia diet pojawił się spontanicznie i był związany z potrzebami nowej parafii w naszym mieście. Może zabrakło czasu na żmudne negocjacje z opozycją. Ale też proszę zrozumieć, że zwykły ludzki odruch nie musi za każdym razem podlegać przetargom - czy i w jakiej postaci poprze go opozycja. Kto chciał to poparł. Jeśli będą inne dobre pomysły dla Garwolina ze strony oburzonych, to ja pierwszy będę za. Byleby służyły społeczności miasta. Pozdrawiam wszystkich wierząc, że nasze nawet trudne rozmowy na sesji i tu w internecie mają swój sens, bo dzięki nim wypracowujemy lepsze rozwiązania.
Marek Janiec
Cytować
+3 #27 obłudazszokowany 2011-09-28 08:32
Na początku krytykowaliście sdg a teraz jeszcze księdza Andrzeja, po tonie jego wypowiedzi i zachowaniu nie wydaje mi się żeby czuł się wmanewrowany. A swoja drogą jak daleko może posunąć się zawiść i nienawiść radnych z Teraz Garwolin , podobno też katolików.
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież